Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiar Holocaustu

23.01.2025 Print
Zdjęcie - 27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofia...

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W imieniu burmistrza Krzysztofa Starucha, przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Jamroza oraz dr. Dominika Szulca, kierownika Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Lublinie, zapraszamy do udziału w wydarzeniach, które odbędą się z tej okazji w Kraśniku: 

➡️ spotkanie z młodzieżą „Czytamy o Holocauście w Kraśniku” prowadzone przez dr. Dominika Szulca, godz. 11:00 ((CKiP, ul. Kościuszki 26), 

➡️ złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary akcji „Reinhardt”, godz. 12:00 (CKiP, ul. Kościuszki 26),

➡️ wystawa IPN „Niemieckie obozy Zagłady” (CKiP, ul. Kościuszki 26),

➡️ po tych wydarzeniach będzie można wziąć udział w zwiedzaniu kraśnickich synagog.

Pierwsze wzmianki o Żydach w Kraśniku pochodzą z XVI wieku. Wraz ze zniesieniem prawa de non tolerandis Judaeis mogli swobodnie osiedlać się w granicach miasta. Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili połowę mieszkańców miasta. Niemiecka okupacji oznaczała kres ich wielosetletniej historii. Po likwidacji getta większość żydowskich mieszkańców została wywieziona do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu i tam zginęła. Kilkaset osób zginęło w masowych egzekucjach na ul. Szewskiej, gdzie znajduje się cmentarz żydowski. W 2018 r. odsłonięto tam odrestaurowany pomnik pamięci ufundowany przez potomków nielicznych, ocalałych Żydów z Kraśnika i okolic.

Na terenie obecnej dzielnicy fabrycznej znajdował się także niemiecki obóz pracy Budzyń, filia obozu Majdanek. W lesie okalającym teren FŁT znajdują się masowe groby więźniów obozu, głównie Żydów z Kraśnika i Bełżyc, a także deportowanych z getta warszawskiego. Drugi, mniejszy obóz zlokalizowany był w dzielnicy starej, na terenie zajmowanym po wojnie przez jednostkę wojskową.

Najważniejsze zabytki związane ze społecznością żydowską miasta to dwie synagogi przy ul. Bóźnicznej oraz wspomniany cmentarz (obecnie leży w granicach administracyjnych Gminy Kraśnik).

Daniel Niedziałek