Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Muzeum 24. Pułku Ułanów zaprasza na wakacyjne zwiedzanie

22.06.2023 Print
Zdjęcie - Muzeum 24. Pułku Ułanów zaprasza na wakacyjne zwiedzanie

Muzeum 24. Pułku Ułanów zaprasza do zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych. Zorganizowane grupy mogą skorzystać także ze spracerów historycznych po mieście z przewodnikiem. 

Aktualnie w Muzeum dostępne są trzy ekspozycje stałe:
„24. Pułk Ułanów. Historia i Tradycja” – główna wystawa dotycząca 24. Pułku Ułanów, który stacjonował w Kraśniku w latach 1922–1939, a następnie walczył w II wojnie światowej w walkach obronnych 1939 roku i w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w ramach I Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Muzeum przechowuje liczne pamiątki związane z weteranami 24. Pułku, przy Muzeum działa Koło Koleżeńskie kultywujące tradycje oddziału.
„Bitwy Kraśnickie 1914–1915” – świadectwa Wielkiej Wojny na ziemi kraśnickiej, wystawa dotycząca walk w trakcie I wojny światowej w rejonie Kraśnika, przede wszystkim wielkiej bitwy pod Kraśnikiem stoczonej w sierpniu 1914 roku przez armie austro-węgierską i rosyjską.
„Dawny Kraśnik” – planszowa wystawa fotografii dotycząca historii Kraśnika, można na niej zobaczyć miasto, którego już nie ma – sfotografowane obiekty, które nie przetrwały lat burzliwej historii, a także te, które istnieją do dziś w zmienionym kształcie.
Oraz wystawa czasowa:
 • „Koło koleżeńskie 24. Pułku Ułanów 1947-2020” – wystawa poświęcona działalności powstałego w Londynie  po rozwiązaniu pułku Koła koleżeńskiego. Głównym celem koła było kultywowanie tradycji i historii 24. Pułku, niesienie pomocy będącym w potrzebie ułanom, opieka nad pamiątkami i archiwum pułkowym, po części przekazanym do Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku.  Z racji podeszłego wieku działających w Londynie ułanów ośrodek działalności koła został przeniesiony na stałe do Kraśnika.
 
Muzeum organizuje lekcje muzealne:
- Spacery z historią po Kraśniku – oprowadzanie grup po mieście z przewodnikiem – usługa dostępna dla grup zorganizowanych w ramach zwiedzenia z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu;
- Bitwa po Kraśnikiem 1914: lekcje żywej historii w Muzeum – oprowadzanie po wystawie związanej z I wojną światową połączone z prezentacją mundurów, wyposażenia i uzbrojenia z epoki – w ramach zwiedzenia z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu;
- Projekcja filmów popularnonaukowych;
- Konkursy wiedzy o 24. Pułku Ułanów dla szkół z nagrodami;
- Warsztaty archeologiczne i etnograficzne.
Można się umówić drogą mailową, wysyłając wiadomość na adres: krasnik@mnwl.pl lub telefonicznie pod numerem 81 884 34 85.

Muzeum powstało w 1976 roku w związku z obchodami 600-lecia Kraśnika. Początkowo miało siedzibę w stylowych pomieszczeniach na parterze dawnego klasztoru, jednak w 1981 roku zostało przeniesione do pomieszczeń zastępczych przy bramie wjazdowej na dziedziniec klasztorny. Grzyb i zawilgocenie ścian w przyklasztornej siedzibie zagrażały zdrowiu ludzi i bezpieczeństwu zbiorów. Po wielu staraniach udało się pozyskać kolejną siedzibę. Zarząd Powiatu Kraśnickiego przekazał na potrzeby muzeum budynek przy ulicy Józefa Piłsudskiego 2A. Muzeum zyskało dwupiętrowy murowany budynek z okresu międzywojennego o powierzchni użytkowej 313 m.kw., z których ponad połowę przeznaczono na wystawy. Muzeum posiada zbiory regionalistyczne, historyczne, etnograficzne, a nade wszystko znane daleko poza Kraśnikiem zabytki archeologiczne.
Muzeum 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, stacjonującego w Kraśniku w latach 1922–1939 – oddział Muzeum Regionalnego, otwarto w dniu 6 lipca 1995 roku, w 75. rocznicę utworzenia pułku. Zbiory wyodrębniono z działu historycznego Muzeum Regionalnego i umieszczono w nowym budynku przy ulicy Józefa Piłsudskiego 7.
7 października 2020 roku Muzeum Regionalne w Kraśniku z filią Muzeum 24 Pułku Ułanów zostało ponownie otwarte po modernizacji budynku. Od 2022 roku nosi nazwę Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku. 



 

E.Ł.