23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym.
Miasto Kraśnik pamięta o potrzebujących podejmując odpowiednie działania. W skrócie przedstawimy cześć zadań podejmowanych w ciągu minionego roku. Zadania te realizowane są z poziomu jednostki specjalnie do tego powołanej, czyli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To za jego pośrednictwem do potrzebujących trafia żywność z Banku Żywności, tam prowadzona jest też chociażby zbiórka odzieży. Nadal działają także Kraśnickie Jadłodzielnie, Nowym pomysłem są punkty „Wymiany Ciepła”, w których można zostawić lub wziąć w razie potrzeby ciepłe zimowe ubrania.
Pomoc żywnościowa to także świąteczne zbiorki żywności.
Wsparciem dla osób samotnych i potrzebujących była akcja świątecznych paczek z żywnością z dostawą do domu, miejska Wigilia oraz program „Obiad w szkole”.
Pomocną dłonią miasto służy również seniorom – to dla nich stworzone zostały Kluby Seniora, dofinansowana była działalność związana z klubami, dzięki czemu mogliśmy zapewnić aktywne spędzanie wolnego czasu, prelekcje i spotkania edukacyjne oraz przede wszystkim zintegrować środowisko seniorów. Popularnością cieszy się także program „Złota Rączka – pomoc dla seniorów”.
Wspieramy jako Miasto wiele różnych wydarzeń sportowych, w ramach których prowadzone są charytatywne zbiórki, między innymi na leczenie zmagających się z poważnymi schorzeniami małych kraśniczan. Istotne dla ratowania zdrowia i życia są również cykliczne zbiórki krwi, podczas których wielu dawców ma możliwość podzielić się cennym darem, jakim jest krew.
Tradycyjnie włączyliśmy się w akcję „Szlachetnej Paczki”, dzięki czemu mogliśmy odpowiedzieć na najpilniejsze potrzeby jednej z rodzin.
Miejskie pojemniki w kształcie serc, przeznaczone na plastikowe nakrętki nadal są regularnie zapełniane. Dochód ze ich sprzedaży przekazywany jest na cele charytatywne.
Pomoc kierowana jest także do MOSP w postaci pomocy finansowej na rozbudowę budynków remizy Ochotniczej Straży Pożarnej.
Nie zapominamy o pomocy podopiecznym Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Tulimy” – regularnie organizujemy zbiórki karmy, miasto dodatkowo finansuje sterylizacje i kastracje bezdomnych kotów i psów, przekazanie nowego lokum, aby „kociarnia” zyskała więcej przestrzeni i lepsze warunki do opieki nad bezdomnymi zwierzętami, finansujemy także zakup karmy przeznaczonej dla kotów wolnożyjących.
Przy tej okazji informujemy o pomocy skierowanej do osób poszkodowanych w związku niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kraśniku informuje, że osoby poszkodowane w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą ubiegać się o przyznanie pomocy finansowej.
Mieszkańcy, którzy doznali strat w gospodarstwach domowych związku niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi mogą zgłaszać straty do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kraśniku osobiście lub telefonicznie.
Kraśnik Fabryczny ul . Grunwaldzka 4a tel. (81) 825 15 81
Dzielnica Stara Al. Tysiąclecia 3B tel. (81) 825 20 14 lub 601 979 087
Informacje dotyczące zasad pomocy dostępne również na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, pod poniższym odnośnikiem:
https://www.lublin.uw.gov.pl/dla-samorzadow/zasi%C5%82ki-celowe-dla-os%C3%B3b-lub-rodzin-poszkodowanych-w-wyniku-zdarze%C5%84-nosz%C4%85cych-znamiona