Biuro Programu „Niepodległa”, powołane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Wniosek o dofinansowanie złożyło również Centrum Kultury i Promocji, otrzymując dotację w wysokości 22 081 zł na wydarzenia upamiętniające setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Między 16 sierpnia a 27 września mieszkańcy Kraśnika będą mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach upamiętniających Bitwę Warszawską i odzyskanie niepodległości: - Celem naszego lokalnego projektu jest m.in. symboliczne przeniesienie kraśniczan w czasie i pokazanie funkcjonowania stacjonującego w mieście 24 Pułku Ułanów, a także przybliżenie codziennego życia jego żołnierzy - mówi burmistrz Wojciech Wilk.
Mieszkańcy wezmą udział w pikniku historycznym z rekonstrukcją, spacerach po kraśnickich koszarach i cmentarzach, w wyzwaniu #lancedoboju, rodzinnej grze terenowej i koncercie. Dla najmłodszych mieszkańców zostaną ogłoszone konkursy plastyczne. Częścią projektu będzie także wystawa „Viktoria 1920. Ułani i kozacy w Kraśniku”.
W ramach projektu „Ułani i kozacy – pogromcy bolszewizmu z Kraśnika. Pamięć Pokoleń” Centrum Kultury i Promocji będzie współpracowało z Kraśnickim Towarzystwem Regionalnym, Miejską Biblioteką Publiczną, Społeczną Szkołą Podstawową im. 24. Pułku Ułanów oraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Pomoc”.
Zadaniem strategicznym programu ministerialnego jest włączenie mieszkańców w działania związane z pamięcią o odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości i odbudowie państwowości, szczególnie w kontekście lokalnym.