Zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej na rok szkolny 2025/2026

Print
Zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli i oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej na rok szkolny 2025/2026

Informacje ogólne

  1. Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli i oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej prowadzone jest w elektronicznym systemie rekrutacyjnym: https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/gminakrasnik.
  2. Postępowaniem rekrutacyjnym objęte są dzieci:
  1. od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, tj. urodzone w latach 2022 – 2019[1];
  2. posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat, tj. urodzone w latach 2018 – 2017[2].
  1. Dzieci urodzonych w 2023 roku nie należy uwzględniać w rekrutacji. Rodzice[3] mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka dopiero wówczas, kiedy ukończy ono 2,5 roku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może objąć wychowaniem przedszkolnym takie dziecko.[4]
  2. Rekrutację prowadzi komisja rekrutacyjna, którą powołuje dyrektor przedszkola lub szkoły.
  3. Dzieci przydzielane są do poszczególnych oddziałów po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Za organizację oddziałów przedszkolnych (jednorodnych wiekowo lub mieszanych) odpowiada dyrektor i jest ona uzależniona od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolną oraz dzieci przyjętych w rekrutacji.
  4. Rekrutacja prowadzona jest dla kandydatów zamieszkałych na terenie Miasta Kraśnik.
  5. Rodzice dzieci zamieszkałych poza terenem Miasta Kraśnik, mogą ubiegać się
    o przyjęcia dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w rekrutacji uzupełniającej.

Rekrutacja dzieci do publicznych przedszkoli i oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej odbywa się w oparciu o zasadę powszechnej dostępności.
Dzieci 5-letnie (urodzone w 2020 roku), dzieci 4-letnie (urodzone w 2021 roku) oraz dzieci 3-letnie (urodzone w 2022 roku) - mogą korzystać z wychowania przedszkolnego.
Aby zapisać dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należy wziąć udział w rekrutacji. Jeśli dziecko nie zostanie przyjęte w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnej placówki wskazanej przez rodziców we wniosku, Burmistrz Miasta Kraśnik skieruje je do innego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole, w której będzie mogło korzystać z wychowania przedszkolnego.[5]
Dzieci 6-letnie (urodzone w 2019 roku) - muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.[6] Na wniosek rodziców dziecko 6-letnie może rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej.
Dzieci, które mają odroczony obowiązek szkolny - nadal mogą odbywać przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, do którego uczęszczały dotychczas.
Dzieci, które już uczęszczają do publicznych przedszkoli - jeśli rodzice chcą, aby ich dziecko pozostało w tej samej placówce, składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
Deklarację trzeba złożyć na 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji – terminy określone są w harmonogramie. Jeśli rodzice nie złożą deklaracji, oznaczać to będzie, że rezygnują z miejsca dla dziecka w aktualnym przedszkolu.

Zasady rekrutacji

  1. Termin złożenia wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej znajduje się w harmonogramie rekrutacji.
  2. Na kolejność przyjęć dziecka do placówki wychowania przedszkolnego nie mają wpływu data i godzina, w jakich:
  1. zostały wprowadzone dane dziecka do systemu,
  2. został wydrukowany wniosek,
  3. został złożony wniosek w przedszkolu,
  4. został przesłany w systemie wniosek podpisany profilem zaufanym,
  5. placówka zatwierdzi wniosek.
  1. Jeżeli wniosek został złożony po terminie określonym w harmonogramie, dziecko nie zostanie uwzględnione w rekrutacji.

Złożenie wniosku

  1. Można ubiegać się o przyjęcie dziecka do 3 placówek wychowania przedszkolnego.
  2. We wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole należy wskazać wybrane placówki i ustawić je w preferowanej kolejności. Placówka wskazana jako pierwsza, to przedszkole lub szkoła pierwszego wyboru.
  3. Do wniosku o przyjęcie należy dołączyć dokumenty i oświadczenia, które potwierdzają spełnianie kryteriów. W każdym oświadczeniu powinna być umieszczona klauzula: „Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
  4. Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole można wypełnić na 3 sposoby:
  1. wypełnić wniosek w systemie elektronicznym i podpisać profilem zaufanym.
    W tym celu należy:
  • wypełnić wniosek w systemie,
  • dołączyć skany lub zdjęcia dokumentów lub oświadczeń, które potwierdzają spełnianie kryteriów rekrutacyjnych,
  • podpisać wniosek profilem zaufanym;
  1. wypełnić wniosek w systemie elektronicznym i dostarczyć do placówki pierwszego wyboru. W tym celu należy:
  • wypełnić wniosek w systemie,
  • wydrukować wypełniony dokument,
  • podpisać wniosek,
  • dostarczyć wniosek oraz dokumenty i oświadczenia, które potwierdzają spełnianie kryteriów rekrutacyjnych, do przedszkola lub szkoły pierwszego wyboru;
  1. wypełnić odręcznie papierowy wniosek lub zgłoszenie i dostarczyć do placówki pierwszego wyboru. W tym celu należy:
  • wydrukować i wypełnić wniosek,
  • podpisać wniosek,
  • dostarczyć wniosek oraz dokumenty i oświadczenia, które potwierdzają spełnianie kryteriów rekrutacyjnych, do przedszkola lub szkoły pierwszego wyboru;
  • informacje z wniosku wprowadzi do systemu elektronicznego pracownik placówki.

UWAGA!
Oboje rodzice muszą podpisać wniosek i oświadczenia, aby potwierdzić informacje w nich zawarte. Jeżeli którekolwiek z rodziców nie może podpisać dokumentów rekrutacyjnych, należy dołączyć oświadczenie wyjaśniające przyczyny podpisania tylko przez jednego rodzica oraz że oboje rodzice zgodnie podjęli decyzję o udziale dziecka w rekrutacji i uzgodnili dane zawarte we wniosku.[7]

  1. Podpisy złożone na wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
  2. Jeżeli dziecko nie ma nadanego numeru PESEL należy:
  1. zgłosić się do przedszkola lub szkoły pierwszego wyboru i poprosić o wydanie numeru identyfikacyjnego do elektronicznego systemu rekrutacyjnego;
  2. następnie, postępować jak w pkt 3 i zamiast numeru PESEL podać serię i numer paszportu lub innego dokumentu, na podstawie którego można potwierdzić tożsamość dziecka.

Postępowanie rekrutacyjne

  1. Wniosek o przyjęcie dziecka rozpatruje komisja rekrutacyjna.
  2. Jeśli komisja negatywnie zweryfikuje informację zawartą w oświadczeniu lub stwierdzi brak dokumentu, który potwierdza kryterium, nie uwzględnia tego kryterium w rekrutacji.
  3. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
  1. wystąpić do rodziców o przedstawienie dokumentów potwierdzających informacje zawarte w oświadczeniach (wyznacza przy tym termin przedstawienia dokumentów);
  2. zwrócić się do Burmistrza Miasta Kraśnik o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniach. Aby potwierdzić oświadczenie Burmistrz Miasta Kraśnik może:
  • skorzystać z informacji, do których ma dostęp z urzędu,
  • wystąpić o nie do instytucji publicznych,
  • zweryfikować oświadczenie o samotnym wychowaniu dziecka na podstawie wywiadu środowiskowego.[8]
  1. Jeżeli weryfikacja wykaże, że informacje z oświadczenia nie są prawdziwe lub nie złożono dokumentów, które potwierdzają, iż dane kryterium jest spełnione, komisja rekrutacyjna nie uwzględni tego kryterium w postępowaniu rekrutacyjnym.
  2. Komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć na podstawie kryteriów, które spełnia kandydat:
  1. jeśli kandydatów jest więcej niż wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego bierze się pod uwagę kryteria ustawowe[9]:
  • wielodzietność rodziny kandydata,
  • niepełnosprawność kandydata,
  • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
  • niepełnoprawność obojga rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
  • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą;
  1. jeśli po pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego dzieci uzyskają równorzędne wyniki lub placówka wychowania przedszkolnego posiada nadal wolne miejsca, na drugim etapie komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę tzw. kryteria samorządowe[10]:
  • pozostawanie rodziców w zatrudnieniu lub prowadzenie przez nich działalności rolniczej bądź gospodarczej lub pobieranie nauki w systemie dziennym (kryterium stosuje się również do rodzica samotnie wychowującego dziecko),
  • rodzeństwo kandydata uczęszcza do tego samego przedszkola,
  • zadeklarowanie przez rodziców korzystania przez kandydata z pełnej oferty przedszkola, szkoły tj. trzech posiłków dziennie i czasu pobytu w placówce co najmniej 8 godzin dziennie.

Wyniki postępowania rekrutacyjnego

  1. Komisja rekrutacyjna podaje wyniki rekrutacji w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Informację na temat czy dziecko zostało zakwalifikowane lub niezakwalifikowane do przyjęcia można sprawdzić w elektronicznym systemie rekrutacyjnym (na koncie dziecka).

  1. Jeżeli dziecko zostało zakwalifikowane do przyjęcia, należy potwierdzić wolę zapisu do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole:
  1. pisemnie – w przedszkolu lub szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane

lub

  1. elektronicznie – w systemie rekrutacyjnym.
  1. Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, jeżeli zostało ono zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu.
  2. Na koniec postępowania rekrutacyjnego komisja podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole pierwszego wyboru.

Procedura odwoławcza

  1. Rodzice dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:
  1. wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole (rodzice mają na to 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych);
  2. po otrzymaniu uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka można wnieść do dyrektora przedszkola lub szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej (rodzice mają na to 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia);
  3. na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.

Rodzice mogą składać wniosek o wydanie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole oraz odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej również za pośrednictwem elektronicznego systemu rekrutacyjnego, logując się na konto dziecka.

Rekrutacja dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

  1. Jeżeli dziecko posiada aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na posiadaną niepełnosprawność, rodzic może ubiegać się o przyjęcie dziecka do oddziałów:
  1. ogólnodostępnych;
  2. integracyjnych.
  1. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane na okres wychowania przedszkolnego.
  2. Kopię orzeczenia poświadczoną za zgodność z oryginałem przez rodzica należy:
  1. złożyć we wszystkich przedszkolach, w których istnieje możliwość wybrania oddziału integracyjnego,

lub

  1. dodać jako załącznik w elektronicznym systemie rekrutacyjnym, pod warunkiem, że wniosek podpisywany jest profilem zaufanym.
  1. Wskazując preferowaną kolejność placówek wychowania przedszkolnego, należy wskazać we wniosku:
  1. na początku oddziały integracyjne dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, a następnie oddziały ogólnodostępne,

lub

  1. na początku oddziały ogólnodostępne, a następnie oddziały integracyjne dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.
  1. Dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie ma naliczanych punktów za kryteria w oddziałach integracyjnych, gdyż są w nich przeznaczone miejsca dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
  2. O przyjęciu dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziału integracyjnego decyduje dyrektor przedszkola.
  3. Postępowanie rekrutacyjne dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziałów ogólnodostępnych prowadzi komisja rekrutacyjna placówki wychowania przedszkolnego, według powyżej opisanych zasad.

 
 


[1] art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe
[2] art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe
[3] Przez rodziców rozumie się również opiekunów prawnych
[4] art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe
[5] art. 31 ust. 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe
[6] art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe
[7] art. 97 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 z późn. zm.)
[8] do wywiadu stosujemy przepisy o rodzinnym wywiadzie środowiskowym przeprowadzanym dla ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 1576)
[9] art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe
[10] uchwała nr LXI/503/2023 Rady Miasta Kraśnik z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie ustalenia kryteriów wraz z liczbą punktów oraz dokumentów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Miasto Kraśnik (Dz. Urz. Woj. Lub. z 2 marca 2023 roku poz. 1560)