Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Regionaliści zjechali do Kraśnika

27.09.2024 Print
Zdjęcie - Regionaliści zjechali do Kraśnika

XVI Zjazd Towarzystw Regionalnych w Kraśniku rozpocznie się już dziś. Kraśnik stanie się miejscem spotkania historyków i regionalistów z całej Lubelszczyzny. Będzie to wyjątkowa okazja do poznania zarówno bogatej historii miasta, jak i jego współczesności.


Kluczowym elementem wydarzenia będzie jubileusz 60-lecia Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego, które odegrało ważną rolę w kultywowaniu lokalnej tożsamości. Natomiast hasło tegorocznego zjazdu jest związane ze stacjonującym w mieści 24 Pułkiem Ułanów („Etos ułański a życie codzienne mieszkańców regionu”). Podczas zjazdu burmistrz Krzysztof Staruch wręczy podziękowania lokalnym historykom za działalność na rzecz upowszechniania i dokumentowania historii miasta i Ziemi Kraśnickiej.   

Uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć o codziennym życiu w kraśnickich koszarach w wystąpieniu Zdzisława Winklera, a także poznać szczegóły ich funkcjonowania dzięki dr. Dominikowi Szulcowi. DrJerzy Majka przybliży z kolei, jak walczyli kraśniccy ułani podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Nie zabraknie również refleksji na temat powojennych losów żołnierzy 24 Pułku Ułanów, które przybliży Marek Rusek, szef Koła 24 PU.

Z kolei Wioleta Welman i Dariusz Wajs, pracownicy Muzeum Regionalnego, opowiedzą o tym, jak dziś kultywowana jest pamięć o Pułku. Po obradach zaplanowane jest także zwiedzanie placówki muzealnej oraz Izby Pamięci w Kościuszki 26, Oddziale CKiP, który będzie jednym z głównych miejsc spotkań regionalistów podczas zjazdu. Wybrani zostaną również nowi przedstawiciele Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych.

Patronat honorowy nad Zjazdem objął Marszałek Jarosław Stawiarski. Organizatorami są: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych oraz Kraśnickie Towarzystwo Regionalne. Partnerem wydarzenia jest także Miasto Kraśnik, zaś wsparciem merytorycznym dzielić się będzie Muzeum 24. Pułku Ułanów. Zjazd wsparł także Powiat Kraśnicki oraz firma WKW Sp. z o.o. Sp.k.

Pamiątkowe medale i podziękowania od burmistrza Kraśnika Krzysztofa Starucha otrzymają rekomendowani przez zarząd Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego:
Ryszard Nowosad – jest członkiem KTR od 1966 r., w oświacie jako nauczyciel historyk i dyrektor przepracował 35 lat. Opublikował ponad 40 artykułów na łamach „Regionalisty”, jest także autorem licznych biogramów w „Słowniku biograficznym ziemi kraśnickiej”, pisał do „Mówią wieki”, „Kameny”, „Głosu Nauczycielskiego”. Specjalizował się zwłaszcza w tematyce związanej z 24 Pułkiem Ułanów.  
Marek Solecki – znany w kraju kolekcjoner staroci prezentowanych na licznych wystawach, autor artykułów w „Głosie Ziemi Janowskiej”, „Janowskich Korzeniach” i „Regionaliście”, twórca Izby Historyczno-Etnograficznej, czyli „szkolnego muzeum” w ZS nr 3, aktywny i wieloletni członek KTR.
Paweł Tracewski – twórca wortalu „Encyklopedia” oraz internetowego serwisu poświęconego ulicom Kraśnika. Współpracuje z redakcją „Regionalisty”. Przez dług czas kierował działem IT Fabryki Łożysk Tocznych i zdobyte doświadczenie wykorzystywał w swoich cyfrowych opracowaniach.
Okolicznościowy medal z okazji 70. rocznicy powstania Kraśnika Fabrycznego otrzyma z kolei Mirosław Sznajder. Jego wieloletnia praca na rzecz ocalenia pamięci o dokonaniach kilku pokoleń mieszkańców miasta ma szczególny charakter. Książka zatytułowana „Życie w rytmie fabrycznej syreny” oraz 6 opracowań monograficznych i 6 tematycznych blogów to wielobarwna, udokumentowana licznymi i często unikatowymi zdjęciami opowieść o naszym mieście i kilku pokoleniach kraśniczan. - Dzięki niej starsi mieszkańcy mogli wpleść w tę opowieść historię własnego życia, zaś młodsi odkryć swe rodzinne miasto na nowo - mówi burmistrz Kraśnika. Z kolei prof UMCSdr hab. Dariusz Słapek w liście do burmistrza napisał: - Kiedy zatem dotarła do mnie radosna wiadomość, która pokazuje, że w Kraśniku docenia się ludzi aktywnych na polu społecznym (okolicznościowe medale przyznawane przez burmistrza Miasta Kraśnik), w tym p. Mirosława, postanowiłem wyrazić Panu szczere słowa uznania i podziękowania za dostrzeżenie Jego osoby, zwłaszcza, że w bieżącym roku przypada jubileusz nadania praw miejskich przyfabrycznemu osiedlu Dąbrowa - Bór, które od 1 stycznia 1954 otrzymało nazwę Kraśnik Fabryczny. A przecież w swych publikacjach Pan Mirosław dał wyraz swego ogromnego zaangażowania i atencji wobec dziejów tego właśnie miejsca. Jego książki dostępne są w czytelni IH UMCS i wiem z całą pewnością, że chętnie sięgają po nie tylko nasi studenci związani swoimi korzeniami z Kraśnikiem, ale i moi koledzy, profesjonalni badacze dziejów XX wieku. 


Na zdjęciu drugi z lewej kpt. Jan Brzeski, który zmarł kilka dni temu. Był ostatnim już żyjącym żołnierzem 24 Pułku Ułanów. Fot. ze zbiorów Muzeum 24 PU.

Daniel Niedziałek