Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Strategia Rozwoju Miasta Kraśnik 2030 przyjęta

13.01.2025 Print
Zdjęcie - Strategia Rozwoju Miasta Kraśnik 2030 przyjęta

Podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rada Miasta przyjęła uchwałę dotyczącą Strategii Rozwoju Miasta do 2030 roku. Opracowanie i przyjęcie tego dokumentu jest bardzo ważnym zadaniem, które spoczywa na barkach samorządu. To mieszkańcy będą beneficjentami pozytywnych zmian, które zajdą na różnych obszarach życia, przede wszystkim w dziedzinie relacji społecznych i w gospodarce. Strategia będzie ważnym punktem odniesienia i źródłem tych zmian.
Dlatego w opracowaniu Strategii niezwykle ważne były konsultacje społeczne i zaangażowanie różnych grup w proces tworzenia dokumentu. Stąd zaangażowanie Rady Miasta, Urzędu Miasta i podległych jednostek w dialog społeczny mający na celu: zdefiniowanie obszarów kluczowych, wskazanie terenów zdegradowanych i obiektów wymagających rewitalizacji, określenie potrzeb ułatwiających różnym grupom społecznym i wiekowym codzienne funkcjonowanie oraz określenie oczekiwań w dziedzinie czasu wolnego i rozrywki.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z wagi, jaką w rozwoju miasta jest lokalna gospodarka, stymulująca rynek pracy i zamożność mieszkańców. I chociaż nie jest to jedyny obszar warty zdefiniowania i ujęcia w Strategii, to chociażby ze względów demograficznych, ze względu na „starzejące” się społeczeństwo i jednocześnie zmniejszającą się liczbę mieszkańców – ten rozwój ma znaczenie fundamentalne.
Strategia jest dokumentem perspektywicznym, z oczywistych względów tworzonym w pewnych ramach czasowych. Kilka ostatnich lat pokazało, że niczego nie możemy być do końca pewni, a globalne wydarzenia i zjawiska - jak wojny, kryzys energetyczny, zagrożenia związane z nielegalną migracją, czy pandemie - są w stanie zmienić diametralnie wiele dziedzin życia i to nieodwracalnie. Dlatego Strategia Rozwoju Miasta Kraśnik 2030 musi uwzględniać dynamikę zmian.
- Cele i kierunki działań określone w Strategii odpowiadają na potrzeby rozwojowe Kraśnika i wskazują sposoby: rozwiązywania najważniejszych problemów, zmniejszania barier rozwojowych, wzmacniania potencjałów lokalnych, wykorzystywania zasobów własnych i szans pojawiających się w otoczeniu, łączenia działań (projektów, programów) z różnych dziedzin i zaplanowanych w sektorowych dokumentach strategicznych, programowych i planistycznych miasta (w szczególności w „Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kraśnika do 2030 roku" i „Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Kraśnik na lata 2023-2030") - mówi burmistrz Krzysztof Staruch
Kierunki działań oznaczają kierunki koncentracji wspólnych wysiłków (aktywności programowej, finansowej i organizacyjnej) planowanych przez Miasto oraz partnerów publicznych, społecznych i gospodarczych.

Cel strategiczny - Otwarty Kraśnik
- Włączanie społeczne i wyrównywanie szans.
- Przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom demograficznym (zwiększanie dostępności szkół, przedszkoli, żłobków oraz innych form edukacji i    opieki dla dzieci i dorosłych z różnymi potrzebami).
- Kształcenie przez całe życie w zgodzie z talentami i rynkiem pracy.
- Budowanie wspólnot oraz partnerstw lokalnych i ponadlokalnych.
- Tworzenie warunków do aktywnego i zdrowego trybu życia.
- Zwiększanie uczestnictwa w kulturze i ochrona dziedzictwa naturalnego.
Cel strategiczny - Innowacyjny Kraśnik
- Rozwój innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki.
- Budowa nowoczesnej i modernizacja istniejącej infrastruktury.
- Poprawa efektywności energetycznej.
- Zintegrowane zarządzanie miastem.
- Cyfryzacja usług publicznych i wdrażanie idei smart city.
- Wzmocnienie roli turystyki i przemysłu czasu wolnego.
Cel strategiczny - Zielony Kraśnik
- Dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
- Ograniczanie zanieczyszczeń i wdrażanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego.
- Ochrona zasobów środowiska (tereny zielone, czyste powietrze, woda i gleba).
- Zazielenienie miasta i ochrona bioróżnorodności.
- Łagodzenie zmian klimatu.
- Rozwijanie i kształtowanie świadomości ekologicznej.
Cel strategiczny - Funkcjonalny Kraśnik
- Nowoczesny transport miejski i zrównoważona mobilność.
- Wdrażanie koncepcji bliskości i kompaktowości.
- Rozwój systemu drogowego i tras pieszo-rowerowych.
- Tworzenie wielofunkcyjnych przestrzeni publicznych.
- Likwidacja barier architektonicznych.
- Poprawa bezpieczeństwa na drogach i w przestrzeni publicznej.

Daniel Niedziałek