Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Uroczystości z okazji Dnia Białej Laski

19.10.2023 Print

Polski Związek Niewidomych Koło w Kraśniku odgrywa znaczącą rolę w działalności na rzecz osób niewidzących i słabowidzących. Dzisiaj, w wyjątkowej oprawie, goście zaproszeni przez Prezesa Związku panią Helenę Łukawską, wzięli udział w wyjątkowej uroczystości. Podczas spotkania padło wiele słów o tym, jak istotne jest otwarcie się na drugiego człowieka, jak ważna jest każda wyciągnięta pomocna dłoń. Wyrazy uznania dla działalności Związku w imieniu Burmistrza Miasta Kraśnik Wojciecha Wilka złożył jego zastępca Piotr Janczarek, odbierając jednocześnie odznakę „Przyjaciel Niewidomych” nadaną Uchwałą Prezydium Zarządu Okręgu Związku Niewidomych.
 
Walka z wykluczeniem różnych grup społecznych zyskuje coraz większe uznanie i z upływem lat zwiększa się świadomość potrzeb jakie się z tym wiążą. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że szlak wiodący ku bardzo szeroko rozumianej integracji został przetarty przez środowisko osób niewidzących
i słabowidzących, które od kilkudziesięciu lat zwraca uwagę na konieczność dostosowania różnych aspektów życia, zwłaszcza tego życia codziennego, do ograniczenia wynikających z problemów ze wzrokiem.
 
40 czy 50 lat temu nie za bardzo liczono się z tymi ograniczeniami – nikt wtedy nie myślał o budowaniu bezpiecznych przejść ulicznych, dostosowaniu budynków tak, aby swobodniej można było się po nich poruszać. Dzisiaj to standard i pewne rozwiązania są zapisane w przepisach prawa. Dziś coraz powszechniejsze staje się także wprowadzanie dodatkowych opcji w przekazach medialnych, w mediach elektronicznych, dzięki którym tego co nie można przeczytać – można posłuchać. 
 
Największym problemem jest dostosowanie istniejącej już przestrzeni architektonicznej, starych budynków, gdzie pewne rozwiązania są z różnych powodów trudne do wprowadzenia. Ale i tu widać postęp. Przykładem choćby kraśnicki Urząd Miasta, gdzie w ostatnim czasie wprowadziliśmy nowe rozwiązania. Zrealizowaliśmy dwa projekty na kwotę 200 tys., których zadaniem była poprawa dostępności urzędu pod kątem osób niewidzących i słabowidzących: nowa duża toaleta na parterze, ścieżki naprowadzające, plan tyflograficzny oraz tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a, czy kontrastowe oznakowania schodów. 
 
Walka środowiska osób niewidomych i niedowidzących jest inspiracją dla innych i niech taką pozostanie, a my życzymy Państwu jak najwięcej szczęścia i radości płynącej z aktywności społecznej, z kontaktu z innymi ludźmi, satysfakcji z korzystania z nowoczesnych rozwiązań ułatwiających życie, aby trudności w codziennym funkcjonowaniu były jak najmniejsze.          
 


Dagmara Okulus