Kultura

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 16 listopada 2018    |    Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Kultura

Jolanta Dąbrowska Iskra - Urodzona w Bielawie na Dolnym Śląsku.

Ukończyła PlSP w Sędziszowie Małopolskim.Pracowała w Fabryce Firanek

,,Wisan"w Skopaniu, początkowo jako projektant wzorów a po kilku latach jako kierownik Działu Wzornictwa.

Studiowala na Akademi Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru w pracowni projektowej dywanów i tkaniny artystycznej i prof. Mariusza Kowalskiego i prof. Jolanty Rudzkiej Habisiak, oraz w pracowni malarskiej prof. Andrzeja Gieragi.Dotychczas prezentowała swoje prace w Tarnobrzegu i w okolicznych miejscowościach oraz w Łodzi i w Warszawie.

Uczestniczyła w licznych plenerach malarskich. Malarstwo i tkactwo to dziedziny sztuki które stanowiły jednocześnie drogę zawodową autorki i pielęgnowane od lat hobby.Od kilku miesięcy przebywa na emeryturze co sprzyja swobodzie i niezależności, bez których trudno o realizację twórczej pasji.Na obecnej wystawie w tutejszym Domu Kultury prezentowane są prace powstałe w ostatnim okresie , wiele z tych prac prezentowane po raz pierwszy.

Nagrody i plenery.

1987 i 1988- I nagrody - Najlepiej opracowany wzór wyrobów wnetrzowych - COBR w Łodzi

1988- II nagroda w konkursie ogolnokrajowym ..Wzornictwo to nasz atut,, - Centrum Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie

1989 - II nagroda najlepiej opracowany wzór wyrobów wnetrzowych COBR w Łodzi

Uczestnictwo w plenerach : Ożarów, Chobrzany Batorz, Zalecze Wielkie, Zaniemyśl, Koronowo, Zwoleń, Sielpia Wielka, Koprzywnica, Ińsko, Bełczna, Końskie, Solina , Myczalkowine, Stąporków.

Wystawy : Tarnobrzeg kilkakrotnie w TDK oraz w miejscowych bibliotekach, Nowa Dęba, Gorzyce, Pińczów, Chobrzany. Ożarów, Batorz, Zaniemyśl, Zalecze Wielkie Koronowo, Łódź Warszawa, Koprzywnica, Konskie, Zawichost i obecnie w Krasniku.

 

wernisaz iskra

0
0
0
s2smodern

14 października w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku odbędzie się koncert zespołu Olga Boczar Music Essence, promujący najnowszą płytę wokalistki, zatytułowaną „Tęskno mi, tęskno”. Płyta ta jest kompilacją ośmiu utworów utrzymanych w charakterze nu-folkowym. Na albumie znajdują się autorskie utwory Olgi, a też te rdzennie – ludowe, jak np. „To i hola”, czy „Dwa serduszka, cztery oczy” zaaranżowane w nowy, „świeży” sposób. Choć płyta mocno nawiązuje do polskości, nie jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla miłośników polskiego folkloru. Można odnaleźć w niej również subtelne nawiązania do muzyki popowej, niekiedy do klasycznej harmonii jazzowej, czy rytmów muzyki latynoskiej, aczkolwiek wszystko w granicach dobrego, wyrafinowanego smaku.

Olga Boczar –wokalistka, flecistka, autorka tekstów i kompozycji – urodziła się w Krośnie, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. i Społeczną Szkołę Muzyczną II st. w klasie fletu poprzecznego. Jest absolwentką Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalu oraz Policealnego Studium Jazzu w Warszawie również w klasie wokalu. W 2017r. uzyskała stopień doktora sztuki na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. W 2012 r. stworzyła swój autorski projekt o nazwie „Olga Boczar Music Essence”. Jej debiutancki album „Little Inspirations” był nominowany do prestiżowej nagrody Fryderyki 2016 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

W skład zespołu Olga Boczar Music Essence wchodzą wybitni polscy muzycy jazzowi:

Olga Boczar – wokal, flet poprzeczny,

Jan Smoczyński – fortepian, akordeon,

Andrzej Gondek – gitara elektryczna,,

Wojciech Pulcyn – kontrabas,

Krzysztof Dziedzic – instrumenty perkusyjne.

Mają oni na koncie współpracę m.in. z: Urszulą Dudziak, Kayah, Anną Marią Jopek, Bobbym Mc Ferrinem, Richardem Boną, Terencem Blanchardem, Marią Schneider, Michałem Urbaniakiem, Randy Breckerem, Nigelem Kennedy’m, Włodkiem Pawlikiem, Andrzejem Jagodzińskim, czy Marysią Sadowską.

Koncert zespołu Olgi Boczar jest częścią projektu koncertowego Polski Jazz 360°, którego organizatorem jest Fundacja Polski Jazz. Polski Jazz 360° to projekt propagujący muzykę jazzową, odkrywający szerokie spektrum jej możliwości. W instytucjach kultury w całej Polsce zobaczymy i usłyszymy wszystko to, co najbardziej aktualne w polskiej muzyce spod znaku jazzu, wielokulturowe muzyczne projekty i nieoczekiwane muzyczne połączenia.

Projekt Fundacji Polski Jazz stanowi pomost między tradycją a współczesnością, łączy współczesne brzmienie młodych muzyków z dorobkiem artystów o już ugruntowanej pozycji. Zapewnia to wysoki i oryginalny poziom koncertów. Chcemy pokazać pełne spektrum zjawiska, jakim jest jazz w Polsce. Każdy znajdzie w programie coś, w czym będzie chciał uczestniczyć – powiedział Piotr Matla, dyrektor artystyczny projektu Polski Jazz 360°.

Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

1410 olgaboczar plakat krasnik

0
0
0
s2smodern

Z radością i dumą informujemy, że do bogatej kolekcji trofeów Fantan dodał w ubiegłą sobotę złoto i srebro Mistrzostw Polski! Zawody rozegrano w Radomiu w formule Open, tancerzy standardowych oraz latynoamerykańskich dzieląc na trzy kategorie wiekowe: dorosłych (powyżej 15 lat), młodzież (do 15 lat) i dzieci (do 12 lat).

Dorosły Fantan wywalczył tytuł Wicemistrza Polski w tańcach standardowych, ustępując jedynie białostockiemu Kadrylowi. Fantan Junior, jedyna formacja dziecięca w tańcach standardowych, w oczach jurorów bez żadnych wątpliwości zasłużył na tytuł Mistrza Polski. Świeżo upieczeni Wicemistrzowie Polski będą reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Świata na Węgrzech w listopadzie i na Mistrzostwach Europy w Niemczech na przełomie zimy i wiosny.

radom25

radom15

radom32

0
0
0
s2smodern

Warsztaty fotograficzne „Kraśnik Widziany Inaczej” skierowane są do wszystkich osób fotografujących i chcących zainteresować się fotografią.

Program zawiera dwa, trzygodzinne spotkania w Niebieskim Młynie, pomiędzy którymi zapraszamy chętnych uczestników na krótkie plenery w starej dzielnicy Kraśnika. Warsztaty zakończy wernisaż i wystawa wykonanych fotografii. Uczestnicy, których prace znajdą się na wystawie otrzymają pamiątkowe upominki.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Pierwsze spotkanie: 27 września 2018 r. - godz. 17–20

Chętni mogą zgłaszać swoje uczestnictwo poprzez

e-mail: fkk@krasnikfotoart.pl lub tel. 608673420

Warsztaty prowadzi Bartek Żurawski. Animator kultury, fotograf (Wydział Pedagogiki Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), fotograf freelancer współpracujący z instytucjami kultury (reportaże, ilustracje do wydawnictw, fotografia dokumentalna, portretowa i produktowa).

Jest także wykładowcą fotografii w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania. Prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne dla dzieci i dorosłych.

warsztaty foto

0
0
0
s2smodern

Festiwal Dobrych Filmów powraca po sześciu latach przerwy. W dniach 13 –16 września odbędzie się jego VII edycja. W kraśnickim kinie „Metalowiec” wyświetlane będą dzieła nagradzane w ostatnich latach na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie – zarówno filmy fabularne jak i dokumentalne, pełno- i krótkometrażowe.

Zestawienie festiwalowych tytułów podkreśla artystyczną i społeczną rolę kina. Pierwszy i drugi dzień Festiwalu poświęcone będą filmowi zaangażowanemu. Pokażemy fabuły i dokumenty nagrodzone na ubiegłorocznym Festiwalu Grand Off – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata. Propozycję naszą uzupełnimy monodramem „Zwierzenia bezrobotnego aktora” w wykonaniu autora sztuki, pochodzącego spod Kraśnika młodego artysty teatralnego i filmowego Marcina Zarzecznego. Trzeci dzień Festiwalu należeć będzie do kina polskiego – wyświetlimy dwa filmy nagrodzone na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: „Cicha noc” (reż. Piotr Domalewski, Polska 2017) i „Ptaki śpiewają w Kigali” (reż. Krzysztof Krauze i Joanna Kos – Krauze, Polska 2017). Dzień czwarty przybliży najnowsze dokonania kinematografii węgierskiej – ich próbką będzie nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2017 r. obraz „Dusza i ciało” (reż. Ildiko Enyedi, Węgry 2017) – oraz kinematografii amerykańskiej, reprezentowanej przez podbijający serca film „Florida Project” (reż. Sean Baker, USA 2017). Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa unikatowych plakatów filmowych pochodzących z „DYDO POSTER COLLECTION”.

Poniżej dokładny program VII FDF.

13.09.2018 r. (czwartek) Wstęp wolny

godz. 18.00 LAUREACI GRAND OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata 2017

Najlepsza Reżyseria: „The Servants” ('26, 2017, Francja)

Najlepsze Zdjęcia: „Watu Wote” ('22, 2016, Niemcy)

Najlepsza Scenografia: „Inside The Wardrobe” ('25, 2016, Francja)

Najlepszy Aktor: „Master of the class”('26, 2017, Francja)

Najlepszy Dokument: „Nie sądzić” ('35, 2017, Polska)

Najlepszy Film Polski: „Ja i Mój tata” ('30, 2017, Polska)

 

14.09.2018 r. (piątek) Wstęp wolny

godz. 18.00 LAUREACI GRAND OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata 2017

Najlepszy Scenariusz: „Le Soutien-Gorge” ('15, 2017, Francja)

Najlepszy Montaż: „How to save your darling” ('6, 2016, Włochy)

Najlepsza Aktorka: „On Time” ('16, 2016, Stany Zjednoczone)

Najlepsza Fabuła: „Bus Story” ('11, 2016, Hiszpania)

Najlepsza Animacja: „A terrible Hullabaloo” ('9, 2016, Irlandia)

godz. 19.00 „Zwierzenia bezrobotnego aktora” – monodram Marcina Zarzecznego

*Po spektaklu spotkanie z Marcinem. Cena biletu 10 zł/os*

 

15.09.2018 r. (sobota)

godz. 17.00 „Ptaki śpiewają w Kigali” (2017, Polska) *Cena biletu 10 zł/os*

godz. 19.00 „Cicha noc” (2017, Polska) *Cena biletu 10 zł/os*

 

16.09.2018 r. (niedziela)

godz. 17.00 „Dusza i ciało” (2017, Węgry) *Cena biletu 10 zł/os*

godz. 19.00 „Florida Project” (2017, USA)

*Cena biletu 10 zł/osCena karnetu 30 zł/os*

 

festiwal2018

0
0
0
s2smodern

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkie dzieci na piknik podsumowujący tegoroczne "Wakacje z biblioteką". Piknik odbędzie się 23 sierpnia w siedzibie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Koszarowej 10 a. Początek imprezy o godzinie 15:00. 

 

poknikza

0
0
0
s2smodern

W dniach 10 – 17 lipca odbywał się nad zalewem kraśnickim V Plener Malarski. Uczestnikami byli artyści malarze i rzeźbiarze w osobach: Zdzisław Latos, Leszek Gruchała, Barbara Capała, Janina Popiel, Anna Bielecka, Alicja Madejek, Lilianna Kamińska (11-latka, ze Szkocji), Edward Krzyształowski, Jerzy Iwański - rzeźbiarz, Jacek Centkowski, Joanna Łyjak-Stelmach, Zygmunt Wołosz– fotograf. Komisarzem pleneru była Elżbieta Wołosz.   

Coroczne Plenery Malarskie odbywają się pod patronatem Burmistrza Miasta Kraśnik i są wspierane finansowo przez Urząd Miasta. Po każdym plenerze dorobek twórców prezentowany jest na wystawach organizowanych w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku w drugiej połowie danego roku. Każdy z uczestników zobowiązany jest do ofiarowania po jednej pracy sponsorom.     

Podczas pleneru, 12 lipca, odbyło się spotkanie integracyjne przy grillu, na które zaproszeni zostali i uczestniczyli:  Wojciech Wieczorek, reprezentujący Urząd Miasta Kraśnik, Samorząd Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym wraz z jego członkami,  przedstawicielka Domu Pomocy Społecznej w osobie Seniorki (90-latki) Heleny Kot,  członkowie Samorządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filii w Kraśniku oraz artyści - uczestnicy pleneru. Komisarz, pleneru, Elżbieta Wołosz dziękuj serdecznie wszystkim uczestnikom spotkania integracyjnego oraz  sponsorom - Burmistrzowi oraz Urzędowi Miasta, Dyrekcji CKiP, a także za wsparcie duchowe- Samorządowi UTW.

 plener1

 

plener2

plener3

0
0
0
s2smodern

Bohaterem 41. Spotkania z Twórczością Bardów będzie Tomasz Sawicki z Opola. Autor muzyki, tekstów piosenek, skeczów i audycji radiowych. Organizator wielu koncertów i imprez kulturalnych, między innymi spotkań ze znanymi pisarzami – Williamem Whartonem i Normanem Davisem. Uczestnik i laureat festiwali i przeglądów, w tym Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, FAMY w Świnoujściu, Festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu” w Poznaniu, Festiwalu Piosenki Kabaretowej OSPA w Ostrołęce, Turnieju Łgarzy w Bogatyni, Studenckiej Giełdy Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Na co dzień przedsiębiorca, tłumacz przysięgły i nauczyciel języka angielskiego.

Dotychczas wydał trzy płyty, dwie studyjne: „Piosenki z Teczki”, „Radość człowiecza” oraz jedną koncertową „I jeszcze… live”. Towarzyszy mu zespół w składzie:

Jacek Mielcarek – saksofon, klarnet, Łukasz Gliniorz – fortepian, Kazimierz Knapik – gitara basowa.

„Bardzo młody, niezwykle przystojny, smukły i wysportowany. Bez trudu robi szpagat i skokiem masztalerskim wskakuje na konia. Zawsze świetnie ubrany w garnitur od Armaniego, włosy w brylantynie (...) to nie ja” – pisze na swojej stronie Tomasz Sawicki. Jaki zatem jest? Przekonajmy się razem 22 lipca (niedziela) o godzinie 19 na dziedzińcu Niebieskiego Młyna przy ul. Jagiellońskiej 5 w Kraśniku. Wstęp tradycyjnie wolny!

bardograjka41

0
0
0
s2smodern

Od piątku - 15 czerwca ruszyła akcja pomocy dla Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej - I Drużyny Harcerzy "Gryf" im. 24 Pułku Ułanów oraz I Kraśnickiej Drużyny Harcerek "Ocean" im. hm. Marii Byczewskiej. Poprzez Centrum Kultury i Promocji będzie można przekazać wszystkie artykuły niezbędne do korzystania podczas obozów. Harcerzom będzie można podarować: wszelkiego rodzaju młotki, siekiery, piły, miski, duże garnki, patelnie, wielkie baniaki na wodę (1000l) i mniejsze baniaki na wodę, sztućce, duże chochle, noże, durszlaki.

Wszystkie artykuły będą zbierane w Dziale Promocji na pierwszym piętrze CKiP. Akcja trwa do 30 czerwca 2018 roku. Apelujemy - pomóżmy im wspólnie!

FB IMG 1529091906065

0
0
0
s2smodern

Do Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego kraśnickiej biblioteki w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, przyjechał pan Rafał Witek. Jest on autorem powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Gość w tajemniczej walizeczce przywiózł niespodzianki dla swoich czytelników. Uśmiechnięte buzie uczestników mówią same za siebie – spotkanie było bardzo udane!

 rafal witek1

rafal witek2

rafal witek3

0
0
0
s2smodern