Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Procedura w TSSE EURO - PARK WISŁOSAN - przetarg

Print

Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z zastosowaniem zwolnień podatkowych jest możliwe tylko po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia na prowadzenie działalności w Strefie, wydanego w imieniu Ministra Gospodarki przez Zarządzającego Strefą - Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. z siedzibą w Warszawie (na podstawie: Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie przetargów i rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN z dnia 15 listopada 2004r. (Dz. U. Nr 254, poz. 2549 z późn. zm.).
 

Przetargi łączne podejmowane są na podstawie publicznego zaproszenia. Zarządzający zaprasza do przetargu, zamieszczając ogłoszenie w codziennej prasie ogólnokrajowej oraz na stronie internetowej Strefy w języku polskim oraz w jednym z języków powszechnie używanych w handlu międzynarodowym. W przypadku ubiegania się przedsiębiorcy o zezwolenie i nabycie prawa do nieruchomości lub innych składników majątkowych położonych na terenie strefy Zarządzający przeprowadza przetarg łączny.

 

Szczegółowy opis procedury inwestowania w TSSE - przetarg

1. Przedsiębiorca zainteresowany podjęciem działalności gospodarczej w Słupskiej SSE powinien złożyć wstępną deklarację, w której określi podstawowe dane dotyczące planowanego przedsięwzięcia i powierzchnię terenu, na którym będzie ono realizowane. Deklaracja wstępna inwestora powinna zawierać m.in.: branżę i podstawowe wyroby lub usługi, które mają być wytwarzane na terenie strefy (wg PKWiU), planowany termin rozpoczęcia działalności gospodarczej, planowaną ilość utworzenia nowych miejsc pracy, wysokość planowanych wydatków inwestycyjnych, powierzchnię gruntu niezbędnego dla realizacji przedsięwzięcia gospodarczego oraz szacunkowe zapotrzebowanie na media techniczne – woda, gaz, energia elektryczna, ścieki.
 

2. Na podstawie w/w deklaracji Zarządzający Tarnobrzeską SSE przedstawia przedsiębiorcy propozycję lokalizacji inwestycji na obszarze odpowiadającym jego potrzebom.
 

3. Kolejnym etapem jest wymiana informacji pomiędzy inwestorem a Zarządzającym Tarnobrzeską SSE dotyczących planowanego w Strefie przedsięwzięcia gospodarczego oraz uzgodnienie parametrów infrastruktury technicznej z odpowiednimi gestorami mediów technicznych.


4. Przedsiębiorca składa "Zgłoszenie inwestora" w siedzibie Zarządzającego Strefą, które jest konieczne do wszczęcia procedury przetargowej. Formularz "Zgłoszenia inwestora" przedsiębiorca otrzymuje od Zarządzającego TSSE.


5. Zarządzający TSSE rozpoczyna prace mające na celu przygotowanie nieruchomości dla oferenta: dokonuje ewentualnego podziału lub scalenia nieruchomości, wspiera przedsiębiorcę w kontaktach z gestorami mediów technicznych.


6. Kolejnym etapem jest ogłoszenie przez Zarządzającego TSSE zaproszenia do przetargu łącznego (wydanie zezwolenia + sprzedaż nieruchomości w Strefie) przez opublikowanie go w ogólnopolskiej prasie codziennej. Każda nieruchomość stanowi odrębny przedmiot przetargu łącznego. Nieruchomością może być jedna lub jednocześnie kilka działek gruntowych.


7. Po ukazaniu się zaproszenia do przetargu przedsiębiorcy zainteresowani uczestniczeniem w przetargu nabywają odpłatnie od Zarządzającego TSSE "Specyfikację istotnych warunków przetargu". Specyfikacja stanowi podstawę do sporządzenia oferty.


8. Aby przystąpić do przetargu przedsiębiorca powinien złożyć ofertę w języku polskim, zawierającą wszystkie dokumenty określone w "Specyfikacji istotnych warunków przetargu", w tym m.in.: biznes plan przedsięwzięcia gospodarczego, zaświadczenia z ZUS i US. Niezbędnym wymogiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium, którego wysokość jest ustalana indywidualnie dla każdej nieruchomości i określona w "Specyfikacji istotnych warunków przetargu".


9. Przetarg przeprowadza się, gdy ofertę złożył przynajmniej jeden oferent. W imieniu Zarządzającego TSSE przetarg przeprowadza Komisja w składzie co najmniej 4-osobowym. Komisja ocenia oferty wg kryteriów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 15 listopada 2004 roku w sprawie przetargów i rokowań oraz kryteriów oceny zamierzeń, co do przedsięwzięć gospodarczych, które mają być podjęte przez przedsiębiorców na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN (Dz.U. Nr 254, poz. 2549 z późn. zm - pobierz.pdf). Zakończenie przetargu następuje z chwilą ustalenia warunków prowadzenia planowanej działalności gospodarczej i zapłacenia przez oferenta ceny (lub pierwszej raty, jeżeli w przetargu ustalono płatność w ratach) za udostępnianą nieruchomość.


10. Zarządzający Strefą udziela oferentowi zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie TSSE na warunkach wynegocjowanych w czasie przetargu. Zezwolenie wydawane jest na ściśle określony czas, tj. do 31.12.2026 roku. Przed jego udzieleniem, cudzoziemiec lub spółka kontrolowana przez osobę zagraniczną musi otrzymać zezwolenie od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie nieruchomości - dotyczy cudzoziemców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


11. Ostatnim etapem jest udostępnienie nieruchomości inwestorowi, które następuje w drodze nabycia przez niego prawa własności sporządzonego w formie aktu notarialnego w kancelarii notarialnej.