Jak nie stać się ofiarą oszustw finansowych

15.02.2022 Print

15 lutego 2022 r. w Klubie Seniora przy ul. Sikorskiego 22 w Kraśniku zorganizowane zostało spotkanie służb z kraśnickimi seniorami. Zaproszeni funkcjonariusze Komisariatu Policji w Kraśniku przybliżyli temat przestępstw polegających na wyłudzeniach pieniędzy, ponieważ w ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o oszustach, którzy wyłudzają pieniądze od mieszkańców naszego regionu. Są to przestępcy działający metodą na tzw. „wnuczka”, „pracownika banku”, „policjanta” lub funkcjonariusza innych służb. Każdy z nich manipuluje, straszy, namawia do tego, by rozmówca oddał swoje pieniądze. Ich ofiarami padają najczęściej osoby starsze.
Sposób ich działania jest bardzo podobny - oszust dzwoni i przedstawia się jako krewny: wnuczek, syn, siostrzeniec i prosi o pilną pożyczkę sporej sumy pieniędzy. Motywem pożyczki może być fałszywa informacja np. o spowodowaniu wypadku i konieczności uiszczenia policjantowi opłaty w celu uniknięcia więzienia lub wypłaty zadośćuczynienia osobie poszkodowanej. Oszust prosi o dokonanie przelewu pocztowego lub bankowego, ale najczęściej po gotówkę do domu przychodzi znajomy "wnuczka". Oszuści podają się również za policjantów, sędziów lub prokuratorów i proszą o pomoc w schwytaniu oszustów informując, że całe działanie jest pod obserwacją Policji. Nie jest to jednak prawdą.
Policjant nigdy nie żąda pieniędzy, nie angażuje do akcji, nie dzwoni z numeru "997".
Policjanci nigdy nie dzwonią do nikogo z informacjami o prowadzonych przez siebie akcjach! Nie namawiają więc do wzięcia w nich udziału.
Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy:
- nie proszą o przelanie ich na inne konto;
- nie proszą o wypłatę z banku czy na poczcie;
- nie każą zostawiać pieniędzy w określonym miejscu;
- nie chcą, by przekazywać je nieznanej osobie.
W ostatnim czasie oszuści wykonali kilkadziesiąt takich telefonów do mieszkańców naszego regionu. Na szczęście w większości przypadków starsze osoby nie dały się oszukać. To jednak nie zniechęca oszustów do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy.
W trosce o nasze bezpieczeństwo wraz z Policją apelujemy do wszystkich mieszkańców o ostrożność, rozsądek i ograniczone zaufanie do osób, które dzwonią do nas z podobną prośbą. Zanim zdecydujemy się przekazać oszczędności rzekomemu krewnemu, najpierw sami skontaktujmy się z nim lub jego bliskimi. Przestrzeżmy przed oszustami starszych członków naszych rodzin.
Pamiętajmy: nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym osobom.
W razie zaistnienia oszustwa lub jego próby, natychmiast powiadamiajmy Policję.
Inni oszuści dokonują kradzieży bezpośrednio z naszych domów. Złodzieje pod pozorem wykonania w domu czy mieszkaniu różnych usług lub czynności, wykorzystują nieuwagę ofiary i dokonują kradzieży wartościowych przedmiotów. Często łupem padają również karty kredytowe czy dowody osobiste ofiar, które mogą posłużyć do wyłudzenia np. kredytu. Pomysłowość oszustów jest nieograniczona. Podają się oni za członków rodziny, za pracowników administracji, gazowni, elektrowni, inkasentów, kurierów czy hydraulików.
Pamiętajmy:
Nie wpuszczamy do mieszkania nieznajomych osób - nie każdy jest tym, za kogo się podaje. 
Oszuści wykorzystują dobre serce, ufność i gościnność swoich ofiar.
Miła powierzchowność sprawcy pomaga zdobyć zaufanie ofiary.
Nie wierzmy w "Życiowe okazje" oferowane przez nieznajomych (np. "super zdrową, relaksującą" pościel czy też "niezniszczalny" komplet garnków).
Upewniajmy się, kogo wpuszczamy do domu. Zanim to uczynimy, żądajmy okazania legitymacji lub identyfikatora.
Zadzwońmy do instytucji, na które nieznajomi się powołują.

gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, nie wahajmy się zadzwonić na Policję pod bezpłatny numer 997 lub 112.

DO