Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Teatr NOTOCO. Zakończenie pełnego sukcesów sezonu teatralnego

28.06.2019 Print
Zdjęcie - Teatr NOTOCO. Zakończenie pełnego sukcesów sezonu...

Najnowszy spektakl „Solitude”, który swoją premierę miał 28 marca tego roku, zdążył już podbić kilka scen. NOTOCO angażuje się także w „wychowanie do teatru” – planuje i przeprowadza na terenie miasta i miejscowych szkół happeningi i akcje uliczne zachęcające do udziału w programie Teatr Polska, w którym CKiP uczestniczy od 2016 r. 

Teatr NOTOCO z pewnością znany jest miłośnikom sceny, którzy Międzynarodowy Dzień Teatru zwykli świętować w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, a także bywać na organizowanych w naszym mieście wieczorach teatralnych czy reaktywowanych przed dwoma laty Kraśnickich Spotkaniach Teatralnych. Najwierniejsi fani NOTOCO w ubiegłym roku kilkukrotnie mieli okazję oglądać spektakl „A ty?”, dotykający za pomocą teatralnej metafory problemu molestowania. Poruszające przedstawienie obsypane zostało laurami: zdobyło nagrodę na Festiwalu Najciekawszych Widowisk w Lublinie, II nagrodę na Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty, Grand Prix na Wojewódzkich Prezentacjach Teatralnych Zwierciadła, II nagrodę na Ogólnopolskich Zwierciadłach, II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek w Suwałkach oraz Brązową Otwartą Kurtynę na 13. INNYM Festiwalu Teatrów Młodzieżowych w Krośnie. Także najnowszy spektakl „Solitude”, który swoją premierę miał 28 marca tego roku, zdążył już podbić kilka scen. Otrzymał I nagrodę Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Młodzieżowych Scena Młodych, II nagrodę na Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych ZWIERCIADŁA i II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek w Suwałkach. NOTOCO otrzymał nagrody i wyróżnienia także za wcześniejsze spektakle: „Klątwa” (2014), „Błąd” (2015, Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty), „Szepty” (2016), „Cisza” (2017).


Jednak Teatr NOTOCO to nie tylko kilka  ostatnich lat. Założyła go w 2011 r. Monika Nitkiewicz, instruktor teatralny CKiP, magister filologii polskiej, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku plastyka, obecnie studiująca na kierunku pedagogika teatru. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, zaś w bieżącym roku Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Przez 8 lat przez NOTOCO przewinęło się kilkadziesiąt osób. Obecnie ukonstytuowały się składy 4 zespołów. W święcącej największe sukcesy grupie młodzieżowej występują: Zuzanna Gajewska, Zuzanna Gorczyca, Wiktoria Kocjan, Wiktoria Michalczyk, Olga Nitkiewicz, Maja Saj, Weronika Widomska. W grupie dziecięcej młodszej pierwsze kroki na scenie stawiają: Zofia Daniel, Julia Jurak, Anita Kowalczyk, Amelia Nieradko, Milena Sosnówka, Róża Szabat. Grupa dziecięca starsza objęła: Sarę Łukasik, Julię Rollę, Wanessę Szymanek, Zuzannę Trukan i Liwię Burek. W 2018 r. powstał NOTOCO Senior, który do życia powołały: Zofia Drozd, Barbara Gawlik, Kazimiera Hałabis, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Stanisława Matysek, Halina Sobczyk, Halina Tyzo. 


Teatr NOTOCO tworzy spektakle autorskie, oparte o doświadczenia, przeżycia i pomysły uczestników. Odwołuje się do aktualnych dla danej grupy wiekowej problemów społecznych, często trudnych i stanowiących tabu, takich jak wykluczenie, problemy psychiczne, trudne relacje międzypokoleniowe, samotność czy molestowanie. W swojej działalności odwołuje się do estetyki teatru alternatywnego, łącząc elementy wizji, ruchu, tańca, teatru plastycznego i lalkowego.  Takie połączenie treści i formy owocuje charakterystyczną poetyką spektakli NOTOCO: są odważne, ale  i wzruszające, nowoczesne, lecz czytelne, zaangażowane, a przy tym uniwersalne. To, że są mocnym, ważnym głosem w najistotniejszych sprawach, najczęściej docenia jury przeglądów, w których bierze udział NOTOCO. Jurorzy podkreślają ponadto zgranie zespołu, nieprzeciętne zdolności taneczne i wokalne młodzieży z kraśnickiego teatru. Reżyser – Monika Nitkiewicz i aktorki ze wszystkich grup NOTOCO stworzyły zespół, który dla kraśnickiej kultury uczynił  wiele dobrego, jest twórczy, zdeterminowany, nieustający w poszukiwaniach nowych tematów i środków wyrazu. 


NOTOCO angażuje się także w „wychowanie do teatru” – planuje i przeprowadza na terenie miasta i miejscowych szkół happeningi i akcje uliczne zachęcające do udziału w programie Teatr Polska, w którym CKiP uczestniczy od 2016 r. Jest ponadto gospodarzem ogólnopolskich Kraśnickich Spotkań Teatralnych, goszczącym każdego roku w pierwszy weekend grudnia spektakle autorskie. Dzięki talentom, pracy i determinacji członków NOTOCO Kraśnik jest znany w środowisku teatralnym w całej Polsce, a mieszkańcy naszego miasta nie są już w poszukiwaniach artystycznych wrażeń zdani jedynie na Lublin i inne większe ośrodki kulturalne. 

Edyta Bodys, fot. Grzegorz Żak

 
Daniel Niedziałek