16 Stycznia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o. o. złożyło wniosek do programu „Zielony Transport Publiczny”, który organizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program przewiduje 80% dofinansowania na zakup autobusów elektrycznych oraz dofinansowanie do budowy niezbędnej infrastruktury, stacji ładowania pojazdów oraz szkoleń pracowników.
Warto podkreślić, że Kraśnik jest jednym z 27 samorządów w Polsce, jakim udało się zdążyć ze złożeniem wniosku – regulamin konkursu przewidywał bowiem, że wnioski można składać do wyczerpania środków (1,3 mld zł), a przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność zgłoszeń. Środki przewidziane na 3 lata programu (2021-2023) zostały wyczerpane dokładnie w 2 tygodnie. Tak duża konkurencja i tempo napływających wniosków wymusiło na kierownictwu naszego MPK bardzo intensywną pracę w pierwszych tygodniach 2021 roku.
Wniosek złożony przez MPK został zarejestrowany, co oznacza że spółka zmieściła się w puli środków przewidzianych na ten projekt. Obecnie trwa proces odpowiadania na pytania ze strony przedstawicieli NFOŚiGW i kompletowania dokumentów wynikających ze złożenia wniosku oraz ocena formalna zarejestrowanych projektów. Następnie wnioski zostaną sprawdzone przez NFOŚiGW pod kątem merytorycznym i zgodności z założeniami projektu.
W programie „Zielony Transport Publiczny” 20 samorządów po raz pierwszy zdecydowało się aplikować o środki na zakup taboru zeroemisyjnego, w tym Kraśnik.
Jeśli spółka otrzyma dofinansowanie przetarg na zakup autobusów ogłoszony zostanie w I kwartale 2023 roku. W ramach projektu MPK planuje zakup :
Wszystkie autobusy mają być ładowane w systemie „plug in” (wtyczka) z wykorzystaniem 4 dwufunkcyjnych ładowarek zainstalowanych na zajezdni (ładowanie wolne i szybkie, spółka dopuszcza także, aby ładowarka była elementem wyposażenia pojazdu). Nowe pojazdy komunikacji miejskiej będą niskopodłogowe, monitorowane, klimatyzowane oraz będą posiadały wszelkie udogodnienia dla pasażerów o ograniczonej mobilności ruchowej i z wadami wzroku. Jeśli projekt zostanie zakończony sukcesem nowe autobusy zastąpią cztery najbardziej wyeksploatowane pojazdy.
Warto podkreślić, że to nie jedyna forma starań o odnowę taboru miejskiej spółki. W ramach Funduszy Norweskich – program „Rozwój Lokalny” miasto Kraśnik stara się o 100% dotację na zakup 4 autobusów miejskich klasy Midi o długości około 8 metrów (mieszczących od 40 do 60 pasażerów), które również wyposażone będą we wszelkie nowoczesne rozwiązania stosowane w transporcie publicznym. W odróżnieniu od pojazdów o które aplikujemy w programie „Zielony Transport Publiczny”, te o które staramy się w ramach programu „Rozwój Lokalny” były by zasilane ekonomicznymi i ekologicznymi silnikami diesla o rygorystycznej normie emisji spalin Euro 6. Dodatkowo w projekcie norweskim aplikujemy o środki na uruchomienie nowej linii i jej 2,5 letnie utrzymanie, akcje promujące zbiorowy transport publiczny oraz kilka nowych wiat „systemowych” z elementami odnawialnych źródeł energii.
Łączna wartość inwestycji dotyczących komunikacji miejskiej o jakie się ubiegamy to blisko 11 mln zł.
Jednocześnie w spółce na bieżąco podejmowane są działania mające na celu unowocześnienie obecnego taboru – rokrocznie 2 najstarsze pojazdy wymieniane są na nowsze, posiadane przez MPK autobusy są remontowane (zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz) oraz doposażanie o nowoczesne technologie (monitory LCD, zapowiadanie przystanków czy routery Wi-Fi).
Wszystkie działania podejmowane w mieście i w spółce mają na celu poprawę jakości komunikacji miejskiej, podniesienie komfortu pasażerów oraz stworzenie oferty przewozowej konkurencyjnej do prywatnego transportu samochodowego.
fot.Maciej Bojaczuk