Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Instrumenty wspomagania inwestora

Print

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zainwestować w Kraśniku mogą liczyć na liczne udogodnienia w postaci ulg podatkowych oraz pomocy instytucji wspierających przedsięwzięcia gospodarcze.

 

1. Ulgi podatkowe na terenie miasta.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną zakładało możliwość udzielania owej pomocy do dnia 31 grudnia 2013r.
 

Władze Miasta Kraśnik przygotowały projekt uchwały w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości stanowiącego regionalną pomoc inwestycyjną, który zostanie przedstawiony Radzie Miasta do uchwalenia na początku 2014r. Projekt został przygotowany na podstawie wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014 -2020, które ukazały się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C 209 w dniu 23 lipca 2013r.
 

Projekt zakłada zwolnienie z podatku od nieruchomości powstałych w wyniku nowej inwestycji budynków lub ich części, budowli lub ich części oraz gruntów z nimi związanych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Miasta Kraśnik przez przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy w związku z realizacją nowej inwestycji.

 

2. Ulgi w podatkach na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN Podstrefa Kraśnik. Pomoc publiczna oferowana z tytułu kosztów nowej inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy.

 

Inwestorowi przysługuje zwolnienie z podatku CIT, które określane jest mianem pomocy regionalnej. Pomoc ta udzielana jest z tytułu:

  • kosztów nowej inwestycji - wówczas wielkość pomocy liczona jest jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą lub

  • tworzenia nowych miejsc pracy - wówczas wielkość pomocy liczona jest jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników.


Maksymalna intensywność pomocy regionalnej w województwie śląskim wynosi obecnie 50%. Dla mikro i małych przedsiębiorstw maksymalna intensywność pomocy regionalnej została podwyższona do 70%, a dla średnich przedsiębiorstw do 60%.

 

TSSE S.A. wykonuje okresowe, coroczne kontrole inwestorów w celu sprawdzenia faktycznie poniesionych nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnienia.

 

3. Opieka nad inwestorem przez cały czas trwania procesu inwestycyjnego.

 

Centrum Obsługi Biznesu

Urząd Miasta Kraśnik

23-200 Kraśnik

ul. Lubelska 84, pok. 109

tel. (+48) 81 825 15 36

e-mail: biznes@krasnik.eu
 

4. Pomoc Powiatowego Urzędu Pracy dla inwestorów w działaniach HR.

  • rekrutacja pracowników;

  • przeszkolenie bezrobotnych kandydatów do pracy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami;

  • refundacja części kosztów zatrudnionych bezrobotnych (prace interwencyjne);

  • refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby bezrobotnej;

  • kierowanie do Twojej Firmy bezrobotnych na staż i przygotowanie zawodowe.