Miasto Kraśnik przystąpiło do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Kraśnik na lata 2023-2030. Obecnie prowadzone są konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miasta w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta.
Obszar zdegradowany to obszar znajdujący się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności: bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym. Jest to obszar charakteryzujący się ponadto: problemami gospodarczymi (np. niski poziom przedsiębiorczości), środowiskowymi (np. zanieczyszczenie środowiska), przestrzenno-funkcjonalnymi (np. niewystarczające wyposażenie w infrastrukturę techniczną i społeczną) i technicznymi (np. zły stan techniczny budynków).
Rewitalizacja to proces polegający na wyprowadzaniu ze stanu kryzysowego zdegradowanych części miasta. Kompleksowe, zintegrowane działania na rzecz społeczności lokalnej, przestrzeni oraz gospodarki, ukierunkowane terytorialnie i prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji w oparciu o program rewitalizacji.
Punktem wyjścia do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji jest analiza negatywnych zjawisk zachodzących na badanym obszarze w oparciu o dane z Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Komendy Powiatowej Policji itp. Na podstawie zgromadzonych informacji została przygotowana propozycja wyznaczenia obszarów przeznaczonych do rewitalizacji, na których będą zaplanowane różnorodne działania prorozwojowe.
Istotnym elementem tworzenia Gminnego Programu Rewitalizacyjnego są konsultacje społeczne, przeprowadzane z mieszkańcami Kraśnika. Celem tych konsultacji jest zbadanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców w stosunku do przyszłych projektów rewitalizacyjnych.
W związku z powyższym, zapraszamy wszystkich interesariuszy rewitalizacji, w tym: mieszkańców, samorządowców, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz instytucje zainteresowane rewitalizacją miasta Kraśnik do wzięcia udziału w konsultacjach. Proponujemy Państwu 2 spotkania informacyjno-konsultacyjne, które odbędą się:
Uwagi, opinie i propozycje do projektu wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji mogą Państwo składać również za pomocą „Formularza konsultacyjnego” lub w anonimowej ankiecie.
Weź udział w konsultacjach i przyłącz się do działań rewitalizacyjnych w Kraśniku!