Każdego roku w Kraśniku rośnie liczba psów, które spacerują i biegają po miejskich parkach, skwerach oraz trawnikach - wzdłuż ulic, chodników i bloków mieszkalnych. Jednak widok właściciela sprzątającego po swoim pupilu jest ciągle rzadkością. Musimy zadbać o to, aby zmienić nasze przyzwyczajenia i złe nawyki.
Koniec zimy uwidacznia w sposób szczególny ten problem. Tymczasem psie odchody to nie tylko kwestia estetyczna, ale także poważny problem zdrowotny.
W Kraśniku około 530 osób płaci podatek od posiadanego psa. Te dane co prawda zmieniają się każdego roku, ale z drugiej strony wiemy, że - jakby nie liczyć - nie oddają one rzeczywistej liczby tych zwierząt żyjących w mieście. Wiele osób tak naprawdę udaje, że psa nie ma i nie płaci należnego podatku. Niemało jest również psów bezpańskich szukających schronienia zwłaszcza w pobliżu bloków i altanek śmietnikowych.
To, czy opiekun wyprowadzi na spacer rasowego czworonoga, czy psa wielorasowego, też przecież nie ma większego znaczenia. Kupa to kupa. A nie zapominajmy, że jest również coraz większa grupa osób, która na spacery wyprowadza koty.
Co dzieje się wtedy, gdy pies załatwi swoją potrzebę, a jego właściciel nie pofatyguje się, aby po nim sprzątnąć? Z psich (i kocich) kup unoszą się pierwotniaki powodujące toksoplazmozę, szczególnie groźną dla kobiet w ciąży. Jej objawy trudno odróżnić od grypopodobnych: gorączki, obrzęku węzłów chłonnych. Mogą być też przyczyną bólów stawów, a nawet zapalenia mózgu i opon mózgowych. Nosicielem pierwotniaka można zostać do końca życia, bo często nie ma żadnych objawów. Czy to jedyne zagrożenia dla naszego zdrowia związane z nieprzestrzeganiem zasad higieny przez niefrasobliwych właścicieli psów? Niestety, nie jedyne. Niebezpieczne są także jaja tasiemca, które hodują w swoich psach właściciele lekceważący regularne odrobaczanie. Wysychające na wiosennym słońcu kupy mogą nas również narazić na toksokarozę - zespół larwy wędrującej trzewnej. Ich jajami najczęściej zakażają się dzieci bawiące się na trawnikach. Pasożyt może poważnie uszkodzić oczy zakażonego dziecka. Psie odchody to bogate źródło paciorkowców i gronkowców, powodujące trudne w leczeniu choroby.
Dlatego zwracamy się do właścicieli czworonogów, aby w trosce o zdrowie wszystkich kraśniczan – zwłaszcza najmłodszych bawiących się na placach zabaw i w parkach – zadbali o sprzątanie psich odchodów.
Na terenie miasta ustawione są specjalne kosze wraz z torebkami i łopatkami, które można w tym celu wykorzystać. Można je także kupić w sklepach zoologicznych.
1. ul. Lubelska - naprzeciwko UMK
2. ul. Rumiankowa/ul. Makowa
3. Skwer przy USC
4. ul. Koszarowa - obok KTV skwer
5. ul. Popiełuszki 3
6. ul. Krasińskiego/ul. Pogodna
7. Park przy Kamieniu
8. Park przy Fontannie
9. Park przy CKiP
10. al. Niepodległości 13 - 15
11. ul. Graniczna/Wyszyńskiego
12. ul. Graniczna/Mickiewicza
13. ul. Graniczna/Gmeinera
14. al. Niepodległości 33
15. ul. Wyszyńskiego 3
16. ul. Wyszyńskiego (przy ul. Słonecznej)
17. Park Św. Jana Pawła II (przy ul. Parkowej)
18. ul. Koszarowa 1a-3
19. ul. Chopina (przy ul. Ułańskiej)
20. ul. Klasztorna (przy schodach)
21. ul. Kolejowa - PKP (przy sklepie Społem)
22. ul. Kościuszki (k. Urzędu Skarbowego)
23. al. Tysiąclecia (wjazd do ul. Osterwy)
24. ul. Św. Faustyny (na styku z Al. Tysiąclecia)
25. ul. Piaskowa
26. ul. Graniczna/ Krasińskiego (koniec Granicznej)
27. ul. Graniczna/ Wyspiańskiego
28. ul. Kwiatkowskiego 9
29. ul. Kwiatkowskiego 5 (w podwórku)
30. al. Niepodległości 51
31. ul. Szpitalna (róg lasku przy Szkole Społecznej)
32. ul. Matejki/ Styki (na rogu)
33. ul. Sikorskiego 24-26 (zieleniec między blokami)
34. ul. Krasińskiego 1 (róg / skarpa od parkingu)
35. ul. Słowackiego 1
36. ul. Makuszyńskiego
37. łącznik ul. Słowackiego/ Niepodległości (k. ZST)
38. ul. Wesoła
39. ul. Gałczyńskiego przy placy zabaw (łącznik ul. Reymonta i al. Młodości)
40. ul. Janowska