Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Modernizacja krytej pływalni MOSiR projektem strategicznym dla regionu lubelskiego

01.05.2020 Print
Zdjęcie - Modernizacja krytej pływalni MOSiR projektem strat...

Urząd Miasta opracował nowy projekt przebudowy tego obiektu. Uwzględnia on potrzeby zawodników trenujących pływanie i umożliwia organizowanie zawodów sportowych. Będzie to również pływalnia z zapleczem rekreacyjnym stworzonym pod kątem wypoczynku rodzinnego. 

- Złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o wpisanie projektu na listę przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu dla realizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-20 (z perspektywą do 2030 r.). Nasz projekt pozytywnie przeszedł ocenę na etapie: formalnym, strategicznym i merytorycznym. Decyzją Zarządu Województwa uzyskał status projektu strategicznego wybieranego w trybie pozakonkursowym w ramach dofinansowania z RPO WL – informuje burmistrz Wojciech Wilk

Na początku maja miasto złoży wniosek o dofinansowanie projektu. Wartość przedsięwzięcia to 25 050 000 zł (koszty ogółem, zawierające wartość robót budowlanych, wyposażenia, nadzorów inwestorskich, zarządzania): - Ubiegamy się o dofinansowanie w wysokości 12 000 000 zł, to trzykrotnie więcej niż dofinansowanie pozyskane na projekt opracowany w poprzedniej kadencji samorządu. Mamy też zapewnioną dotację z Ministerstwa Sportu (3 000 000 zł), a pozostałe środki zabezpieczyliśmy we budżecie miasta. Rada Miasta wyraziła na to zgodę, za co bardzo dziękuję, podobnie jak marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu, który zaangażował się w to przedsięwzięcie   – wyjaśnia burmistrz.

Nowy projekt to nie tylko większe dofinansowanie. Zasadnicza zmiana dotyczy dwóch aspektów. Przede wszystkim dostosowano parametry niecki 25-metrowego basenu sportowego do obowiązujących przepisów FINA Światowej Federacji Pływackiej, co wiąże się z zainstalowaniem płyt kontaktowych automatycznego pomiaru czasu. Pozwoli to na organizowanie zawodów pływackich na szczeblu co najmniej wojewódzkim. Ponadto, zamiast pomieszczeń siłowni, fitness i barku zaprojektowano: 3 baseny z hydromasażami (jacuzzi); strefę rekreacyjną dla najmłodszych dzieci składającą się z brodzika z zabawkami wodnymi (zjeżdżalnia, pulsujące wodą żabki i armatki wodne); saunę suchą i mokrą dla 6-8 osób; pokoje, szatnię dla trenerów i ratowników. Poczekalnia oraz pomieszczenie przeznaczone na kawiarenkę będą posiadały przeszkloną ścianę z możliwością obserwacji basenu sportowego, brodzika i części rekreacyjnej: - Nowa koncepcja łączy zalety obiektu sportowego i rekreacyjnego – mówi burmistrz Kraśnika. - Żałuję jedynie, że nie mogliśmy tak poprawić poprzedniego projektu, żeby zainstalować jeszcze trybunę dla widzów, ale technicznie było to niemożliwe. Harmonogram prac przewiduje, że mogą one potrwać maksymalnie dwa lata, ale zrobimy wszystko, aby był to krótszy okres. Zaletą pozyskania środków poza trybem konkursowym jest to, że jeśli np. w przetargu uzyskamy kwotę mniejszą niż przewiduje kosztorys, to kwota dofinansowania jest stała.  

Daniel Niedziałek