Edukacja

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 19 lutego 2019    |    Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad, Marceli

rocznicę, jaką jest 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas 0-3 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 uczcili na wiele sposobów. Choć starali się przez cały rok pamiętać o tym doniosłym wydarzeniu, to jednak najbardziej uroczyste imprezy odbywały się w listopadzie.

Wśród działań, jakie podjęli dla uczczenia wolnej Polski znalazły się takie, jak dekorowanie narodowymi barwami całego budynku szkoły czy wspólne śpiewanie hymnu państwowego. Obchody połączone zostały także ze ślubowaniem klasy 0 i klas pierwszych, których uczniowie przygotowali inscenizacje o patriotycznym charakterze. Do niezapomnianych dla uczniów imprez na pewno należy zaliczyć audycję „Idzie żołnierz borem, lasem", podczas której dzieci miały okazję na żywo obejrzeć żołnierzy we współczesnych mundurach, a także w mundurze legionisty i ułana oraz podziwiać skocznego mazura w wykonaniu tego ostatniego. Posłuchały patriotycznych pieśni w wykonaniu artystów scen lubelskich: Warszawianki, legionowej Pierwszej Brygady, Jedzie na kasztance, wzruszającego Serca w plecaku. Od żołnierza, członka orkiestry wojskowej, dowiedziały się jak brzmi sygnał trąbki na pobudkę, baczność i spocznij. Poćwiczyły musztrę i potrafią już przyjąć prawidłową postawę zasadniczą. Uczniowie usłyszeli też historię wyjaśniającą, dlaczego w Polsce salutuje się dwoma palcami i skąd wzięły się sznury naramienne na żołnierskich mundurach. Dzieci zdały sobie sprawę, jak ważne zadanie stoi przed żołnierzami i jak wielka odpowiedzialność za losy Polski spoczywa na jej obrońcach.

Inną niesamowicie wzruszającą imprezą był montaż „Nasza Najpiękniejsza”, podczas którego widzowie odbyli podróż w czasie i przestrzeni Było to możliwe dzięki wycieczce do najpiękniejszych miejsc Polski, na którą zaprosili mali artyści. Trasa podróży wiodła w góry i do Krakowa, do wawelskiego smoka. Potem oglądający zwiedzili Warszawę i na chwilę zajrzeli do Łazienek, gdzie obejrzeli walca, zatańczonego przy pomniku Fryderyka Chopina. W Toruniu Mikołaj Kopernik zaprosił na pyszne pierniki. Smakowały wszystkim, takie były słodkie i korzenne. Dużą przyjemność sprawili wykonawcy piosenką "Ach, Lubelskie jakie cudne", śpiewaną przez wszystkich obecnych. Podróż zakończyła się w Kraśniku. Była pełna emocji, radości i smaków, bowiem oprócz pierników publiczność została obdarowana soczystymi jabłkami. Przedstawienie mogli oglądać również rodzice, dziadkowie oraz przyjaciele klasy II b, podczas specjalnego wieczornego spotkania. Każdy mógł być aktywny zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Uzdolnionych plastycznie zaproszono do konkursu „Polscy patrioci” a recytatorów do udziału w konkursie poezji patriotycznej „A to Polska właśnie”. Biblioteka szkolna zorganizowała wystawkę książek „Nasza Polska” poświęconych ojczyźnie, jej historii, wybitnym Polakom, wspaniałej przyrodzie i architekturze. Piękne lekcje patriotyzmu za nami. Dostarczyły wielu wzruszeń i radości z tego, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie.

nasza niepodlegla sp5a

 

nasza niepodlegla sp5b

 

nasza niepodlegla sp5c

0
0
0
s2smodern