Profilaktyka pozwala do minimum zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową, dlatego tak ważne są badania przesiewowe. Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.
W woj. lubelskim można bezpłatnie wykonać kolonoskopię w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego w 17-tu pracowniach
endoskopowych. Celem programu jest zmniejszenie umieralności i zapadalności na ten nowotwór.
Do udziału w programie uprawnione są osoby w wieku 50-65 lat lub w wieku 40-49 lat, jeśli mają bądź mieli krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat.
Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym. Do udziału w nim nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy zgłosić się do jednej z pracowni endoskopii realizującej omawiany program.
W Kraśniku badanie takie można wykonać w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ul. Chopina 13.
Rejestracja pod numerem telefonu: 81 825 13 81 oraz 81 769 09 18.
Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.
Więcej informacji: https://www.nfz-lublin.pl/komunikat/6308