W przyszłym tygodniu powinny rozpocząć się prace przy renowacji pomnika i kwatery partyzanckiej na cmentarzu parafialnym w Kraśniku. W październiku rozstrzygnięto przetarg i podpisano umowę z wykonawcą.
Spoczywa tam kilkudziesięciu partyzantów różnych formacji zbrojnych oraz cywilne ofiary okupanta niemieckiego.
Pomnik i inne elementy grobu są w złym stanie technicznym, dlatego przeprowadzony zostanie ich kapitalny remont. Uszkodzone elementy zostaną wymienione na nowe, a pozostałe, jak chociażby płyty z piaskowca, wyczyszczone i ponownie zamontowane.
Ponadto na filarach pomnika pojawią się betonowe kule, na froncie stalowy napis z datami 1939 i 1944, na poziomej płycie przed pomnikiem stanie z kolei betonowy/kamienny znicz. Odmalowane zostaną też stalowe krzyże, a na kwatery nawieziona zostanie nowa ziemia, która obsiana będzie trawą.
Zainstalowane zostaną nowe nagrobne tablice pamiątkowe, a w pobliżu stanie także tablica edukacyjno-informacyjna mówiąca o historii tego miejsca i o pogrzebanych w nim bohaterach II wojny światowej.
Pod względem merytorycznym nad realizacją projektu czuwa drDominik Szulc, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego we współpracy z konserwatorem zabytków.
Kwaterę założono w 1947 r. Jest największym grobem ofiar II wojny światowej w powiecie kraśnickim – obok kwatery ofiar pacyfikacji wsi Borów na tamtejszym cmentarzu.
Renowacja grobu kosztować będzie niespełna 80 tys. zł. W 70 % zadanie to zostanie sfinansowane ze środków jakie Miasto Kraśnik pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”.