3 października w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie zaprezentowana została książka „Zapomniani bohaterowie. Śladami polskich wyzwolicieli: z Arromanches do Wilhemshaven”. To wydany przez IPN album poświęcony losom żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, a co za tym idzie także żołnierzom 24. Pułku Ułanów z Kraśnika.
Jego autorami są Dirk Verbeke i Johannes Vande Voorde, którzy wyruszyli wyzwoleńczym szlakiem „maczkowców” przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. Spisane wspomnienia żołnierzy, wzbogacone pięknymi czarnobiałymi zdjęciami, są nie tylko „relacją z pierwszej ręki” uczestników tamtych wydarzeń. Pokazują bowiem dramat polskich bohaterów wyzwalających holenderskie i belgijskie miasta, którzy po wojnie nie mogli powrócić do wolnej demokratycznej Ojczyzny.
W spotkaniu uczestniczyli dyplomaci: ambasador Francji Etienne de Poncins, ambasador Belgii Rik Van Droogenbroeck oraz Ellen Parker, druga sekretarz ds. politycznych Ambasady Brytyjskiej. Nie mogło wśród zaproszonych gości zabraknąć również przedstawicieli Miasta Kraśnik: sekretarza Łukasza Skokowskiego, radnego Tomasza Saja i kierowniczki Grażyny Lejowdy-Ćwik, a także przedstawicieli Koła Koleżeńskiego 24 Pułku Ułanów z panem Markiem Ruskiem i Muzeum 24 Pułku.
Organizatorami spotkania były Instytut Pamięci Narodowej i Ambasada Belgii – Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce.
Dirk Verbeke, współautor książki, jest częstym gościem w Kraśniku i uczestniczy w Święcie Pułkowym. Przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza Tielt, które - podobnie jak nasze miasto partnerskie Ruiselede - zostało wyzwolone przez żołnierzy 24. Pułku Ułanów.