Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi

22.04.2021 Print
Zdjęcie - Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi

O tym jak ważna dla naszej planety jest ekologia wie każdy z nas. Zdając sobie sprawę z powagi tematu staramy się wprowadzać do naszego życia coraz więcej ekologicznych rozwiązań. Również jako Miasto Kraśnik działamy w tym zakresie licząc na to, że zainspiruje to jak najwięcej osób do zmiany swoich nawyków i bycia bardziej „eko”.
O edukację ekologiczną już od najmłodszych lat dbają rodzice oraz nauczyciele. W przedszkolach i szkołach podejmowany jest szereg działań promujących takie zachowania. Są to: zbiórki zużytych baterii oraz makulatury, zbiórki plastikowych nakrętek, konkursy, quizy i warsztaty o tematyce ekologicznej, sadzenie drzew wokół przedszkoli, tygodnie ekologiczne, ogólnopolskie akcje polegające na zbieraniu elektroodpadów, udział w akcji „Sprzątanie Świata” oraz realizacja programów własnych nauczycieli. Dzięki temu już najmłodsi nabywają odpowiedzialnych nawyków.
Działania nastawione na korzyść dla środowiska realizowane są również na poziomie naszego samorządu. Istotnym przykładem są poprawiające jakość powietrza programy na rzecz zmniejszania wykorzystywania konwencjonalnych nośników energii na rzecz energii odnawialnej. Tego typu programy to projekt Nowa Energia dla Kraśnika II, Nowa Energia dla Kraśnika III zakładające dofinansowanie zakupu i montażu w domach mieszkańców instalacji OZE, jak chociażby solary czy fotowoltaika. Kolejne przykłady to modernizacja oświetlenia i wymiana lamp ulicznych na energooszczędne, regularny pomiar stanu jakości powietrza dzięki współpracy z Fundacją Veolia Energia Polska SA, czy wsparcie mieszkańców w aplikowaniu o środki zewnętrzne w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Ogromne znaczenie dla stanu naszej przyrody mają akcje sprzątania lasu lub rzeki. Przykładem może być sprzątanie okolic rzeki Wyżnicy na terenie miasta, które odbyło się w minioną sobotę (17 kwietnia) w ramach ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka. Udział wzięło w niej ponad 40 wolontariuszy, wysprzątany został odcinek rzeki o długości ponad 4,5 km i zebranych zostało prawie 3 tony śmieci
Jeśli chodzi o inwestycje z ekologicznym efektem na naszym terenie warto również wspomnieć chociażby o modernizacji linii kolejowej Lublin – Stalowa Wola – Rozwadów. Dzięki niej przez Kraśnik kursować mogą przyjazne środowisku pociągi elektryczne, co również nie jest bez znaczenia dla stanu środowiska.
W kilku punktach miasta mieszkańcy mogą wyrzucać elektroodpady o gabarytach do 50 cm. Zebrany sprzęt zostanie przetworzony, dzięki czemu z powstałego materiału powstaną niebawem miejskie ule. Miejska pasieka to korzyść zarówno dla mieszkańców, którzy będą mieli możliwość spróbowania naturalnego miodu, jak i dla środowiska naturalnego, w którym pszczoły odgrywają niezwykle ważną rolę. Przedsięwzięcie to możliwe jest dzięki akcji „Elektro Śmieci” zorganizowanej przez MB Recycling.


Skoro mowa o zwierzętach w kontekście ekologii – rok temu na kilku miejskich budynkach zamontowane zostały budki dla jerzyków – pogromców komarów. Jak tylko ptaki zadomowią się u nas, zyskamy bezpieczną i naturalną broń do walki z insektami.
Kraśnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest w trakcie realizacji projektu zakładającego rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji Kraśnik. Stwarza on możliwość podłączenie do miejskiej sieci nowych nieruchomości. Taka kanalizacja to wygoda oraz ekologia.
Firma Ekoland, partner naszego miasta w wielu przedsięwzięciach związanych
z dbaniem o środowisko, także prowadzi bardzo szeroko zakrojoną edukację na temat recyklingu, segregacji śmieci oraz zajmuje się likwidacją dzikich wysypisk.
Miasto Kraśnik skupia wiele uwagi na tematyce ochrony przyrody także poprzez kampanie informacyjne dotyczące segregacji śmieci, oszczędzania wody, poprzez udział i organizację wielu wydarzeń pod ekologicznymi hasłami. Organizowane są także pikniki ekologiczne dla mieszkańców. 
Wzorem miasta przy realizacji termomodernizacji swoich bloków budki lęgowe dla jerzyków oraz schrony dla nietoperzy montuje też Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pomoc”.


Ponadto w październiku 2020 roku Rada Miasta Kraśnik, podejmując stosowną uchwałę, zobligowała Burmistrza Miasta Kraśnik i dyrektorów miejskich jednostek do podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania z użytkowania plastikowych opakowań i naczyń.
Działania proekologiczne podejmują również instytucje takie jak Centrum Kultury i Promocji, gdzie corocznie organizowane są obchody Wojewódzkich Kraśnickich Spotkań Pszczelarzy, którym towarzyszy konkurs „Pszczoła to skarb” upowszechniający wiedzę na temat ogromnego znaczenia tych pożytecznych dla całego ekosystemu owadów. Natomiast Miejska Biblioteka Publiczna organizuje konkursy czy warsztaty „zero waste”, edukacyjne projekty związane z ochroną środowiska czy udział w akcjach tematycznych. W MBP trwa właśnie konkurs „Ekologiczna Biblioteka” (więcej informacji tutaj: https://biblioteka.krasnik.pl/?fbclid=IwAR2h5OE1_BSBXimJDCzLR13Lgl5gX3s0aM7-ke3R2ASko8aBqezxnoXQpJk).
Bibliotekarze organizują pogadanki o segregacji śmieci, zbieranie nakrętek, a od 7 maja ruszą warsztaty „My jesteśmy eko”. Las okalający obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji jest regularnie sprzątany przez pracowników MOSiR.
Obchodzony 22 maja Dzień Ziemi stał się natomiast pretekstem dzisiejszej akcji #sadziMY, podczas której rozdamy mieszkańcom 200 sadzonek drzewek.
W nurt eko, a zwłaszcza „zero waste”, wpisują się także Jadłodzielnie Kraśnickie, Mieszkańcy mogą podzielić się z innymi nadwyżką zakupionej żywności poprzez przyniesienie jej do jednej z dwóch Jadłodzielni, To szansa na to, by produkty których sami nie zjemy, nie zostały wyrzucone. Z Jadłodzielni może skorzystać każdy – zarówno przynieść określone produkty jak również się nimi poczęstować.
To tylko przykładowe eko działania, które realizujemy jako samorząd lub jakie mają miejsce na terenie naszego miasta. Pamiętajmy o ochronie środowiska naturalnego nie tylko w Dniu Ziemi, ale na co dzień!


Dagmara Okulus