Europejskie Dni Dziedzictwa „Kraśnik – splot historii, kultury i dziedzictwa” to wydarzenie interdyscyplinarne, promujące to co w naszym mieście najcenniejsze i warte zapamiętania przez wszystkie pokolenia. W ramach projektu zorganizowane są warsztaty dla dzieci i dorosłych, spacery z przewodnikiem po zabytkowych częściach miasta. Otwarty zostanie także najstarszy kraśnicki kościół i Muzeum Regionalne, do którego w dniach 7-8 i 14-15 września będzie można wejść bezpłatnie.
Podczas tego wydarzenia przewodnicy – historycy opowiedzą mieszkańcom o życiu w mieście, o historii zabytków podczas odzyskiwania niepodległości. Zostanie również zaprezentowana wystawa „Kraśnik w czasach odzyskania Niepodległości”.
Na zwiedzających czekać będzie gotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny o którego historii i skrywanych dotąd, a odkrytych w czasie ostatnich remontów tajemnicach, opowie przewodnik – Renata Karpińska. Także pod kierunkiem historyka – dr Dominika Szulca - miłośnicy Kraśnika i jego historii będą mogli spacerować po starym mieście, kontemplować urodę zabytkowych kamienic, wreszcie pochylić się nad losem kraśnickich Żydów, którzy jeszcze przed wybuchem II wojny światowej stanowili połowę lokalnej społeczności. W miarę możliwości poznają ślady ich wielowiekowej bytności – synagogę, kirkut czy teren byłego getta. W sobotę 14 września miłośnicy twórczości ludowej ucieszą swoje oczy widokiem pięknych rzeźb, papierowych kwiatów czy ceramiki, będą mieli także okazję spróbować sił w dziedzinie rzemiosła. O godz. 18:00 wystąpi Orkiestra Świętego Mikołaja prezentując folkową starodawną muzykę. Całość wydarzenia odbędzie się na zabytkowym rynku i okolicach Starego Miasta.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Partnerami CKiP w realizacji tego projektu zadania są Kraśnickie Towarzystwo Regionalne oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pomoc” w Kraśniku.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.