Kultura

TRANSMISJE NA ŻYWO >>

s5 logo2

Dzisiaj jest: 18 lutego 2019    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta

W piątek 16 grudnia będzie miała swoją premierę nowa książka o początkach Kraśnika Fabrycznego i pierwszej w Polsce fabryki łożysk.

Książka pod tytułem „Jak zdobywano łożyskowe miasto. Początki miasta i fabryki w dokumentach i relacjach. Lata 1935-55” to pierwsza publikacja dotycząca tylko i wyłącznie pierwszych lat miasta Kraśnika Fabrycznego i pobliskiego zakładu łożyskowego obejmująca lata 1935-1955. Jej autorami są Grzegorz Jankowski, Aneta Kowalczyk, Beata Czaplarska oraz Jarosław Cybulak, a wydawcą firma GŁOS, która jest wydawcą lokalnej prasy.

Autorzy tworząc publikacje sięgnęli głównie do dokumentów dotyczących fabryki i dzielnicy fabrycznej jakie zgromadzone zostały w kraśnickim Oddziale Archiwum Państwowego. Wiele z nich po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych publicznie. Historię uzupełniają relacje kilku osób, które na przyfabrycznym osiedlu, pojawiły się już pod koniec lat 40 lub na początku 50. Autorom udało się także dotrzeć także do córki pierwszego dyrektora fabryki, która przekazała ciekawe fakty na temat pracy w ówczesnej fabryce. Temat samej fabryki zajmuje sporą część książki, bowiem nie byłoby Kraśnika Fabrycznego bez fabryki, która była pierwszym zakładem produkującym łożyska w Polsce.

Książka została wydana w twardej oprawie. Zawiera także sporo zdjęć dotyczących tematu publikacji. Ciekawym dodatkiem do książki jest plan osiedla fabrycznego z 1949 roku.

Premiera książki odbędzie się 16 grudnia (piątek) o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Oddziału kraśnickiego Archiwum Państwowego w Kraśniku przy ul. K. Wyszyńskiego 2. Będzie można tam nabyć książkę, do której tego dnia wydawcy dołożą bardzo interesujący prezent związany oczywiście z tematem publikacji.

Od 16 grudnia książka będzie dostępna m.in. w kraśnickich księgarniach.

O historii powstania książki, autorach można się dowiedzieć zaglądając na stronę internetową www.krasnikfabryczny.pl.

Wsparcia w wydaniu książki udzieliła Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik S.A. a także Miasto Kraśnik i Powiat Kraśnicki.

GJ

ksiazka lozyskowe okladka

 

0
0
0
s2smodern