6 maja 2019 r. uruchomiono nabór wniosków w ramach programu pn. „Rozwój lokalny” dla 255 miast średnich. W wyniku naboru złożono 213 zarysów projektów a następnie ocenie merytorycznej poddano 212 z nich. W wyniku decyzji Komitetu ds. Wyboru Projektów, zatwierdzonej później przez Operatora do II etapu naboru trafiły zarysy projektów złożone przez 54 miasta. Wstępny wniosek Kraśnika znalazł się na 9 miejscu na ogólnej liście rankingowej a jako 2 w województwie lubelskim.
Projekt naszego miasta nosi tytuł: „Kraśnik – przyjazne miasto”.
Wsparcie finansowe w programie można pozyskać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców – przede wszystkim poprzez działania w zakresie ograniczania bezrobocia i migracji zarobkowej mieszkańców Miasta Kraśnik do dużych ośrodków miejskich, wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki, pozyskiwanie dużych inwestorów przemysłowych i branż wysokospecjalistycznych branż oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy.
Ponadto w Programie można realizować działania związane z poprawą jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji szkodliwych gazów i pyłów, rozwój odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjny transport publiczny.
Program daje także możliwość na realizację działań, które wpisują się w politykę mieszkaniową oraz na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.
Prace nad drugim etapem potrwają około 6 miesięcy, w tym czasie powołany w urzędzie miasta Zespół Roboczy we współpracy z ekspertami Związku Miast Polskich dokona diagnozy sytuacji miasta w różnych sferach: społeczno-gospodarczych. Związek Miast Polskich opracował i udostępnił narzędzia informatyczne wspierające diagnozę sytuacji miasta m.in. Monitor Rozwoju Lokalnego (MRL), w którym można znaleźć ponad 100 czynników opisujących sytuację poszczególnych gmin, a także pozwalających porównać się wybranych aspektach gospodarczych, społeczny czy demograficznych do innych miast z terenu Polski.
Przed nami dużo pracy związanej z przygotowaniem jak najlepszych dokumentów aplikacyjnych, w ramach których powstaną m.in. Program Rozwoju Lokalnego i Program Rozwoju Instytucjonalnego.