„Gospodarka niskoemisyjna” (ang. low emission economy)
charakteryzuje się przede wszystkim oddzieleniem wzrostu emisji gazów cieplarnianych od wzrostu gospodarczego, głównie poprzez ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych,
Koncepcja tworzenia i realizacji Planów Gospodarki Niskoemisyjnej wynika z polityki klimatycznej Unii Europejskiej i międzynarodowych zobowiązań Polski do redukcji emisji gazów cieplarnianych określonych przez ratyfikowany Protokół z Kioto ustalony na forum Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu.
Miasto Kraśnik przystąpiło do opracowania PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ (pdf pobierz) - dokumentu, który opisuje kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego:
redukcja emisji gazów cieplarnianych,
zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych,
zwiększenie efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza,
zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii.
Działania prowadzone w ramach PGN umożliwią poprawę stanu środowiska i jakości życia mieszkańców miasta.
Plan gospodarki niskoemisyjnej to strategiczny dokument, który wyznaczy kierunki działań w zakresie zmierzającym do ograniczenia emisji zanieczyszczeń pyłowo – gazowych np. poprzez termomodernizację budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, modernizację i rozbudowę sieci drogowej czy zmniejszenie energochłonności oświetlenia ulicznego.
Dobrze opracowany PGN pozwoli podnieść szansę miasta i jego mieszkańców na uzyskanie dofinansowania ze środków krajowych i Unii Europejskiej, w tym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
Efektem końcowym PGN będzie zestaw działań nakierowanych bezpośrednio i pośrednio na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także instrumentów, które wspomogą wszystkich uczestników realizacji Programu w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną.
Dokument obejmie swoim zakresem stworzenie bazy danych o stanie gospodarki energią w poszczególnych sektorach oraz inwentaryzację emisji gazów cieplarnianych na terenie Miasta, co pozwoli zaplanować zadania inwestycyjne i nieinwestycyjnie w podziale na okresy długoterminowy i krótkoterminowy.
Miasto Kraśnik mając na uwadze konieczność stałego polepszania warunków życia mieszkańców przystąpiło do opracowania dokumentu: „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Miasta Kraśnik”. Ten strategiczny dokument pozwoli na uzyskanie dofinansowania ze środków krajowych oraz Unii Europejskiej na zadania związane z ograniczeniem niskiej emisji, poprawą efektywności energetycznej oraz zwiększeniem ilości energii ze źródeł odnawialnych.
07 listopada 2014 r. została podpisana umowa między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Miastem Kraśnik na dofinansowanie Projektu „Opracowanie gospodarki niskoemisyjnej Miasta Kraśnik” POIS.09.03.00-00.336/13 w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna.
Wykonawcą „Planu gospodarki niskoemisyjnej Miasta Kraśnik” została Pomorska Grupa Konsultingowa Spółka Akcyjna; ul. Gdańska 76; 85-021 Bydgoszcz;
Inwentaryzacja źródeł emisji na terenie Miasta Kraśnik.
06.03.2015 r, odbyło się spotkanie mieszkańców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych z Dyrektorem Pomorskiej Grupy Konsultingowej w sprawie omówienia celów, założeń i korzyści wynikających z opracowania Planu gospodarki niskoemisyjnej.
Konsultacje w sprawie projektu Planu gospodarki niskoemisyjnej Miasta Kraśnik
24 września 2015 r. uchwalą Nr XVI/85/2015 Rady Miasta Kraśnik został przyjęty do realizacji „Plan gospodarki niskoemisyjnej Miasta Kraśnik”
Na realizację projektu Miasto Kraśnik otrzymało, w ramach przeprowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie konkursu, dotację w wysokości 85% kosztów projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej, zatem dofinansowanie stanowi 85%, a wkład własny z budżetu miasta 15% kosztów kwalifikowanych realizacji projektu.
Beneficjent | Wartość projektu | Kwota dofinansowania (NFOŚiGW) | Kwota wkładu własnego (budżet miasta) |
---|---|---|---|
Miasto Kraśnik | 66 420,00 PLN | 56 457,00 PLN | 9 963,00 PLN |
Więcej informacji na stronach internetowych: