Kultura

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 19 kwietnia 2018    |    Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Kultura

Fundacja Polski Jazz wraz z Centrum Kultury i Promocji zorganizuje w Kraśniku sześć koncertów jazzowych. Pierwszy z nich odbędzie się 6 maja. Koncerty odbywać się będą w ramach projektu Polski Jazz 360°, którego celem jest propagowanie polskiej muzyki jazzowej.

Na pierwszym koncercie (6 maja o godzinie 19:00 w sali widowiskowej CKiP) wystąpi Jerzy Małek Quintet  w składzie: Jerzy Małek - trąbka, Radek Nowicki - saksofon, Michał Szkil - fortepian, Krzysztof Pacan - bas, Grzegorz Pałka - perkusja. Muzycy zaprezentują przedpremierowe utwory z płyty „Black Sheep”.

Kolejne koncerty zaplanowane są co dwa miesiące.      

Bilety na koncert w cenie 20 zł można nabyć w sekretariacie Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku oraz kasie Kina Metalowiec.

jerzymalek plakat krasnik1000x 80

Bohaterami trzydziestej dziewiątej odsłony Cyklicznych Spotkań z Twórczością Bardów „Bardograjka” będą Mariusz Oziu Orzechowski i Michał Sosna.

Pierwszy z nich to „autor tekstów i melodii”, wokalista i gitarzysta, związany niegdyś ze słynną krakowską piwnicą artystyczną Loch Camelot. Laureat wielu przeglądów, m.in. Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Drugi to saksofonista, klarnecista, wokalista i kompozytor, znany z projektów takich jak Howkwind, Hipiersonik, The Abstinents, Morf, Akurat, Las Rzeczy. Razem grają autorski, poetycki, alternatywny folk, w surowej formie dwugłosu gitary i saksofonu wzbogaconej czasem efektami i loopem. Są reprezentantami nurtu piosenki mocnej ale lirycznej, współczesnej ale klasycznie inteligentnej, refleksyjnej a zarazem buntowniczej.

 Żeby się przekonać, ile w tych słowach prawdy, trzeba pozwolić się zahipnotyzować: 21 kwietnia (sobota), godzina 19.00, Galeria Trójka. Wstęp wolny. Zapraszamy!

bardograjka39b

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru kraśnicka formacja NoToCo zaprasza na wydarzenie pod tytułem "Dotknij teatru". Zaprezentowane zostaną dwa przedstawienia przygotowane przez młodych kraśnickich aktorów z NoToCo pod kierownictwem Moniki Nitkiewicz. Będą to "Cisza" oraz "A ty?". Wydarzenie odbędzie się w Galerii Trójka w Centrum Kultury i Promocji, 28 marca o godzinie 18:00. Wstęp wolny, zapraszamy! 

dotknij teatru

Z XV Spotkań Teatralnych ZWIERCIADŁA odbywających się w Lublinie w dniach 7 – 9 marca 2018 r. Teatr NOTOCO działający w CKiP pod kierunkiem p. Moniki Nitkiewicz powrócił z nagrodą główną! Spektakl „A Ty?” w reżyserii Moniki Nitkiewicz wystawiany był w Lublinie po raz pierwszy i tuż po premierze obsypany gradem pochwał profesjonalnego jury. Grand Prix przyznano „za subtelne i dojrzałe wydobycie społecznie trudnego tematu wykorzystywania nieletnich”. Z nagrodą – oprócz unikatowej statuetki – wiąże się nominacja do udziału w finale Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych, które w tym roku odbędą się w Warszawie na początku czerwca.

Zanim NOTOCO pojedzie do stolicy, nagrodzone przedstawienie wraz z innym, równie przejmującym spektaklem „Cisza”, można będzie zobaczyć w ramach wydarzenia Dotknij Teatru na kameralnej scenie Galerii Trójka. Miłośników teatru zapraszamy najserdeczniej do CKiP 28 marca (środa) o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

zwierciadla

„Dwie połówki pomarańczy” to spektakl obfitujący w zaskakujące zwroty akcji i przewrotne poczucie humoru autorki. Żartobliwa interpretacja reżyserska oraz prawdziwe kreacje aktorskie sprawiają, że z zapartym tchem śledzimy coraz bardziej absurdalną sytuację, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje, a śmierć małżonka nie jest wcale końcem związku – wręcz odwrotnie.

Do jedynego hotelu w mieście, trafia świeża wdowa – Karolina, wezwana by zidentyfikować zmarłego męża – Adama, który wcześniej zginął w tajemniczych okolicznościach. W hotelu czeka na nią psycholog policyjna, Joanna, a także wiele innych niespodzianek, związanych nie tylko z jej mężem, ale i trwającym w hotelu weselem. Sytuację dodatkowo komplikuje pojawienie się młodej, bardzo atrakcyjnej dziewczyny – Alex, podającej się za córkę zmarłego.

Spektakl dla widzów dorosłych. Bilety do nabycia w kasie CKiP oraz na kupbilecik.pl

 

dwie polowki pomaranczy z aneta

6 kwietnia 2018 r. o godzinie 19.00 w Centrum Kultury i Promocji odbędzie się koncert akustyczny "Wysocki-Cohen". Bilety w cenie 15 zł dostępne sa w sekretariacie CKiP oraz pod adresem www.kultura.krasnik.eu.

Janusz Kasprowicz – muzyk, kompozytor, autor tekstów. Jest twórcą, liderem, wokalistą i basistą zespołu Projekt Volodia, znanego m.in. z brawurowych aranżacji utworów Włodzimierza Wysockiego, wspólnych koncertów z Mirosławem Baką, transmisji w radiowej Trójce ze studia im. Agnieszki Osieckiej oraz występów na ważnych wydarzeniach kulturalnych w całym kraju. Propagator, znawca i miłośnik twórczości Włodzimierza Wysockiego, juror podczas festiwali, pomysłodawca oraz dyrektor cyklicznego festiwalu odbywającego się od 2010 r. poświęconego twórczości Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem” oraz wrocławskiego Festiwalu „Pieśniarze Niepokorni”. Dyrektor artystyczny wielu koncertów m.in. "Nocy Bardów" podczas festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.

Koncert duetu odbiega od stylistyki typowej dla występu bardów. Bogate instrumentarium, tj. akordeon, buzuki, gitara basowa, pianino, mandolina i oczywiście gitary, zmienianie przez wykonawców, głównie Stanisława Marinczenko podczas koncertu, niebywale urozmaica brzmienie, które eliminuje monotonność występu, zwłaszcza podczas wirtuozerskich popisów multiinstrumentalisty.

 

wysocki cohen krasnik

Bohaterami trzydziestej ósmej już odsłony Cyklicznych Spotkań z Twórczością Bardów „Bardograjka” będą Mariusz Oziu Orzechowski i Michał Sosna. Pierwszy z nich to „autor tekstów i melodii”, wokalista i gitarzysta, związany niegdyś ze słynną krakowską piwnicą artystyczną Loch Camelot. Laureat wielu przeglądów, m.in. Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Drugi to saksofonista, klarnecista, wokalista i kompozytor, znany z projektów takich jak Howkwind, Hipiersonik, The Abstinents, Morf, Akurat, Las Rzeczy. Razem grają autorski, poetycki, alternatywny folk, w surowej formie dwugłosu gitary i saksofonu wzbogaconej czasem efektami i loopem. Są reprezentantami nurtu piosenki mocnej ale lirycznej, współczesnej ale klasycznie inteligentnej, refleksyjnej a zarazem buntowniczej.

O Mariuszu Orzechowskim napisano: „Ciekawa osobowość artystyczna. Niesamowity zmysł i wyczucie na sztukę ogólnie pojętą. Głos, który przeszywa ciało powodując stan hipnozy każdego zmysłu, paraliż wszystkich komórek, chcących wysłuchać do końca tego, co zaczął…”. Żeby się przekonać, ile w tych słowach prawdy, trzeba pozwolić się zahipnotyzować: 10 marca (sobota), godzina 18.00, Galeria Trójka. Wstęp wolny. Zapraszamy najserdeczniej!

bardograjka38

 

W Dniu Kobiet Centrum Kultury i Promocji muzyką odda hołd urodzie, subtelności i wrażliwości Pań. Postawiliśmy na piosenkę francuską – wyrafinowaną i pełną uczuć. Z krakowskiego Teatru Piosenki Francuskiej przyjedzie do nas Jadwiga „Yaga” Kowalik – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendystka prestiżowego Conservatoire Mobel w Paryżu. Yaga od lat pracuje nad cyklem, w którym przybliża publiczności przeboje największych gwiazd znad Loary.

„Yaga w repertuarze... Piaf Greco Aznavour” to koncert złożony z pieśni trójki niezrównanych interpretatorów – Edith Piaf, Juliette Greco i Charlesa Aznavour'a. Fragmentami z ich twórczości artystka przenosi słuchaczy na Pola Elizejskie, w urokliwe uliczki miasta zakochanych, do ulubionych kafejek paryskiej bohemy. Miłośnicy piosenki nastrojowej, a w szczególności frankofile, znajdują w jej recitalu wiele okazji do zachwytu i wzruszenia.

Najpiękniejsze francuskie piosenki w wykonaniu urzekającej Yagi wybrzmią ze sceny sali widowiskowej CKiP 8 marca (czwartek) o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Na koncert szczególnie gorąco zapraszamy Panie.

fancuska

Zapraszamy na widowisko estradowo-cyrkowe Magia Areny, które odbędzie się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku 4 marca o godz. 11:30. Bilety są do nabycia w sekretariacie CKiP.

cyrk na scenie krasnik 2018

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy zdjęć przyrody wykonanych przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Związek Polskich Fotografów Przyrody jest ogólnopolskim  stowarzyszeniem twórczym skupiającym ponad 500 aktywnych fotografów łączących pasję fotograficzną z podziwem i szacunkiem dla Natury. Celem Związku jest wszechstronny rozwój fotografii przyrodniczej i jej upowszechnianie, propagowanie piękna przyrody i uczestnictwo w ochronie środowiska.

Stało się już tradycją, że w styczniu fotografowie stowarzyszeni w Okręgu Lubelskim ZPFP prezentują swoje najnowsze dokonania szerszej publiczności.

Tegoroczna edycja wystawy fotografii „Piękno przyrody w obiektywie lubelskich fotografów” ukazuje szeroki wachlarz zainteresowań Autorów. Od niewielkich owadów ukrytych wśród kwiatów i traw po monumentalne skały wybrzeża oceanu. Od scenek rodzajowych z życia ptasiej rodziny po abstrakcyjne wzory stworzone przez puch kielichowy kozibrodu. Oglądając wystawę przekonamy się, że nawet zwiędłe liście i warstwa lodu na bagnie mogą stać się atrakcyjnym motywem fotografii.

Autorzy prac zapraszają do wspólnej wędrówki w krainie naturalnego piękna.

Autorzy: Maja Celuch , Michał Fandysz, Leszek Grygorczuk, Grzegorz Jankowski, Tomasz Kiecana, Bożena Komorowska, Waldemar Komorowski, Marta Krawczyk, Marek Lach, Jolanta Małyska, Jerzy Maśkiewicz, Tomasz Miszczyszyn, Łukasz Niewiadomy, Beata Nowakowska, Tomasz Pałka, Anna Sękowska, Marek Skórski, Robert Woś, Małgorzata Wiącek, Emilia Zabielska-Mendyk, Joanna Zaremba.

zpfp plakat