W Szkole Podstawowej nr 2 w Kraśniku powstaje nie tylko klasa dwujęzyczna, ale także oddział integracyjny. Zachęcamy rodziców z Kraśnika do zapisów.
Od września br. w szkole powstanie oddział integracyjny klasy pierwszej. Do klasy integracyjnej będą przyjmowane dzieci zdrowe oraz dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (m.in. niepełnosprawne ruchowo, niedowidzące, słabosłyszące, z niepełnosprawnością sprzężoną).
- W klasie integracyjnej pracować będzie dwóch pedagogów: nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i nauczyciel wspomagający – wyjaśnia Monika Hatłas, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2. - Realizowany będzie taki sam program nauczania, jak w każdej innej równoległej klasie. W przypadku dzieci niepełnosprawnych rozkład programu jest odpowiednio dostosowany i modyfikowany do indywidualnych potrzeb i możliwości.
Klasa liczyć ma około 15 osób. Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego będą realizować dodatkowe zajęcia: m.in. rewalidacyjne, socjoterapeutyczne, korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne.
Szkoła zatrudnia obecnie wielu wykwalifikowanych specjalistów na pełny etat: pedagoga specjalnego, 2 logopedów, 2 oligofrenopedagogów, tyflopedagoga, socjoterapeutę, psychologa, specjalistę do pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i 2 nauczycieli gimnastyki korekcyjnej. Szkoła posiada salę sensoryczną oraz certyfikowaną salę doświadczania świata Centrum Snoezelen. W czasie terapii w salach wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia stymulujące ludzkie zmysły (wzrok, słuch, dotyk, węch, smak) i dostarczające różnorodnych bodźców. Zajęcia poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową, orientację w przestrzeni, rozwijają spostrzegawczość, usprawniają koncentrację, stymulują zmysł równowagi, aktywizują zmysł dotyku oraz wspomagają ogólną sprawność fizyczną. Obok sal edukacji wczesnoszkolnej znajduje się również sala przyrodnicza i informatyczna przeznaczona tylko dla nauki uczniów klas 1-3.
Dodatkowo SP nr 2 ma bogatą infrastrukturę sportową: 2 sale gimnastyczne oraz nowoczesną halę sportową. Wyposażona jest również w windę.
- Kontakt z dziećmi o szczególnych potrzebach uczy zdrowe dzieci tolerancji, wrażliwości, poszanowania godności i inności drugiego człowieka, a także pozwala rozwijać empatię, odpowiedzialność i wrażliwość społeczną – mówi Monika Hatłas, dyrektorka SP nr 2.
Rodzice zainteresowani nauką w klasie integracyjnej, mogą spotkać się ze specjalistami pracującymi w szkole oraz zwiedzić sale przeznaczone do nauki. Rekrutacja do klasy trwa od 1 do 12 marca. Szczegółowe informacje mogą Państwo uzyskać w sekretariacie SP nr 2 oraz telefonicznie: 81 825 24 31.