Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie szkół. Dzieci i młodzież w Polsce są szczepione tylko jednym preparatem - szczepionką firmy Pfizer.
Według danych Ministerstwa Zdrowia liczba zarejestrowanych na szczepienie przeciwko COVID-19 nastolatków w wieku 12 - 17 lat wynosi ponad 500 tysięcy. Jeżeli chodzi wykonane szczepienia Ministerstwo Zdrowia podaje, że jedną dawkę preparatu Pfizera otrzymało ponad 230 tysięcy nastolatków w wieku 12-17 lat. Natomiast drugą dawkę szczepionki przyjęło 3 672 osób w tej grupie wiekowej.
Przypomnijmy, aby zaszczepić nastolatka, konieczna jest pisemna zgoda rodziców, a w przypadku uczniów w wieku 12-15 lat także obecność rodziców podczas szczepienia.
Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?
Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych.
Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w punktach szczepień, które zostaną zorganizowane w szkołach. Szczepienia w nich będą odbywać się w III tygodniu września, po wcześniejszym ustaleniu listy szczepionych i zebraniu zgód od rodziców. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.
Dlaczego warto się zaszczepić?
Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.
Jak działa szczepionka?
Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.
Przypominamy, że rejestrować się na szczepienia mogą nadal pozostałe grupy wiekowe.
W jaki sposób szybko zapisać się na termin szczepienia?
Przez całodobową i bezpłatną infolinię – 989
Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
SMS na numer 880 333 333 o treści: SzczepimySie
Kontakt z wybranym punktem szczepień (np. przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej, gdzie pacjent jest zarejestrowany)