W nocy z wtorku na środę (12/13 stycznia) w końcu mocniej sypnęło śniegiem i w Kraśniku zrobiło się biało. Nadejście zimy nie jest jednak zaskoczeniem dla miejskich służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg i chodników.
- Podobnie jak w latach poprzednich tak i teraz, aby usprawnić prace związane z zimowym utrzymaniem dróg, na terenie Miasta Kraśnik wyodrębnionych zostało 6 obszarów za które odpowiedzialne są firmy wyłonione w drodze przetargu. Łącznie do odśnieżania mamy prawie 75 km dróg – informuje burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk.
Wspomniane obszary to: Stacja Kolejowa, Koszary, Cegielniana – Janowska, Rynek, Dzielnica Fabryczna Północ i Dzielnica Fabryczna Południe. Usługi z zakresu zimowego utrzymania dróg wykonują na zlecenie Miasta Firmy „KRIS” Sulowski Krzysztof i BUDOMAT Sp. z o.o. Obie dysponują niezbędnym do tego celu sprzętem jak ciągniki, pługi i pługopiaskarki.
Zakres prac obejmuje: odśnieżanie i posypywanie ulic piaskiem, mieszanką solno-piaskową lub chlorkiem wapnia, odśnieżanie i posypywanie miejsc parkingowych, wywóz śniegu i lodu z miejsc wskazanych przez Urząd Miasta oraz ustawienie i demontaż zasłon przeciwśnieżnych na wskazanych przez UM odcinkach dróg (dotyczy obszarów Stacja Kolejowa i Rynek).
- Prace wykonywane maja być w dniach, w których będzie zachodziła konieczność ich prowadzenia ze względu na warunki atmosferyczne, opady śniegu. Jeśli będzie taka potrzeba mają być one wykonywane również w dni wolne od pracy, dni świąteczne oraz w porze nocnej – wyjaśnia burmistrz Wilk.
Za zimowe utrzymanie chodników na terenie miasta, czyli odśnieżanie, posypywanie piaskiem i odkuwanie lodu z chodników wraz z dojazdami do miejskich altanek odpowiada Kraśnickie Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe. Wykorzystywane są do tego 4 ciągniki wyposażone w piaskarki i pługi do odśnieżania. W miejscach, gdzie nie ma możliwości mechanicznego odśnieżenia i posypywania, jak schody czy wąskie przejścia, czynności te wykonywane są ręcznie. Akcją zimowego utrzymania chodników objęte są ciągi piesze przy miejskich drogach oraz alejki w Parku Jana Pawła II i powierzchnia korony Zalewu Kraśnickiego.
Pamiętać trzeba o tym, że Urząd Miasta nie jest administratorem wszystkich dróg na terenie Kraśnika. Są tu także drogi i chodniki osiedlowe, powiatowe, wojewódzkie i podlegające Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Za ich zimowe utrzymanie odpowiadają stosowni zarządcy.
- Myślę, że obie firmy wykonujące dla nas odśnieżanie dróg, jak i KPM odpowiedzialny za chodniki, będą wywiązywać się z powierzonych im zadań dobrze. Wszelkie uwagi można zgłaszać do Urzędu Miasta, ale przy intensywnych opadach śniegu dajmy trochę czasu poszczególnym ekipom na to, by swoją pracę wykonały – dodaje Wojciech Wilk.
Warto też samemu zadbać o to, by umożliwić przeprowadzenie odśnieżania. Chociażby we właściwy sposób parkując swój samochód.