Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Zaproszenie na konsultacje społeczne ws. aktualizacji LPR

09.09.2019 Print
Zdjęcie - Zaproszenie na konsultacje społeczne ws. aktualizacji LPR

Miasto Kraśnik przystąpiło do opracowania Aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Kraśnik na lata 2017-2023. 

 

Jako rewitalizację należy rozumieć proces polegający na wyprowadzaniu ze stanu kryzysowego zdegradowanych części miasta. Proces ten to kompleksowe, zintegrowane działania na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni oraz gospodarki, ukierunkowane terytorialnie i prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji w oparciu o program rewitalizacji.

 

Warto zaznaczyć, że zaktualizowany Lokalny Program Rewitalizacji umożliwi ubieganie się o dofinansowanie na kolejne projekty  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 oraz innych dostępnych do końca 2023 r. programów dotacyjnych. 

 

Narzędziem niezbędnym do pozyskiwania środków zewnętrznych jest uchwalony program rewitalizacji, wraz z rozszerzonym obszarem rewitalizacji, który musi zostać opracowany w oparciu o kompleksową diagnozę  aktualnych czynników i zjawisk kryzysowych oraz szeroki proces partycypacji społecznej.

 

Punktem wyjścia dla opracowania Aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji jest analiza negatywnych zjawisk zachodzących na badanym obszarze w oparciu o dane z Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Komendy Powiatowej Policji itp. Na podstawie zgromadzonych informacji zostaną wyznaczone obszary przeznaczone do rewitalizacji, na których będą zaplanowane różnorodne działania rozwojowe.

 

Istotnym elementem tworzenia Aktualnego Lokalnego Programu Rewitalizacyjnego będą konsultacje społeczne, przeprowadzane z mieszkańcami Miasta Kraśnik. Celem tych konsultacji będzie zbadanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców w stosunku do przyszłych projektów rewitalizacyjnych.

 

W związku z powyższym, zapraszam wszystkich interesariuszy rewitalizacji w tym: samorządowców, mieszkańców gminy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz osoby oraz instytucje zainteresowane rewitalizacją Miasta Kraśnik na spotkania informacyjno-konsultacyjne, które odbędą się 18 września 2019 r. (środa):

 

  • godz. 16.30 – w sali górnej Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, ul. Al. Niepodległości 44,

  • godz. 18.00 – w sali obrad Urzędu Stanu Cywilnego w Kraśniku, ul. Urzędowskiej 34.

 

Podczas spotkań przedstawione zostaną podstawowe zagadnienia związane z rewitalizacją a także wstępnie wyznaczone na terenie miasta Kraśnik granice obszarów: zdegradowanego i rewitalizacji. Ponadto przeprowadzona zostanie dyskusja mająca na celu poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców, a także określenie najważniejszych problemów i potencjałów charakteryzujących wyznaczony obszar rewitalizacji. Pragniemy, aby wspólnie wypracowali Państwo główne założenia do przedmiotowego dokumentu, które będą wynikały z Państwa potrzeb i oczekiwań. 

 

Jestem przekonany, że jako aktywni mieszkańcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych, wniesiecie Państwo wiele uwag i propozycji, które przyczynią się do zdiagnozowania kluczowych problemów koniecznych do rozwiązania w procesie rewitalizacji oraz możliwych do wykorzystania potencjałów obszaru rewitalizacji.
 

Burmistrz Miasta Kraśnik 

Wojciech Wilk