Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Staramy się o wsparcie na renowację pomnika na grobie wojennym

08.02.2021 Print
Zdjęcie - Staramy się o wsparcie na renowację pomnika na grobie wojennym

Informowaliśmy już o wniosku złożonym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wsparcie renowacji Pomnika 24 Pułku Ułanów, ale to nie jedyne tego typu zadanie, które Miasto Kraśnik chciałoby zrealizować w tym roku. Staramy się także o dotację na remont grobu wojennego partyzantów zlokalizowanego na kraśnickim Cmentarzu Parafialnym. Spoczywa w nim kilkudziesięciu partyzantów różnych formacji zbrojnych oraz cywilne ofiary okupanta niemieckiego.
 

Stan grobu jest zły. Od lat 60-tych ubiegłego wieku nie był poddawany renowacji. Pomnik oraz rabatki posiadają liczne pęknięcia i ubytki porośnięte mchem. Rabatka kruszy się i obrywa pod naciskiem stąpających, przez co stanowi zagrożenie dla ludzi. Chodnik położony między mogiłami przez uszkodzenie płytek jest nierówny.
 

- Pozyskanie dofinansowania pozwoliłoby na podjęcie natychmiastowych działań zapobiegających dalszej destrukcji zabytkowego grobu wojennego i uczyni go bezpiecznym dla odwiedzających. Przewidujemy przeprowadzenie kapitalnego remontu części grobu i rabat mogił partyzantów wraz z wykonaniem nowych epitafiów z płyt czarnego marmuru – zapowiada burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk.
 

W trakcie remontu pomnika, który ma zostać rozebrany i ponownie złożony z częściowym wykorzystaniem nowych materiałów. Przewidywane jest naruszenie pochówków bezpośrednio na których ustawiono niegdyś pomnik. Konieczna byłaby więc ekshumacja, która ma również pozwolić ustalić tożsamość i liczbę ofiar wojny pogrzebanych w tym miejscu. Z tego też względu prace objęte byłyby nadzorem nie tylko konserwatora zabytków, ale i archeologa. Przedsięwzięcie zakłada również remont chodnika, który jest elementem całego grobu. 


W sąsiedztwie grobu zaplanowane jest ustawienie tablicy edukacyjno-informacyjnej przedstawiającej jego historię i los jaki spotkał pogrzebanych w nim bohaterów II wojny światowej. Prowadzone mają być także szeroko zakrojone działania medialne i edukacyjne, których celem jest rozpowszechnienie tych informacji.

Realizację projektu koordynował będzie i opieką merytoryczną otoczy dr Dominik Szulc (doktor historii UMCS, pracownik naukowo-badawczy Instytutu Historii PAN w Warszawie, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego), który w dużej mierze odpowiada też za merytoryczne przygotowanie wniosku do MKiDN. Wsparcia w tej mierze udzielił także m.in. zarządca Cmentarza Parafialnego.
 

Oprócz Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego w realizacji tego zadania z Miastem Kraśnik współpracować będą m.in. Kraśnickie Towarzystwo Regionalne, Parafia pw. WNMP w Kraśniku i Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Kraśniku.
 

Mamy nadzieję, że oba nasze wnioski, ten dotyczący pomnika 24 Pułku Ułanów i ten dotyczący grobu partyzantów, zyskają akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Paweł Bieleń
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji