Dodatek węglowy - składanie wniosków, najważniejsze informacje
18.08.2022
Do 30 listopada można składać wnioski o wypłatę jednorazowego dodatku węglowego. Dodatek będą mogli otrzymać opalający swoje domy węglem kamiennym bądź jego pochodnymi.
Dodatek w wysokości 3000 zł przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Zgodnie rozporządzeniem wniosek o wypłatę dodatku węglowego zawiera dane dotyczące wnioskodawcy, w tym dane konieczne do jednoznacznej identyfikacji (imię, nazwisko, PESEL, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość), i jego gospodarstwa domowego. Weryfikacja tych danych przez gminę jest konieczna, w szczególności z uwagi na fakt, że jednemu gospodarstwu domowemu przysługuje jeden dodatek węglowy. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany on będzie pierwszemu z wnioskodawców. We wniosku trzeba będzie też wskazać miejsce zamieszkania, a także numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazana kwota dodatku. We wniosku trzeba będzie też zawrzeć informację o źródle ogrzewania na paliwo stałe – musi być ona taka sama jak w złożonej deklaracji źródeł ogrzewania. Należy pamiętać, że informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Ustawa o dodatku węglowym nie zakłada kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Wnioski można składać: - elektronicznie z wykorzystaniem platformy ePUAP (należy przesłać skan wypełnionego wniosku), - papierowo w Urzędzie miasta Kraśnik, ul. Lubelska 84, w poniedziałki, środy, czwartki, piątki w godz. 7:30 – 15:30, wtorki w godz. 8:00 – 16:00. Wniosek o przyznanie dodatku węglowego można składać do 30 listopada b.r. Wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożony po tym dniu pozostawia się bez rozpoznania. Telefon kontaktowy w sprawie dodatku węglowego: (81) 825 15 39.