29 października (piątek) o godz. 11:00 będzie miało miejsce oficjalne odsłonięcie zabytkowego pieca do wypalania cegły pochodzącego z XV w.. Obiekt znajduje się w okolicy Zalewu Kraśnickiego (parking) i został niedawno zrewitalizowany dzięki wsparciu unijnemu z RPO WL, środkom z budżetu państwa oraz z budżetu miasta. Koszt inwestycji to 564 000 zł.
Na terenie Polski zachowało się sporo wczesnych budowli ceglanych. Nieporównywalnie mniej znanych jest urządzeń służących do produkcji cegieł, a odkrycie tego rodzaju konstrukcji można śmiało uznać za sensację archeologiczną. Tak było z piecem odkrytym w Kraśniku w 2007 r..
W 2019 r. na zlecenie Urzędu Miasta zespół badaczy kierowany przez Marcina Piotrowskiego, we współpracy z dr Dominikiem Szulcem, Społecznym Opiekunem Zabytków Powiatu Kraśnickiego, przeprowadził inwentaryzację obiektu, opracowując jednocześnie program jego rewitalizacji.
- Kraśnicka cegła ręcznie formowana jest jednym z symboli naszego miasta – mówi burmistrz Wojciech Wilk. – Przez wieki była i wciąż jest cenionym materiałem wykorzystywanym do budowy nowych obiektów, dekoracji wnętrz i renowacji zabytków. Dziś w sposób symboliczny historia zatacza koło, bowiem do rekonstrukcji pieca wykorzystano oryginalne elementy, jaki i nową cegłę palcówkę pochodzącą z Cegielni Hoffmanowskiej, gdzie wciąż produkowana jest cegła ręcznie formowana.
Fot. Grzegorz Żak