Bogata kolekcja umundurowania, uzbrojenia i pamiątek po żołnierzach 24 Pułku Ułanów, ekspozycja poświęcona I wojnie światowej i bitwie pod Kraśnikiem z 1914 roku, Kraśnik na starych fotografiach, wystawa archeologiczno-etngraficzna dotycząca garncarstwa na Lubelszczyźnie – to wszystko można zobaczyć w kraśnickim Muzeum Regionalnym. Warto się tam wybrać, tym bardziej, że w lutym w środy wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Muzeum Regionalne w Kraśniku z filią Muzeum 24 Pułku Ułanów posiada kilka wystaw stałych.
- Największa dotyczy 24 Pułku Ułanów, który stacjonował w Kraśniku od 1922 roku. W kwietniu tego roku będzie setna rocznice wjazdu ułanów do naszego miasta. Druga wystawa stała jest poświęcona I wojnie światowej, działaniom zbrojnym pod Kraśnikiem, przede wszystkim bitwie z sierpnia 1914 roku – mówi Mateusz Haberek z Muzeum Regionalnego w Kraśniku.
W głównym holu muzeum można z kolei zobaczyć na planszach wystawę fotograficzną przedstawiającą Kraśnik i okolice z okresu międzywojennego, I wojny światowej, a nawet początku XX wieku. Na piętrze budynku znajduje się ponadto wystawa czasowa – archeologiczno-etnograficzna, dotycząca historii garncarstwa na Lubelszczyźnie. Od czasów prehistorycznych, po nawiązanie do współczesności i garncarzy z gminy Urzędów.
Co warte podkreślenia, prezentacji eksponatów w tradycyjnej formie towarzyszą multimedia. Zaciekawią one z pewnością młodszych zwiedzających, ale nie tylko. Na ekranach można odnaleźć zrekonstruowane sylwetki żołnierzy z różnych lat, przede wszystkim żołnierzy 24 Pułku Ułanów, informacje dotyczące cmentarzy wojennych na Lubelszczyźnie, a nawet zagrać w grę poświęconą bitwie pod Kraśnikiem.
- Na piętrze na ekspozycji poświęconej wojennym działaniom 24 Pułku Ułanów, już jako jednostki pancernej w oddziałach generała Maczka, mamy multimedialną symulację czołgu Sherman. Dzięki okularom VR można się przenieść do wnętrza pojazdu pancernego. Na dużym ekranie multimedialnym znajduje się kolejna gra. Można obejrzeć zrekonstruowane postaci żołnierzy 24 Pułku Ułanów z różnych lat działalności oddziału i tych żołnierzy ubrać, przyporządkować do nich odpowiednie elementy wyposażenia, uzbrojenia – zachęca przewodnik po kraśnickim Muzeum Regionalnym.
Muzeum posiada bogate zbiory oryginalnego umundurowania i uzbrojenia. Broni zarówno palnej, jak i białej.
- Wśród broni palnej na szczególną uwagę zasługuje karabin maszynowy, który był wykorzystywany przez 24 Pułk Ułanów, a także indywidualna broń strzelecka. Jeżeli chodzi o broń białą, to mamy zarówno szable, jak i lance. Na ekspozycji odnaleźć można liczne wyposażenie z czasów II wojny światowej, działalności 24 Pułku Ułanów w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Mamy pamiątki po weteranach pułku: odznaczenia, rożnego rodzaju dokumenty, pamiątki – wylicza Mateusz Haberek.
Jeszcze raz zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Kraśniku z filią Muzeum 24 Pułku Ułanów i przypominamy, że w lutym w środy wstęp jest bezpłatny. Mieści się ono przy ulicy Józefa Piłsudskiego 7, a czynne jest od środy do niedzieli w godzinach 10:00 – 17:00.