Od września do grudnia ub.r., na wniosek burmistrza miasta Wojciecha Wilka, realizowany był w Kraśniku projekt „Złota Rączka dla Seniora 70+”. Zyskał on akceptację środowiska seniorskiego oraz radnych i będzie kontynuowany w 2020 r.
W imieniu samorządu usługi naprawcze i montażowe osobom starszym świadczyła w ubiegłym roku Spółdzielnia Socjalna Niebieski Młyn. Projekt był konsultowany z przedstawicielami kraśnickiej Rady Seniorów i na tamtym etapie miał on charakter pilotażowy. Działania te zostały wpisane do tegorocznego Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
- To oferta darmowych świadczeń pomocy w nieskomplikowanych pracach domowych – wyjaśnia burmistrz. - Wiele starszych osób, zwłaszcza samotnych, nie radzi sobie już z naprawami, czy usuwaniem prostych usterek, które dla nas nie stanowią żadnego problemu. Spojrzeliśmy na to z ich strony. Seniorzy oczekują takiej pomocy i nie chcą czuć się bezradni.
Przykładowe rodzaje usług oferowanych kraśnickim seniorom to: wymiana baterii, naprawa klamek, naprawa zamków, regulacja drzwi i okien, przymocowanie luster, obrazów, karniszy, uchwytów; montaż żyrandola, naprawa spłuczki, naprawa cieknących kranów itp.
- Ostatnie cztery miesiące 2019 r. były okresem pilotażowym i chcieliśmy w tym czasie określić zainteresowanie seniorów projektem "Złota Rączka" i oszacować koszty pod kątem budżetu na 2020 r. - wyjaśnia burmistrz. - Zostały wówczas zrealizowane 42 zlecenia, większość we wrześniu i październiku. Polegały one głównie na wykonaniu napraw lub instalacji hydraulicznych.
Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na wyłonienie partnera w projekcie, za pośrednictwem którego miasto będzie zapewniać pomoc seniorom do końca 2020 r.: - Szacujemy, że koszty realizacji projektu wyniosą ok. 50 tys. zł. Będziemy promować tę ofertę m.in. za pośrednictwem klubów i stowarzyszeń seniorskich oraz Rady Seniorów w Kraśniku – dodaje Wojciech Wilk.