Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Stuletnia rocznica Bitwy Warszawskiej

12.08.2020 Print

Pomiędzy dwiema datami wiążącymi się nierozerwalnie z najbardziej traumatycznymi kartami w historii narodu polskiego – 1 sierpnia i 1 września, jest 15 sierpnia, dzień przypominający o naszym wielkim zwycięstwie. W tym roku „Cud nad Wisłą” będziemy wspominać po raz setny, a dzięki dofinansowaniu pozyskanemu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” uczynimy to z wielkim rozmachem. Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej pod hasłem „Ułani i Kozacy - pogromcy bolszewizmu z Kraśnika. Pamięć pokoleń” trwać będą od 16 sierpnia do 27 września, a na ich program złożą się spacery po koszarach i nekropoliach, piknik historyczny, gra miejska, konkursy plastyczne, challengeon-line, wystawa z prelekcją oraz koncert.
Szczególnie widowiskowo zapowiada się pierwszy dzień obchodów, najbliższa niedziela 16 sierpnia. Uroczystości rozpoczniemy o godzinie 10.30 mszą świętą w intencji miasta Kraśnik i kraśniczan w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku. O godzinie 11.00 w parku im. św. Jana Pawła II rozpocznie się piknik historyczny „Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń”, na który zapraszamy całe rodziny z kocami i prowiantem (w cieniu parkowych drzew rozstawi się wprawdzie kuchnia polowa, jednak ze względu na pandemię nie będziemy mogli skosztować jej specjałów). Gorąco zapewniamy, że w niedzielnym programie coś dla siebie znajdzie przedstawiciel każdego pokolenia.
Niecodziennymi, fascynującymi bohaterami pikniku będą grupy rekonstrukcyjne Wojska Polskiego i Samodzielnej Brygady Kozackiej. Dzięki żywym dioramom na własne oczy przekonamy się, jak wyglądali dawni żołnierze w pełnym rynsztunku, a w godzinach 13.30 – 14.30 będziemy także świadkami malowniczych pokazów konnych i kozackiego tańca z szablami. Około godziny 14.40 ogłoszone zostaną utrzymane w tematyce ułańskiej konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży; artystycznej rywalizacji patronować będą Społeczna Szkoła Podstawowa im. 24 Pułku Ułanów oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku. Burmistrz Miasta Kraśnik jako pierwszy podejmie wyzwanie czytelnicze #lancedoboju; challenge przetoczy się następnie po Internecie, a jego owoce w postaci filmu zaprezentujemy kraśniczanom na zakończenie obchodów. Po południu, jak w słynnej piosence, lata dwudzieste powrócą szelestem sukni – o 15.15 rozpocznie się pokaz mody retro, który z pewnością zachwyci panie. Panowie natomiast będą mogli podziwiać z bliska unikatowy egzemplarz Forda T z 1920 roku. Areną jubileuszowych obchodów będzie nie tylko park miejski, ale także koszary, w których stacjonował 24 Pułk Ułanów. O godzinie 12.00 i 16.00 na spacer po ich terenie spod Urzędu Stanu Cywilnego zabierze wszystkich chętnych dr Dominik Szulc, wielki pasjonat historii, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnika. 
Apologetów Wojska Polskiego, spadkobierców ułańskiej tradycji, miłośników dwudziestolecia międzywojennego, wszystkich mieszkańców Kraśnika i wakacyjnych gości najserdeczniej zapraszamy na nietuzinkową, stanowiącą ucztę dla oka lekcję historii i patriotyzmu.
Uczcijmy razem niepowtarzalną okazję i sto lat później, wolni i wdzięczni, cieszmy się z dziejowej wiktorii. Czekamy w parku, w koszarach i… na stronach internetowych miasta i CKiP, gdzie na bieżąco będziemy zapowiadać kolejne wydarzenia utrwalające pamięć pokoleń.


Edyta Bodys