„Alzheimer – rozumiem – wspieram” – kampania informacyjna

01.06.2021 Print
Zdjęcie - „Alzheimer – rozumiem – wspieram” – kampania informacyjna

Fundacja Alzheimer Polska oraz Rzecznik Praw Obywatelskich prowadzą kampanię, której celem jest zwiększenie wiedzy na temat choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji. Założeniem akcji jest zwiększenie dostępu do wczesnego diagnozowania, do leczenia oraz zapewnienia chorym i ich opiekunom odpowiedniego wsparcia. 
 

Na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/choroba-alzheimera znajdują się materiały dotyczące różnych aspektów choroby otępiennej, od najczęściej zadawanych pytań, poprzez diagnozę, leczenie i opiekę do problemów prawnych.
 

Osoby w wieku 55+ mogą przeprowadzić test sprawności ruchowej i poznawczej na platformie internetowej www.testysenioralne.pl Są to narzędzia opracowane przez zespół specjalistów, dostosowane do wykorzystania w warunkach domowych. Badanie składa się z testu pamięci i testu sprawności ruchowej. Badanie na platformie internetowej nie postawi diagnozy, ale wskaże, czy dana osoba ma problem sugerujący chorobę otępienną i czy powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza POZ po skierowanie do specjalisty (geriatry, neurologa, psychiatry) w celu przeprowadzenia pogłębionych badań.
 

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej materiałami oraz do przeprowadzenia testów i skorzystania z informacji. Wczesna diagnoza umożliwia wydłużenie nawet o kilka lat okresu samodzielnego życia, bez potrzeby korzystania z intensywnej, całodobowej opieki.

Temat chorób otępiennych stanowi ważny problem społeczny. W Polsce żyje ponad 500 tysięcy osób z otępieniem, w tym 300 tysięcy z chorobą Alzheimera. Prognozy wskazują, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, w wieku powyżej 60-65. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80 roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji.
 

Zmiany zachowania osób z pierwszymi objawami otępienia są często lekceważone, tłumaczone podeszłym wiekiem, pozostają bez diagnozy i leczenia. Choroba otępienna może trwać kilkanaście lat, a bliscy często nie potrafią pomóc, bo brak im podstawowej wiedzy o objawach, postępowaniu choroby, miejscach, gdzie można otrzymać pomoc i potrzebne informacje.
 

Więcej informacji można znaleźć w broszurach (pliki do pobrania):

 
KS