Zasady przyjęć i rekrutacji do oddziałów sportowych klas IV w publicznych szkołach podstawowych na rok szkolny 2025/2026
Zasady przyjęć i rekrutacji do oddziałów sportowych klas IV w publicznych szkołach podstawowych na rok szkolny 2025/2026
Informacje ogólne Do oddziałów sportowych klas IV w publicznych szkołach podstawowych przyjmuje się kandydatów, którzy:
posiadają stan zdrowia umożliwiający podjęcie nauki w oddziale, potwierdzony orzeczeniem lekarskim wydanym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (orzeczenie należy złożyć w szkole zanim dziecko przystąpi do próby sprawności fizycznej);
posiadają pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie kandydata do oddziału;
uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej, na warunkach ustalonych przez polski związek sportowy właściwy dla danego sportu, w którym jest prowadzone szkolenie sportowe w danym oddziale.
W przypadku większej liczby kandydatów spełniających powyższe warunki, niż liczba wolnych miejsc w oddziale, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę wyniki prób sprawności fizycznej.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria, które mają jednakową wartość: [1]
wielodzietność rodziny kandydata,
niepełnosprawność kandydata,
niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
niepełnoprawność obojga rodziców kandydata,
niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Zasady przyjęć dzieci do klas IV – oddziałów sportowych 3
Wnioski do oddziałów sportowych przyjmowane są w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji.
Wniosek do klasy IV należy wypełnić, podpisać i dostarczyć wraz z dokumentami i oświadczeniami, które potwierdzają spełnianie warunków koniecznych do przyjęcia do oddziału sportowego szkoły podstawowej.
Wniosek do klasy IV można złożyć tylko w siedzibie szkoły podstawowej, w której planowane jest utworzenie oddziału sportowego. W tym celu należy wypełnić wniosek i dostarczyć do placówki.
Jeżeli wniosek zostanie złożony po terminie wskazanym w harmonogramie rekrutacji, dziecko nie będzie mogło przystąpić do próby sprawności fizycznej i nie weźmie udziału w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziału sportowego.
UWAGA! Oboje rodzice muszą podpisać wniosek i oświadczenia, aby potwierdzić informacje w nich zawarte. Jeżeli którekolwiek z rodziców nie może podpisać dokumentów rekrutacyjnych, należy dołączyć oświadczenie wyjaśniające przyczyny podpisania tylko przez jednego rodzica oraz że oboje rodzice zgodnie podjęli decyzję o udziale dziecka w rekrutacji i uzgodnili dane zawarte we wniosku lub zgłoszeniu. [2] Podpisy złożone na wniosku o przyjęcie dziecka do klasy sportowej szkoły podstawowej są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
Postępowanie rekrutacyjne
Wniosek o przyjęcie dziecka rozpatruje komisja rekrutacyjna, którą powołuje dyrektor szkoły podstawowej.
Jeśli komisja negatywnie zweryfikuje informację zawartą w oświadczeniu lub stwierdzi brak dokumentu, który potwierdza kryterium, nie uwzględnia tego kryterium w rekrutacji.
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
wystąpić do rodziców o przedstawienie dokumentów potwierdzających informacje zawarte
w oświadczeniach (wyznacza przy tym termin przedstawienia dokumentów);
zwrócić się do Burmistrza Miasta Kraśnik o potwierdzenie informacji zawartych
w oświadczeniach. Aby potwierdzić oświadczenie Burmistrz Miasta Kraśnik może:
skorzystać z informacji, do których ma dostęp z urzędu,
wystąpić o nie do instytucji publicznych,
zweryfikować oświadczenie o samotnym wychowaniu dziecka na podstawie wywiadu środowiskowego. [3]
Jeżeli weryfikacja wykaże, że informacje z oświadczenia nie są prawdziwe lub nie złożono dokumentów, które potwierdzają, iż dane kryterium jest spełnione, komisja rekrutacyjna nie uwzględni tego kryterium w postępowaniu rekrutacyjnym.
Komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć na podstawie kryteriów, które spełnia kandydat.
Wyniki postępowania rekrutacyjnego
Komisja rekrutacyjna podaje wyniki rekrutacji w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
Jeżeli dziecko zostało zakwalifikowane do przyjęcia, należy potwierdzić wolę zapisu do klasy sportowej– pisemnie, w siedzibie placówki, do której dziecko zostało zakwalifikowane.
Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do klasy sportowej, jeżeli zostało ono zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu.
Na koniec postępowania rekrutacyjnego komisja podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
Procedura odwoławcza
Rodzice dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:
wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do oddziału sportowego (rodzice mają na to 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych);
po otrzymaniu uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka można wnieść do dyrektora placówki odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej (rodzice mają na to 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia);
na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.
Rodzice mogą składać wniosek o wydanie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do oddziału sportowego oraz odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.
[1] art. 137 ust. 3 oraz art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.– Prawo oświatowe (t.j.: Dz. U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.)
[2] art. 97 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 z późn. zm.)
[3] do wywiadu stosujemy przepisy o rodzinnym wywiadzie środowiskowym przeprowadzanym dla ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j.: Dz. U. z 2024 r. poz. 1576)