Kraśnik to miasto z tradycjami przemysłowymi, co jest związane z lokalizacją Fabryki Łożysk Tocznych na bazie, której powstało wiele firm z sektora przemysłowego.
Struktura gospodarki miasta Kraśnik opiera się przede wszystkim na sektorze przetwórstwa przemysłowego. Znaczącą rolę odgrywają również sektory gospodarki przemysłu metalowego, poligraficznego, usług oraz handlu.
Największe zakłady pracy i firmy przemysłowe oraz produkcyjne na terenie Kraśnika to: Fabryka Łożysk Tocznych S.A, TN Polska Sp. z o.o., PPW NABOR G. Naborczyk, Mesko (teren FŁT), GUMET Sz. Geneja Sp.j., AJG Zakłady Poligraficzne, Cyclone Polska (teren FŁT), WABO Kraśnik Sp. z o.o., ORTIS s.c., Stare Drewno Sp. z o.o., WOD-BUD (baza produkcyjna ul. Graniczna), PBI WMB, GM Steel.
W mieście działają także zakłady remontowo - budowlane, zakłady produkcyjno - naprawcze, przedsiębiorstwa transportowe, placówki handlowe i inne.
W okolicach Kraśnika przeważa produkcja roślinna. Jest to związane z występowaniem wysokiej klasy gleb i nieskażonym środowiskiem naturalnym. Region słynie z doskonałej jakości owoców i warzyw. Kraśnik i jego okolice to zagłębie uprawy malin, porzeczek i truskawek.
W mieście funkcjonują techniczne szkoły średnie, które oferują uczniom bogatą ofertę edukacyjną m.in. z branż: informatycznej, mechatronicznej, mechanicznej, elektrycznej, budowlanej, mechaniki samochodowej, hotelarskiej czy logistycznej. Ponadto uczniowie mają do dyspozycji warsztaty kształcenia praktycznego, gdzie mogą szlifować swoje umiejętności. W 2019 r. infrastruktura ta została rozbudowana o 18 nowych pracowni, które poszerzają ofertę szkół o 7 zawodów. Kraśnickie szkoły średnie współpracują z przedsiębiorstwami, szkołami wyższymi oraz instytucjami, by jak najlepiej dostosować swoją ofertę do potrzeb rynku pracy. Dzięki temu, absolwenci szkół średnich posiadają szeroką wiedzę, praktyczne umiejętności oraz są cenionymi pracownikami.
Miasto Kraśnik leży w odległości 50 km od Lublina – największego ośrodka akademickiego wschodniej i południowo-wschodniej Polski. Każdego roku mury lubelskich uczelni opuszcza ponad 20 tys. dobrze wykwalifikowanych absolwentów.
Droga z Kraśnika do jednego z największych ośrodków akademickich w Polsce zajmuje zaledwie 35 min. Dzięki bliskiej lokalizacji lubelskich szkół wyższych oraz otoczenia okołobiznesowego (m.in. Instytutu Agrofizyki PAN, Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach oraz Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego), zarówno pracodawcy, jak i osoby kształcące się mają łatwy dostęp do ofert uczelni oraz wiele możliwości nawiązywania współpracy w zakresie rozwoju technologii, badań i wdrażania innowacji.
Ośrodki naukowo-badawcze działające na terenie województwa wraz z wykształconą kadrą naukową stanowią znaczący kapitał i zaplecze dla rozwoju regionalnej gospodarki.
Kontakty samorządu z inwestorem nie kończą się wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu działalności w mieście. Inwestor może liczyć na profesjonalne i wielowymiarowe wsparcie podczas realizacji inwestycji, jak również po jej zakończeniu.
W pierwszej kolejności inwestorowi oferujemy pomoc bezpośrednią, związaną z działaniami niezbędnymi do uruchomienia inwestycji. A są to w szczególności:
wspieranie inwestora w uzyskaniu koniecznych zezwoleń i dokumentów,
zainicjowanie kontaktu z instytucjami otoczenia biznesu,
uczestniczenie w negocjacjach z dostawcami mediów oraz urzędami państwowymi i samorządami wyższych szczebli,
prowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami, a także podjęcie się ewentualnych mediacji w przypadku pojawienia się konfliktów związanych z mową inwestycją,
przeprowadzanie analiz stopnia realizacji założeń inwestycyjnych i stopnia wywiązywania się inwestora ze zobowiązań wobec miasta podjętych w trakcie procesu negocjacji.
Poza pomocą bezpośrednią, władze miasta posługują się narzędziami wsparcia pośredniego. Do tych należą przede wszystkim:
inwestycje w miejską infrastrukturę techniczną (drogi, kanalizacja, wodociągi),
inwestycje w lokalną infrastrukturę społeczną (szkoły, przedszkola, zakłady opieki zdrowotnej, obiekty sportowe),
wsparcie w zakresie pozyskiwania i szkolenia wykwalifikowanej kadry,
wsparcie w zakresie nawiązywania kontaktów z potencjalnymi lokalnymi kooperantami.