Jerzy Nieć

Print
W grudniu 1978 roku w Polskim Związku Zapaśniczym zarejestrowano sekcję zapasów LKS Tęcza Kraśnik. Szkoleniem młodych zapaśników zajął się Aleksander Płatek, który uprawiał tę dyscyplinę jako zawodnik LZS Krasnystaw. W roku 1978 A. Płatek ukończył kurs instruktora zapasów i zwrócił się do władz LKS „Tęcza” Kraśnik z propozycją stworzenia sekcji. Zygmunt Kusiak, ówczesny prezes klubu, tak wspominał: „Jesienią 1978 roku Tadeusz Stępniewski, sekretarz klubu, umówił mnie na spotkanie z kandydatem do założenia sekcji zapasów – styl wolny. Był nim Olek Płatek. Oszczędny w słowach, powiedział o co chodzi i zaznaczył, że ma ambicje, by zapasy były wiodącą sekcją w „Tęczy”. Odpowiedziałem Olkowi, że w naszym klubie każdy ma szansę i on też otrzyma od zarządu kredyt zaufania. Jeśli będą wyniki sportowe, starać się będziemy o zabezpieczenie warunków i środków finansowych dla sekcji. Tak się zaczęło. Talentów nie brakowało i zaczęły się pojawiać sukcesy sportowe”. Pierwszy trening grupy młodych adeptów zapasów w stylu wolnym przypadł na 12 grudnia 1978 roku. Szkolenie odbywało się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Kraśniku, przy ul. A. Szymańskiego (dziś ul. Urzędowska). W pierwszej grupie chłopców, którzy pojawili się na macie znalazł się Jerzy Nieć.

Pochód 1 majowy, od lewej: wiceprzewodniczący Rady Powiatowej LZS w Kraśniku Tadeusz Stępniewski, trener zapasów Aleksander Płatek i E. Chirkowska – instruktor tenisa stołowego w LKS „Tęcza” 
 
Pierwszym sukcesem Niecia było wywalczenie w 1979 roku, mistrzostwa województwa młodzików w kategorii wagowej 75 kg. Jego talent, poparty ciężką pracą, rozwijał się dobrze. W dniach 1-3 maja 1980 r. brał udział w finale VII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, zajmując VI miejsce w kategorii wagowej 81 kg. W listopadzie uczestniczył w Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym juniorów młodszych w Przemyślu, gdzie wywalczył III miejsce. W roku 1980 został powołany do reprezentacji Lublina i wziął udział w międzynarodowych zawodach w Brześciu. Jednym z opiekunów reprezentacji Lubelszczyzny był A. Płatek.
 

Jerzy Nieć w początkowym okresie kariery (kronika: LKS „Tęcza”)

W dniach 1-14 lutego 1981 r. wraz z reprezentacją Polski juniorów młodszych J. Nieć przebywał na obozie w Trzebnicy. Podniesione na zgrupowaniu umiejętności potwierdził w marcu, w trakcie Ogólnopolskiego Turnieju Klasyfikacyjnego juniorów młodszych, zajmując II miejsce. Już w kwietniu uczestniczył z kadrą w turnieju w Bułgarii a w czerwcu na Węgrzech. W październiku 1981 r. wygrał Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny juniorów młodszych w Białymstoku. W roku 1981 uczestniczył w Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w Rykach, zdobywając złoty medal, który stał się przepustką do startu w VIII Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Olsztynie, gdzie został sklasyfikowany na V miejscu. Rok później kraśniczanin zdobył srebrny medal w kategorii wagowej plus 87 kg na IX Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Zielonej Górze oraz brązowy medal Mistrzostw Polski juniorów starszych we Włodawie. Kolejnym wyróżnieniem było otrzymanie z rąk trenera Eugeniusza Najmarka powołania do kadry narodowej juniorów.


Jerzy Nieć i trener Aleksander Płatek na VIII OSM w Olsztynie (zdj. kronika LKS „Tęcza”)

Rok 1983 przyniósł kolejne sukcesy. Jerzy Nieć został m.in. w Łodzi mistrzem Polski juniorów starszych w kategorii 90 kg. Medal z najcenniejszego kruszcu wywalczył dla kraśnickiej „Tęczy”. ”. Był to także okres startów w zawodach międzynarodowych, w turnieju juniorów starszych w Budapeszcie zajął miejsce II, o jedno niżej zaś w Bukareszcie. Na Węgrzech był raz jeszcze, zdobywając medal brązowy. W roku 1984 ponownie staje na najwyższym stopniu podium w krajowej rywalizacji juniorów starszych, tym razem w Lublinie. Medal z najcenniejszego kruszcu wywalczył jeszcze dla kraśnickiej „Tęczy”, bowiem z końcem 1983 roku otrzymał zgodę na przejście do „Stali” Rzeszów. W wywiadzie udzielonym 23 stycznia 1984 roku Kurierowi Lubelskiemu, prezes ludowego klubu, a zarazem naczelnik miasta Zygmunt Kusiak, tak uzasadniał zgodę na odejście J. Niecia: „U nas w Tęczy nie miał większych szans rozwoju. Szkoda go było dalej trzymać. Wypłynąć może w dużym ośrodku w otoczeniu silnych rywali, pod okiem trenerów Kadry Narodowej. Jeżeli kiedyś będzie reprezentował barwy kraju na imprezach rangi mistrzostw świata, czy Europy, na igrzyskach olimpijskich, będziemy przecież mieli satysfakcję z tego, że u nas się wychował, wyszedł z Tęczy. Że w jego sukcesach jest cząstka naszego udziału”. Oto co mówił sportowiec po kilku tygodniach pobytu w Rzeszowie: „Uważam, że postąpiłem słusznie przenosząc się do Stali Rzeszów, do czołowego ośrodka zapasów w kraju. W Kraśniku nie miałem partnerów do sparingów, tylko w ostrej rywalizacji z silnymi rywalami mogę coś zyskać”.



 
W ogłoszonej 26 maja 1986 roku przez Polski Związek Zapaśniczy kadrze narodowej seniorów na drugie półrocze roku, znalazł się w kategorii wagowej 90 kg zawodnik „Stali” Rzeszów, Jerzy Nieć. W tym samym roku wychowanek klubu z Kraśnika wywalczył w Łodzi tytuł Mistrza Polski juniorów starszych oraz srebrny medal w kat. seniorów (przegrał Leszkiem Ciotą) i jako członek kadry Polski seniorów uczestniczył w Mistrzostwach Świata w Budapeszcie, zajmując wysokie V miejsce. Jako debiutant wygrał podczas tego turnieju trzy pojedynki przez położenie na łopatki, zaś w walce o 5. miejsce pokonał aktualnego wicemistrza Europy, Węgra Gábora Tótha. Jako członek kadry seniorów uczestniczył w roku 1986 w dwutygodniowym obozie w Rochester (USA) i miał okazję zwiedzić Nowy Jork oraz podziwiać wodospad Niagara.

Jerzy Nieć po wygranej walce z Turkiem podczas Międzynarodowego Turnieju, który odbył się w Rzeszowie w roku 1986
 
W roku 1987 kraśniczanin został w Poznaniu mistrzem Polski w wadze półciężkiej (sukces powtórzył w latach 1988 i 1989), a na Mistrzostwach Świata seniorów we francuskim Clermont Ferrand wywalczył brązowy medal. Za to osiągnięcie został odznaczony brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Jerzy Nieć, brązowy medalista Mistrzostw Świata seniorów (Źródło: Wrestling Team Krasnik Poland )

Kluczowy w jego karierze okazał się rok 1988, kiedy zdobył tytuł Mistrza Polski seniorów i drużynowego mistrza kraju na zawodach, które odbywały się w jego rodzinnym Kraśniku. W tym samym odnosi sukces w silnie obsadzonym Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym im. Jaser Dogu w Stambule. Najważniejszy jego start miał jednak miejsce w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu. W stolicy Korei Południowej zapaśnik stylu wolnego, w wadze półciężkiej 90 kg, w pierwszej rundzie przegrał na punkty z R. Ałabakowem (Bułgaria), w drugiej zaś przez dyskwalifikację z B. Lukowskim (RFN) i odpadł z dalszej rywalizacji.


 
W roku poolimpijskim potwierdza swoje umiejętności i zdobywa w Warszawie tytuł Mistrza Polski seniorów. Trener kadry narodowej Leszek Ciota stawia jednak na młodszego zawodnika, Marka Garmulewicza.
Jako zawodnik rzeszowskiej „Stali” J. Nieć zajmował wiele prestiżowych miejsc w zawodach międzynarodowych. Obok sukcesów indywidualnych, pojawiły się w Rzeszowie także drużynowe. W roku 1985 tytuł drużynowego wicemistrza kraju, a w latach 1986-1989 pięciokrotny tytuł mistrza Polski.
 

Zdjęcie wykonane na obozie w Spale J. Nieć z Markiem Paczkow (zdj. z arch. Marka Paczkow)

W roku 1990 Jerzy Nieć powraca do Kraśnika. W tym czasie dużą część zawodników sekcji zapasów LKS „Tęcza” przejmuje FKS „Stal”. W 1991 r. FKS był organizatorem Mistrzostw Polski seniorów w zapasach styl wolny. Zawody odbyły się w dniach 9-10 marca w hali Zespołu Szkół nr 3. Startowało w nich 160 zawodników z 32 klubów. Jerzy Nieć, sztandarowa postać kraśnickich zapasów, zdobył złoty medal w wadze 100 kg. Najtrudniejszą walkę stoczył 27-letni „wolniak” w I rundzie z aktualnym wicemistrzem Europy Andrzejem Radomskim. Walka zakończyła się remisem 0:0. W dalszej części zawodów Nieć nie przegrał żadnego pojedynku. Zapaśnik był wówczas zawodnikiem „Tęczy”, sponsorowanym przez firmę Agro Far, a do zawodów przygotowywał się sam.

19 marca 1992 roku władze FKS „Stal” wystąpiły do LKS „Tęcza” z prośbą o udzielenie zwolnienia Jerzemu Nieciowi. Macierzysty klub zapaśnika stwarzał w tym względzie problemy i godził się jedynie na roczne wypożyczenie. Arbitrem w tej sprawie okazał się Polski Związek Zapaśniczy, który decyzją Zarządu PZZ z 15 lipca 1992 r., postanowił z urzędu przenieść zawodnika do fabrycznego klubu. Już jako zawodnik tegoż klubu był trzeci w swojej kategorii wagowej, w krajowym czempionacie, zarówno indywidualnie (Ruda Śląska) jak też z drużyną (Dębica). To samo miejsce wywalczył rok później, zarówno w MP seniorów jak i w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski seniorów, odbywających się w Woli koło Tych, a także z drużyną „Stali”. Bardzo udany dla Niecia i kraśnickich zapasów okazał się rok 1994, w posumowaniu którego kraśniczanie otrzymali tytuł klubowego mistrza Polski. Indywidualnie natomiast Nieć został Międzynarodowym Mistrzem Polski.

 



Rok 1995 znów przyniósł miłe chwile miłośnikom zapasów w Kraśniku i liderowi tej grupy sportowców, J. Nieciowi. W kwietniu odbywały się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski. Dobrze wypadli na tej imprezie najlepsi wolniacy „Stali”. Jerzy Nieć w kat. do 130 kg zdobył III miejsce, natomiast rywalizując w 1995 w Mistrzostwach Polski seniorów był II. W Pucharze Polski seniorów rozgrywanym w tym samym roku w Krotoszynie, II miejsca zajęli: Robert Antoniak, Maksymilian Witek, Jerzy Nieć.

Rok 1996 rozpoczął się sukcesem Jerzego Niecia w Pucharze Polski, rozgrywanym w Krapkowicach. 32-letni już zawodnik zdobył I miejsce w kat. wagowej do 130 kg, więc nie myślał jeszcze o sportowej emeryturze. W 1996 roku Jerzy Nieć stanął znów na „pudle”, po zajęciu III miejsca w trakcie imprezy najwyższej rangi, Mistrzostw Polski seniorów.

W roku 1997 Jerzy Nieć ponownie potwierdził swoją klasę. Pokazał, że pomimo 33 lat jest w formie i zdobył brązowy medal na odbywających się w styczniu, w Krotoszynie, zawodach o Puchar Polski. Słabiej wypadł na marcowych, Międzynarodowych Mistrzostwach Polski, również w Krotoszynie. W kat. 125 kg zajął VI miejsce.

Na 1998 rok, wyjątkowy dla kraśnickich zapasów, przypadały trzy okazje do świętowania. Dwudziestolecie pracy trenerskiej obchodził Aleksander Płatek, co zbiegło się z jubileuszem 20-lecia kraśnickich zapasów. Oba jubileusze uświetniła impreza dużej rangi, 45. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Zapasach w stylu wolnym, połączone z Międzynarodowym Turniejem Sumo POLAND OPEN INTERNATIONAL. Turniej sumo, w którym uczestniczyli reprezentanci 8 państw, w tym również z kolebki tej dyscypliny sportu, Japonii, okazał się największą amatorską imprezą sumo w Europie. W zawodach startował również Jerzy Nieć, zdobywając w nowej dla siebie dyscyplinie sportu brązowy medal. Zawodnik mając już za sobą 20 lat uprawiania zapasów nie zdecydował się jednak na rozpoczęcie przygody sportowej w dyscyplinie, która dotarła do Polski z kraju Kwitnącej Wiśni. Obie imprezy odbyły się w dniach 29-30 maja. Mistrzostwa Polski w roku 1998 były ostatnią imprezą zapaśniczą, w której wziął udział Jerzy Nieć, as kraśnickich zapasów. W kategorii wagowej 130 kg zdobył V miejsce. Tuż po dekoracji mistrzów Polski miała miejsce uroczystość pożegnania 34-letniego „wolniaka”.