Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

W piątek i sobotę zagości w Kraśniku Festiwal "Śladami Singera"

18.07.2024 Print
Zdjęcie - W piątek i sobotę zagości w Kraśniku Festiwal "Śla...

Zapraszamy na piątkowe i sobotnie wydarzenia związane z tegorocznym "Festiwalem Singera". Organizatorem Festiwalu jest Brama Grodzka - Teatr NN oraz Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. 
 

PROGRAM MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU „ŚLADAMI SINGERA”


DZIEŃ I (19 lipca - piątek)

godz. 18:00 

Projekcja filmów dokumentalnych: „Ukos światła” i „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”

- „Ukos światła” (73 minuty). Reżyseria: Wojciech Szumowski

Film opowiada historię olimpijczyka i medalisty mistrzostw świata Dariusza Popieli, który wraz z grupą młodych polskich studentów pracuje nad odbudową starych, zapomnianych żydowskich cmentarzy, aby uczcić pamięć pomordowanych w Zagładzie, których macewy (nagrobki żydowskie) były uszkodzone lub zniszczone. Łącząc narracje osobiste i zbiorowe, film ukazuje bezinteresowne wysiłki tej młodzieży, która kwestionuje stereotyp żydowsko-polskiego antagonizmu, zwracając uwagę na pamięć o polskim żydostwie. 

 - „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev” (25 minut). Reżyseria: Krzysztof Bukowski

Bohaterem filmu jest urodzony i wychowany w Polsce Alex Danzig. Wraz z rodzicami wyemigrował w 1959 roku do Izraela. Był jednym ze współzałożycieli Kibucu Nir Oz w zachodniej części pustyni Negev. Film opowiada o misji Alexa, którą jest przybliżenie młodemu pokoleniu Izraelczyków polskiej kultury i historii.
7 października ub. r., podczas pogromu w kibucu Nir Oz, Alex Danzig, który jest polskim obywatelem, został porwany przez terrorystów z Hamasu. Od wielu miesięcy nie ma o nim żadnych informacji.

MIEJSCE projekcji filmowych: Kościuszki 26, Oddział CKiP 

Przed projekcją filmów zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz informacje związane z jego ideą. 


DZIEŃ II (20 lipca - sobota)

godz. 18:00 

- Performatywne czytanie książki „Sztukmistrz z Lublina” z udziałem publiczności, prowadzi Witold Dąbrowski. Wyjątkowa adaptacja, tworząca scenariusz pozwalający aktywnie śledzić losy Jaszy Mazura.

MIEJSCE: Kościuszki 26, Oddział CKiP, godz. 20:00

- „Przyjaciele Sztukmistrza 2024”

Teatralne widowisko plenerowe z muzyką na żywo i elementami tańca, żonglerki, hula-hoop, fire show, cyr wheel, klaunady.  Uczestniczą w nim artyści z Argentyny, Chorwacji, Ukrainy oraz Polski. Widowisko, jak co roku reżyserowane przez Arkadiusza Ziętka, inspirowane jest prozą i osobistymi wspomnieniami Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”. 

MIEJSCE: Amfiteatr

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Daniel Niedziałek