Wiadomości

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 27 maja 2017    |    Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Wiadomości

Zapraszamy na organizowany przez MOSiR Kraśnik Familijny Rajd Rowerowy. Rajd odbędzie się 28 maja (niedziela). Rozpocznie o godzinie 9:00 na placu za Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Od godziny 8:40 rozpocznie się rejestracja uczestników oraz rozdanie numerów startowych. Trasa rajdu prowadzi w stronę Urzędowa, przez Sanktuarium ś. Otylii, następnie drogą w stronę Dzierzkowic. Powrót - leśną drogą na plac ogniskowy przy MOSiR. Trasa do pokonania to ok. 15 km. 

rajd 2017

 

Mniej niż 100 dni pozostało do czwartego Triathlon Kraśnik. Znamy już trasy, na jakich odbędzie się rywalizacja.

27 sierpnia 2017 r.  najlepsi triathloniści w Polsce po raz IV będą rywalizować w imprezie rangi międzynarodowej jaką jest „Triathlon Kraśnik”. Wydarzenie to na stałe wpisało się w triathlonową mapę Polski, gwarantując wysoki poziom sportowy i organizacyjny. Warto podkreślić, że strefa zmian podczas III Triathlon Kraśnik została oceniona jako najlepsza w Polsce w rankingu lepszytriathlon.pl. Ponadto TK to piąta Najlepsza Impreza Triathlonowa w 2016 r. Organizatorzy wytyczając trasę dbają zarówno o aspekt sportowy jak i turystyczny. Wysoka frekwencja, profesjonalna organizacja, zawodnicy z różnych zakątków kraju, setki kibiców nad Zalewem Kraśnickim i na trasie są tego wymiernym przykładem.


Triathlon Kraśnik odbędzie się na dwóch dystansach:

sprint (0,75 km pływanie, 20 km rower, 5 km bieg)
olimpijski (1,5 km pływanie, 40 km rower, 10 km bieg)


Triathlon rozpoczniemy z plaży zlokalizowanej przy Zalewie Kraśnickim. Zawodnicy z dystansu sprint będą mieli do pokonania jedną pętlę, olimpijczycy - dwie. Wyjście z wody znajdować się będzie na wysokości drogi z kostki brukowej prowadzącej bezpośrednio do zalewu. Strefa Zmian zlokalizowana będzie bezpośrednio przy wyjściu z wody na drodze prowadzącej do zalewu.

Pętla trasy kolarskiej liczy 10 km. Na dystansie sprinterskim do pokonania będą 2 pętle, natomiast na olimpijskim 4 pętle. Trasa rozpoczyna się na wysokości domków wypoczynkowych i prowadzi w kierunku miejscowości Wyżnianka, gdzie na skrzyżowaniu   z drogą Wyżnianka Kolonia zawodnicy wykonają nawrót i dalszą część pętli pokonają w kierunku miejscowości Suchynia (mijając po drodze wjazd na pętle). W miejscowości Suchynia, przy sklepie będzie do pokonania nawrót. Na wysokości wjazdu na pętle zawodnik rozpoczyna kolejne okrążenie, bądź zjeżdża do strefy zmian (jeśli pokonał ostatnią pętle). Warto wspomnieć, że w tym roku organizator przygotował trasę, która w całości będzie wyłączona z ruchu. Trasa będzie niemal płaska, a różnica między najwyższym, a najniższym punktem to tylko 15 metrów.

Trasa biegowa wyznaczona będzie wokół Zalewu Kraśnickiego 
Jedna pętla trasy biegowej mierzy 5km. Na dystansie olimpijskim do pokonania będą 2 pętle, natomiast na dystansie sprinterskim tylko jedna. Trasa rozpoczyna się na wysokości wyjścia z wody, gdzie po opuszczeniu strefy zmian zawodnicy skręcając w lewo znajdą się na trakcie pieszo-jezdnym. Trasa prowadzi dookoła Zalewu Kraśnickiego ścieżką rowerową. Po przebiegnięciu ok 2 km zbiegamy ze ścieżki rowerowej na parking wzdłuż Stanicy, który po około 100 metrach przechodzi w wąską drogę asfaltową. Po około 800 m zawodnicy mają do pokonania nawrót i tą samą trasą wracają na ścieżkę rowerową by dokończyć pętlę dookoła Zalewu Kraśnickiego. Meta znajdować się będzie 20 metrów od miejsca wyjścia z wody.

Nawierzchnia trasy: kostka brukowa 3,3 km, asfalt - ok. 1.9 km

Triathlon to wszechstronna dyscyplina sportu będąca połączeniem pływania, jazdy na rowerze i biegu wymaga od uczestników ponadprzeciętnej wytrzymałości i wytrenowania. Na zawodach ważniejsza od zwycięstwa jest walka z własnymi słabościami i przełamywanie kolejnych barier możliwości swojego organizmu, co doskonale oddaje motto zawodów: „Przegrywają, jedynie nieobecni.” W Triathlonie Kraśnik 2017, weźmie udział ponad 300 zawodników, a także ponad tysiąc odwiedzających miasteczko triathlonowe czy  kibicujących na trasie.

Serdecznie zapraszamy na IV edycję kraśnickiego triathlonu. „Pamiętajcie, że przegrywają jedynie nieobecni”. Do zobaczenia 27 sierpnia 2017 r. w Kraśniku.

Zapisy dostępne pod adresem: http://zapisy.sts-timing.pl/108/

TK data

TK strefa

plywanie olimp TK2017 plywanie sprint TK2017

rower TK2017 bieg TK2017

Dziekan Dekanatu Kraśnickiego ks. Jerzy Zamorski oraz burmistrz Miasta Kraśnik Mirosław Włodarczyk zapraszają na Koncert Pieśni Maryjnej, który odbędzie się 28 maja w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Podczas koncertu usłyszymy pieśni maryjne w wykonaniu chórów i zespołów wokalnych nie tylko z Kraśnika, ale także ze Stalowej Woli, Radzynia Podlaskiego, Krasnobrodu, Majdanu Grabiny, Szastarki, Stróży.
Początek koncertu o godzinie 15:00, wstęp wolny.

 

Koncert Maryjny

 

 

Zapraszamy na uroczystą galę z okazji Dnia Matki. 26 maja w kraśnickim Centrum Kultury i Promocji o godzinie 18:00 dla wszystkich mam wystapią laureaci tegorocznych miejskich przeglądów twórczości dzieci - przeglądów piosenki : Rozśpiewane Przedszkolaki i Rozśpiewane Szkoły oraz XVIII Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej "Motylek" i Festiwalu Dziecięcej Radości "Rymy, Rytmy i Rysunki".

 

dzien matki2017

MRM konkurs2

Młodzieżowa Rada Miasta Kraśnik i Urząd Miasta Kraśnik zaprasza do udziału w II Konkursie na Logo Młodzieżowej Rady Miasta Kraśnik.

Informacja w sprawie Konkursu2

Regulamin II Konkursu na Logo Młodzieżowej Rady Miasta Kraśnik można pobrać tutaj pdf 

 

W związku z odbywającym się w 2017 roku Jubileuszem 640-lecia miasta zachęcamy mieszkańców do podzielenia się posiadanymi w domowych archiwach starymi zdjęciami Kraśnika.

 - Szukamy szczególnie ujęć nigdzie nie publikowanych – mówi o projekcie burmistrz Mirosław Włodarczyk. - Przede wszystkim zdjęć architektury, bo te pokazują jak na przestrzeni lat zmieniało się miasto, ale poszukiwane również są zdjęcia z wydarzeń miejskich, uroczystości.

Zdjęcia pojawią się na stronie internetowej miasta w specjalnej galerii, planowane jest także wydanie  specjalnej publikacji złożonej ze starych zdjęć.

Fotografie można przynosić do oddziałów Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zdjęcia będą skanowane i zwracane właścicielom.

 stare zdjecia

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym „Uśmiech Dziecka”.

Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku 6 – 12 lat ze Szkół Podstawowych z miasta Kraśnik i ich rodziców.

Do konkursu można zgłosić dowolną ilość zdjęć. Uwaga: można zgłosić tylko jedno zdjęcie jednego dziecka.

Zdjęcia w formacie 15 cm x 21 cm należy przekazać wychowawcom klasy do której dane dziecko uczęszcza lub przynieść do Sekretariatu Centrum Kultury i Promocji.w Kraśniku, w terminie do 31 maja 2017 roku.

Fotografie powinny być podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem autora wraz z numerem telefonu.

Wybór najlepszych prac odbędzie się podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka, 4 czerwca, w Parku Jana Pawła II. Uczestnicy pikniku będą mogli oddać głos na najlepszą ich zdaniem pracę.

Rozdanie nagród odbędzie się tego samego dnia, podczas pikniku. 

konkurs usmiech dziecka

Podczas XXV Etapu okręgowego Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK Drużyna PCK z "Reja" zajęła II miejsce. Mistrzostwa odbyły się w sobotę 13 maja 2017 r. na terenie Zalewu Zemborzyckiego "Słoneczny Wrotków". Podczas Mistrzostw rywalizowało 11 drużyn z całego województwa lubelskiego. Drużyny musiały udzielić pierwszej pomocy na 5 stacjach urazowych oraz rozwiązać test wiedzy.

W skład drużyny weszli uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku (członkowie Szkolnego Koła PCK): Mikołaj Piątek (kapitan drużyny), Karolina Samolej, Magdalena Rudna, Anna Chrabąszcz, Bartosz Osojca i Michał Lenart. Wszyscy członkowie drużyny wcześniej ukończyli, zorganizowany przez PCK Kraśnik, 16-godzinny podstawowy kurs udzielania pierwszej pomocy.

Drużynę do zawodów przygotowywali również Jolanta Łapa (opiekun Szkolnego Koła w "Reju") oraz Roberta Strzyż (wieloletni nauczyciel przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa).

PCK4

PCK3

PCK2

Miasto Kraśnik podpisało porozumienie o  współpracy z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Porozumienie to rozpocznie współpracę przy unikalnym projekcie edukacyjnym „Dzieci listy piszą”.

Projekt  składać się będzie z wystawy czasowej (prezentowanej najpierw w Opolu, a  następnie w Kraśniku), towarzyszących jej wydawnictw oraz scenariuszy zajęć dla przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej.

Idea projektu narodziła się w związku ze znajdującymi się w zasobach muzeum rysunkami  wykonanymi przez dzieci z prywatnego przedszkola Janiny Suskiej w Kraśniku w 1943 r. i wysłanymi do jeńców wojennych w Oflagu VI B Dössel.

Inicjatywa podjęta przez kraśnickie przedszkole zainspirowała pracowników muzeum oraz władze Kraśnika do współpracy i uwspółcześnienia projektu.

Do współpracy zaproszono Przedszkole Miejskie nr 7 w Kraśniku, a także 10. Opolską Brygadą Logistyczną. Zadanie, które miały wykonać dzieci było podobne do tego sprzed z górą siedemdziesięciu laty – przygotować wielkanocne kartki świąteczne. Zmienili się tylko adresaci, teraz byli to żołnierze polscy przebywający na misjach pokojowych w różnych częściach świata oraz byli żołnierze – powstańcy warszawscy, którzy w swej tułaczej doli przewinęli się przez  Stalag 344 Lamsdorf i do dziś utrzymują z Muzeum serdeczne kontakty. Do powstańców warszawskich, a także do Zofii Optułowicz-Pileckiej i Andrzeja Pileckiego, dzieci rtm. Witolda Pileckiego wysłano prace przedszkolaków z Kraśnika.

W wyniku współpracy miasta z muzeum powstanie wystawa czasowa (prezentowana najpierw w Opolu, a  następnie w Kraśniku), której główną oś stanowią rysunki (ze zbiorów CMJW) wykonane przez przedszkolaków i wysłane w 1943 roku  do jeńców wojennych oraz fotografie z lat 1943 i 1944  przedstawiające przedszkolaków podczas posiłków, nauki, zabawy w przedszkolnym ogródku. Oprócz głównych bohaterów dorosłych – Janiny Suskiej (wychowawczyni), ks. Stanisława Zielińskiego (patrona przedszkola), dr Juliana Winklera (szefa kraśnickiego PCK i ojca jednej z uczennic) przedstawione są  także postacie kilku odszukanych dzieci – Jana Przedwojskiego, Rudolfa Biegaja, Eugeniusza Gustka, Marii Winkler, Wiesławy Ziętek. Na wystawie znajdzie się także niezwykle poruszająca korespondencja dzieci z ojcami przetrzymywanymi w różnych obozach jenieckich. 

porozumienie muzeum1

 

Związek Miast Polskich w ramach projektu „Polsko – Norweska pomoc dla podniesienia efektywności energetycznej na Ukrainie” zorganizował wizytę wschodnich partnerów w Kraśniku, która stała się platformą wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi i ukraińskimi samorządami. Spośród polskich miast w projekcie uczestniczyły jeszcze takie miasta jak Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Chorzów i Płock.

W naszym mieście gościliśmy dwuosobową delegację z Korostenia-miasta partnerskiego Kraśnika. W skład delegacji wchodziła Hanna Babska-starszy specjalista ds. miejscowego rozwoju gospodarczego oraz Serhii Stuzhuk - Zastępca Dyrektora Departamentu Budownicta i Usług Komunalnych.

Pierwszego dnia wizyty (poniedziałek, 24.04.2017 r.) odbyła się wizyta studyjna w terenie – działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej w Mieście Kraśnik na przykładzie projektu „Nowa energia dla Kraśnika”. Uczestnicy zostali zapoznani  z założeniami projektu „Nowa energia dla Kraśnika – zakup i montaż zestawów solarnych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013, Działanie 6.2 Energia przyjazna środowisku.

Uczestnicy odbyli także wizytę w placówkach oświatowych objętych projektem „Nowa energia dla Kraśnika – Termomodernizacja budynków oświatowych” oraz zostali zapoznani z założeniami technicznymi inwestycji  i sposobem współfinansowania projektu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w latach 2007 – 2013.

We wtorek 25.04.2017 miała miejsce „Wizyta studyjna w terenie - realizacja projektu „Przebudowa- modernizacja komunalnej oczyszczalni ścieków w Kraśniku, a polepszenie bilansu energetycznego oczyszczalni ścieków” w Kraśnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Kraśniku. Uczestnicy zapoznali się z całym procesem technologicznym oczyszczania ścieków jaki funkcjonuje w Kraśnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w wyniku realizacji największej w ostatnich latach inwestycji prowadzone na terenie Kraśnika (wartość projektu – 51 786 169,44 zł, dotacja – 26 597 419,51 zł). Przedmiotem projektu pn. „Przebudowa – modernizacja komunalnej oczyszczalni ścieków w Kraśniku” jest kompleksowa rozbudowa i modernizacja systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie aglomeracji kraśnickiej.

Następnie odbyła się wizyta studyjna w terenie – realizacja projektu „Rewitalizacja zdegradowanej tkanki mieszkaniowej oraz adaptacja budynku internatu na potrzeby socjalne przy ul. Armii Krajowej 25A”. Uczestnicy zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi termomodernizacji i dostosowania budynku do potrzeb socjalnych (w wyniku projektu powstało 57 mieszkań socjalnych przeznaczonych dla ok 200 mieszkańców).

W dniu 26.04.2017 r. (środa) w Urzędzie Miasta Kraśnik odbyły się warsztaty „Działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej - studium przypadku”. Uczestnicy poruszali tematy związane ze zwiększenie efektywności energetycznej jak również gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Ponadto na prośbę naszych gości omówiono zasady działania (oraz systemu ulg dla przedsiębiorców) Strefy Inwestycji Kraśnik jako podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.

Podczas pobytu delegacji z Miasta Korosteń omawiane były również planowane projekty mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej tj.:
- Modernizacja oświetlenia ulicznego,
- Montaż instalacji solarnych oraz fotowoltaicznych,
- Wymiana starych systemów grzewczych – węglowych, gazowych na nowoczesne, ekologiczne i wysokosprawne piece.

 Korosten1

 

Korosten2

 

Korosten3

 

Korosten4

 

Korosten 5

 

norweskie granty

popularne mash

START         URZĄD MIASTA        RADA MIASTA        GALERIA         VIDEO      WYDARZENIA       KONTAKT         BIP

napis 

TURYSTYCZNY KRAŚNIK   WIRTUALNY SPACER   APLIKACJA MOBILNA   ŻYCIE KRAŚNIKA   FOLDER PROMOCYJNY   HOT SPOTS   ZALEW KRAŚNICKI