Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Gala Niepodległości

13.11.2019 Print
Zdjęcie - Gala Niepodległości

           Sto pierwszą rocznicę odzyskania Niepodległości Centrum Kultury i Promocji uczciło w stary, dobry, sprawdzony sposób – koncertem według własnego scenariusza w wykonaniu artystów szlifujących swoje talenty pod okiem instruktorów CKiP. Spektakl poprzedzony wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego oraz krótkim przemówieniem Burmistrza Miasta Kraśnik Wojciecha Wilka, przeniósł zgromadzoną licznie publiczność, reprezentującą kilka pokoleń kraśniczan, we wciąż żywą w pamięci Polaków wojenną przeszłość.         
           W półmroku domostwa, wśród okien symbolizujących oczekiwanie i tęsknotę, matki, żony, narzeczone i siostry odczytywały listy od swoich rzuconych na linię frontu najbliższych. Listy opisywały przerażające realia wojenne, trudny do zniesienia ból ciężko rannych i jeszcze straszliwsze cierpienie serc przeczuwających nadchodzącą śmierć. Pożegnania te nie były głosem rozpaczy i buntu; stanowiły świadectwo niebywałego oddania się polskiego żołnierza sprawie – Ojczyźnie, Bogu, Rodzinie. Wieńczyły je  kierowane do ukochanych kobiet wyznania, zapewnienia o wiecznej pamięci, wreszcie życzenia dobrego i godnego życia w wolnej Polsce. Ilustrację przejmujących listów stanowiły znane i lubiane pieśni wojenne, zarówno rzewne i tkliwe, przepełnione smutkiem – takie jak „O mój rozmarynie” czy „Rozkwitały pąki białych róż”, jak i dumne, zaklinające hardością i ironią tragiczną wojenną rzeczywistość –  „Marsz Pierwszej Brygady” lub „Wojenko wojenko”.
          Połączenie autentycznych tekstów i pozostających świadectwem historii pieśni zaowocowało spektaklem poruszającym, skłaniającym do refleksji i pogłębiającym wdzięczność wobec naszych przodków poległych na frontach I i II wojny światowej. Wielką dawkę wzruszeń i wspomnień ofiarowali publiczności  instruktorzy odpowiedzialni za przygotowanie scenariusza – Dariusz Bochniak i Monika Nitkiewicz. Życie i niepowtarzalny nastrój tchnęli w widowisko adepci sztuki scenicznej i estradowej z CKiP: aktorki z grupy młodzieżowej i seniorskiej Teatru NOTOCO prowadzonego przez Monikę Nitkiewicz, a także wokaliści pracujący pod kierunkiem Dariusza Bochniaka, Urszuli Olszówki i Pawła Cieliczki.


Edyta Bodys