Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym, dlatego chcielibyśmy w skrócie przypomnieć o części działań społecznych jakie podejmowaliśmy w Kraśniku w ciągu minionego roku. Było ich sporo, między innymi ze względu na pandemię, z którą zmagamy się od wiosny ubiegłego roku.
Tego typu działania realizowane są z poziomu jednostki specjalnie do tego powołanej, czyli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To za jego pośrednictwem do potrzebujących trafia żywność z Banku Żywności, tam prowadzona jest też chociażby zbiórka odzieży.
Nowym pomysłem są Kraśnickie Jadłodzielnie, gdzie możemy przynieść różne produkty spożywcze jeśli mamy ich za dużo, by skorzystać z nich mogli inni. Wybuch pandemii spowodował, że na rynku brakowało lub mocno podrożały artykuły ochrony osobistej, dlatego zakupiliśmy dla mieszkańców 35 tys. maseczek.
By pomóc walczyć z koronawirusem zakupiliśmy także sprzęt i środki ochrony osobistej dla kraśnickiego Szpitala Powiatowego i Pogotowia Ratunkowego.
Doskonale przyjęły się w Kraśniku pojemniki w kształcie serc, w których zbieramy plastikowe nakrętki. Dochód ze sprzedaży nakrętek przekazujemy na cele charytatywne. Zebraliśmy już ich w sumie 0,5 tony.
Wiele uwagi poświęcamy seniorom. Wprowadziliśmy dla nich bezpłatne przejazdy autobusami MPK przekazując na ten cel 560 tys. zł.
Koordynowaliśmy prowadzoną przez wolontariuszy akcję pomocy w zakupach i sprawach codziennych dla seniorów, kombatantów i osób niepełnosprawnych. Dostarczaliśmy ciepłe posiłki osobom w wieku powyżej 75 lat. Do seniorów skierowany był także program „Złota Rączka” i pomoc w drobnych domowych naprawach.
Nie mamy takich osób wiele, ale otaczamy opieką również osoby bezdomne. Mogą one liczyć na wsparcie pracowników socjalnych MOPS, miejsc w których przebywają dogląda Straż Miejska.
W ciągu minionego roku zorganizowaliśmy 11 akcji krwiodawstwa, podczas których zebranych zostało 127 litrów krwi. Darem życia podzieliło się 359 osób.
Jak co roku włączyliśmy się jako Urząd Miasta do akcji Szlachetna Paczka, dzięki czemu mogliśmy odpowiedzieć na najpilniejsze potrzeby jednej z kraśnickich rodzin.
Pamiętamy o potrzebujących w szczególny czasie jakim są święta. Mimo pandemii zorganizowaliśmy na miejskim rynku spotkanie wigilijne, podczas którego wydaliśmy 150 porcji potraw.
W Kraśniku od wielu lat w parze idą sport i pomaganie. Wspieramy jako Miasto wiele różnych wydarzeń sportowych w ramach których prowadzone są charytatywne zbiórki, między innymi na leczenie zmagających się z poważnymi schorzeniami małych kraśniczan.