- 11 września miasto otrzymało „zielone światło” dla realizacji „Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kraśnika do 2030 roku”, która została przyjęta przez Instytucję Zarządzającą Programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 – informuje zastępca burmistrza miasta Agnieszka Szymula. Ten formalny krok zakończył okres prac nad wspólnymi rozwiązaniami, które mają służyć realizacji nadrzędnego celu MOF Kraśnika: poprawie jakości życia w wymiarze społecznym i gospodarczym.
- Wkraczamy więc w fazę wdrażania Strategii. Intensyfikujemy działania, których pierwszymi efektami będziemy cieszyć się już w przyszłym roku – zapewnia sekretarz miasta Łukasz Skokowski.
Miejski Obszar Funkcjonalny Kraśnika to partnerstwo czterech samorządów: Miasta Kraśnik, będącego Liderem porozumienia oraz gmin ościennych: gminy wiejskiej Kraśnik, Dzierzkowic i Urzędowa. Korzyścią z przyjęcia wspólnej Strategii, obok zacieśniania współpracy pomiędzy samorządami i wzmacniania pozycji Lidera, jest możliwość uzyskania wsparcia finansowego ze środków Unii Europejskiej dedykowanych dla projektów Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Aplikowanie o środki na projekty realizowane w ramach MOF, odbywa się w trybie pozakonkursowym, a kwota przeznaczona dla naszego partnerstwa to ponad 10 milionów euro. Nabór wniosków, zgodnie z harmonogramem już się rozpoczął, a miasto sięga po kolejne środki na poszczególne działania.
Realizacja Strategii ZIT MOF wzmocni partnerstwo pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, co przełoży się na rozwój oraz integrację całego obszaru MOF Kraśnika, a forma wyjścia poza granice administracyjne zwiększy oddziaływanie podejmowanych wspólnie przedsięwzięć.
Zaplanowane działania są odpowiedzią na potrzeby zidentyfikowane na różnych obszarach życia naszego miasta i sąsiadów. W ramach prac nad Strategią, w toku konsultacji z mieszkańcami, została zaprojektowana wiązka 10 przedsięwzięć, przy ogólnej kwocie dofinansowania ok. 38 milionów złotych, z czego ponad połowa trafi do Kraśnika.
Kluczowe projekty, których zakres będzie realizowany na terenie Kraśnika, to utworzenie Regionalnego Centrum Turystyki i Wypoczynku, budowa Centrum Komunikacyjnego przy ul. Mickiewicza, inwestycje w infrastrukturę ZPO nr 2, głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej oraz rozwój usług społecznych i e-usług.
Regionalne Centrum Turystyki i Wypoczynku to przede wszystkim kompleksowe działania w obszarze Zalewu Kraśnickiego, które dzięki skali i różnorodności planowanych rozwiązań uczynią to miejsce atrakcyjną przestrzenią spędzania wolnego czasu dla kraśniczan i gości w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Projekt uzupełnia park linowy zaplanowany na terenie przy MOSiR. Na te inwestycje w Kraśniku przewidziano ponad 5 milionów złotych (nabór projektów będzie prowadzony do końca marca 2025 r.)
Największą pulę środków, prawie 6 milionów złotych, Kraśnik spożytkuje na budowę nowoczesnego Centrum Komunikacyjnego przy ul. Mickiewicza i zakup autobusów elektrycznych. Inwestycja w transport zbiorowy, poprawa warunków komunikacji, to impuls w kierunku przesiadania się z samochodów prywatnych, co w efekcie przekłada się na jakość powietrza w mieście (nabór wniosków – koniec maja 2025 r.).
Troską o ochronę środowiska, ale także wydatki budżetowe miasta, podyktowany jest projekt termomodernizacji oraz instalacji Odnawialnych Źródeł Energii na potrzeby MOPS w Kraśniku i budynku przy ul. Sikorskiego 11.
MOPS-u w Kraśniku dotyczą też kolejne dwa projekty, co wynika z rosnącej skali zapotrzebowania na usługi opiekuńcze i asystenckie. Dzięki modernizacji części infrastruktury budynku przy ul. Szpitalnej możliwe będzie poszerzenie dotychczasowej oferty wsparcia (nabór wniosków – I kwartał 2025 r.).
Ogromne znaczenie społeczne ma projekt, który będzie realizowany w ZPO nr 2. Kwota ponad 3,5 miliona złotych to wartość działania służącego adaptacji placówki dla dzieci przedszkolnych ze szczególnymi potrzebami (nabór wniosków – I kwartał 2025 r.).
Pierwszy projekt, na który zgodnie z harmonogramem naboru złożono już wniosek o dofinansowanie, zakłada wdrożenie portalu internetowego powiązanego z Kartą Mieszkańca i aplikacją mobilną na tablety i smartfony. Te rozwiązania cyfrowe przyniosą korzyści zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom.
Projekty z ZIT MOF to nie jedyne plany inwestycyjne, jakie ma kraśnicki samorząd. Np. w projekcie nowego budżetu miasta umieszczony został projekt „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich instytucji kultury – CKiP oraz MBP” o szacowanej wartości ponad 11 mln zł. Do jego realizacji niezbędne będą środki unijne. Warto w tym miejscu podkreślić, że każdy wniosek projektowy składany przez miasto to zazwyczaj kilkadziesiąt załączników. Oprócz dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami środowiskowymi potrzebne jest studium wykonalności, analizy ekonomiczno-finansowe, często również zgody konserwatora zabytków czy pozwolenia wodno-prawne.
Projekty współfinansowane ze środków zewnętrznych dedykowanych dla MOF Kraśnika były przygotowane w drodze konsultacji z mieszkańcami i stanowią realną odpowiedź na oczekiwania lokalnej społeczności: - Obecnie intensyfikujemy nasze prace związane z wdrażaniem Strategii ZIT MOF Kraśnika, a już w przyszłym roku będziemy mogli korzystać z pierwszych efektów tych działań – wyjaśnia wiceburmistrz Szymula.