- Pochodzący z końca XV wieku obiekt odkryty został w 2007 r. przez śp. Zbigniewa Wichrowskiego w czasie badań archeologicznych prowadzonych w związku z zagospodarowaniem ośrodka wypoczynkowego nad zalewem. Przeprowadzona w 2019 roku inwentaryzacja zabytku pokazała, że, choć jest on w złym stanie, jest możliwa jego odbudowa i ekspozycja, tak by stał się atrakcją turystyczną - mówi burmistrz Wojciech Wilk.
Inwentaryzację przeprowadzili archeolodzy Patrycja i Marcin Piotrowscy oraz historyk dr Dominik Szulc, a projekt odbudowy pieca na jej podstawie wykonał inż. Marek Podolak.
Zakres prac obejmuje uporządkowanie zabytku i jego bezpośredniego otoczenia, wykonanie niezbędnych czynności konserwatorskich (oczyszczenie pieca, zbadanie konstrukcji, zabezpieczenie), jego rekonstrukcję oraz wykonanie trwałej, wzniesionej ponad grunt, konstrukcji o funkcji ekspozycyjnej.
Piec zostanie odbudowany z wykorzystaniem zachowanych elementów oraz nowych, ale wzorowanych na historycznych.
W pobliżu pieca staną ławki, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci. Na tablicach prezentowane będą historia pieca, wypału cegły oraz terenu obecnego zalewu od czasów średniowiecza. Tutaj w XIV w. istniała pierwsza siedziba właścicieli Kraśnika, rodziny Gorajskich.
Miasto Kraśnik na rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej nad zalewem wraz z rekonstrukcją i ekspozycją zabytkowego pieca otrzymało unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
Zaplanowane prace zrealizuje wyłonione w ramach przetargu Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych inż. Michalina Pietrzyk z Kraśnika.
foto daga Okulus/CKiP, fb/Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego