Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Zasady rekrutacji na dyżur wakacyjny do publicznych przedszkoli prowadzonych przez miasto Kraśnik w roku szkolnym 2023/2024

PrintZasady rekrutacji na dyżur wakacyjny do publicznych przedszkoli prowadzonych przez miasto Kraśnik w roku szkolnym 2023/2024

Informacje ogólne:
 

  1. Przedszkole jako placówka nieferyjna funkcjonuje przez cały rok, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora oraz rady rodziców. W okresie wakacyjnym, tj. w miesiącach lipiec – sierpień 2024 roku, publiczne przedszkola prowadzone przez miasto Kraśnik dysponują zmniejszoną liczbą miejsc, ze względu na obowiązek udzielania pracownikom urlopu oraz możliwość wykonania prac remontowo – modernizacyjnych i pracują w następujący sposób:

   

 

  1. O przyjęcie do przedszkola na dyżur wakacyjny mogą ubiegać się dzieci uczęszczające w roku szkolnym 2023/2024 do publicznych przedszkoli prowadzonych przez miasto Kraśnik. Okres dyżuru wakacyjnego nie jest okresem adaptacji dla dzieci, które będą uczęszczały do placówek wychowania przedszkolnego od dnia 1 września 2024 roku.

  2. Rekrutację prowadzi komisja rekrutacyjna, którą powołuje dyrektor przedszkola.

  3. Dzieci przydzielane są do poszczególnych oddziałów po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Za organizację oddziałów przedszkolnych (jednorodnych wiekowo lub mieszanych) odpowiada dyrektor jednostki i uzależniona jest ona od liczby i wieku dzieci przyjętych w rekrutacji na dyżur wakacyjny.

 
 
Zasady rekrutacji:
 

  1. Termin złożenia wniosku o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola znajduje się w harmonogramie rekrutacji.

  2. Jeżeli wniosek został złożony po terminie określonym w harmonogramie, dziecko nie zostanie uwzględnione w rekrutacji na dyżur wakacyjny.

 
 
Złożenie wniosku:

 

  1. Wniosek o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola na dyżur wakacyjny można wydrukować ze strony internetowej miasta Kraśnik (www.krasnik.eu) oraz pobrać w dowolnej placówce wychowania przedszkolnego biorącej udział w rekrutacji.

  2. Można ubiegać się o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny do 2 placówek przedszkolnych.

  3. We wniosku o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola na dyżur wakacyjny należy wskazać wybrane placówki wychowania przedszkolnego i ustawić je w preferowanej kolejności. Jednostka oświatowa wskazana jako pierwsza, to przedszkole pierwszego wyboru.

  1. Wypełniony i podpisany wniosek należy złożyć w placówce pierwszego wyboru, natomiast jego kserokopię z potwierdzeniem jego przyjęcie przez jednostkę oświatową pierwszej preferencji, należy dostarczyć do przedszkola drugiego wyboru. Do wniosku należy dołączyć dokumenty i oświadczenia, które potwierdzają spełnianie kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym na dyżur wakacyjny.

  2. Do wniosku o przyjęcie należy dołączyć dokumenty i oświadczenia, które potwierdzają spełnianie kryteriów. W każdym oświadczeniu winna być umieszczona klauzula: „Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

 
UWAGA!
    Oboje rodziców muszą podpisać wniosek i oświadczenia, aby potwierdzić informacje w nich zawarte. Jeżeli którekolwiek z rodziców nie może podpisać dokumentów rekrutacyjnych na dyżur wakacyjny, należy dołączyć oświadczenie wyjaśniające przyczyny podpisania tylko przez jednego rodzica oraz że oboje rodzice zgodnie podjęli decyzję
o udziale dziecka w rekrutacji na dyżur wakacyjny i uzgodnili dane zawarte we wniosku. [1]
 

  1. Podpisy złożone na wniosku o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola na dyżur wakacyjny są potwierdzeniem zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.

 
 
Postępowanie rekrutacyjne:
 

  1. Wniosek o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny rozpatruje komisja rekrutacyjna, którą powołuje dyrektor publicznego przedszkola prowadzonego przez miasto Kraśnik.

  2. Jeśli komisja negatywnie zweryfikuje informacje zawarte w oświadczeniu lub stwierdzi brak dokumentu, który potwierdza kryterium, nie uwzględnia tego kryterium w rekrutacji.

  3. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
    a) wystąpić do rodziców o przedstawienie dokumentów potwierdzających informacje zawarte w oświadczeniach (wyznacza przy tym termin przedstawienia dokumentów);
    b) zwrócić się do Burmistrza Miasta Kraśnik o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniach. Aby potwierdzić oświadczenie Burmistrz Miasta Kraśnik może:

  • skorzystać z informacji, do których ma dostęp z urzędu,

  • wystąpić o nie do instytucji publicznych,

  • zweryfikować oświadczenie o samotnym wychowaniu dziecka na podstawie wywiadu środowiskowego. [2]

  1. Jeżeli weryfikacja wykaże, że informacje z oświadczenia nie są prawdziwe lub nie złożono dokumentów, które potwierdzają, iż dane kryterium jest spełnione, komisja rekrutacyjna nie uwzględni tego kryterium w postępowaniu rekrutacyjnym na dyżur wakacyjny.

  2. Jeśli kandydatów w postępowaniu rekrutacyjnym na dyżur wakacyjny jest więcej niż wolnych miejsc komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę następujące kryteria:

  • kandydat ubiega się o przyjęcie do tego samego przedszkola, do którego uczęszcza w roku szkolnym 2023/2024,

  • rodzeństwo kandydata uczęszcza do tego samego przedszkola,

  • pozostawanie rodziców w zatrudnieniu lub prowadzenie przez nich działalności rolniczej bądź gospodarczej lub pobieranie nauki w systemie dziennym (kryterium stosuje się również do rodzica samotnie wychowującego dziecko),

  • niepełnosprawność kandydata lub co najmniej jednego z rodziców kandydata.

 
 
Wyniki postępowania rekrutacyjnego:
 

  1. Komisja rekrutacyjna podaje wyniki rekrutacji w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do przyjęcia na dyżur wakacyjny. Informację na temat czy dziecko zostało zakwalifikowane lub niezakwalifikowane do przyjęcia można sprawdzić na tablicy informacyjnej placówki wychowania przedszkolnego pierwszej i drugiej preferencji.

  1. Jeżeli dziecko zostało zakwalifikowane do przyjęcia, należy potwierdzić wolę zapisu do publicznego przedszkola pisemnie – w siedzibie przedszkola, do którego dziecko zostało zakwalifikowane. Druk potwierdzenia można wydrukować ze strony internetowej miasta Kraśnik (www.krasnik.eu) oraz pobrać w dowolnej placówce wychowania przedszkolnego biorącej udział w rekrutacji.

  1. Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do publicznego przedszkola na dyżur wakacyjny, jeżeli zostało ono zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu.

  2. Na koniec postępowania rekrutacyjnego komisja podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danego przedszkola na dyżur wakacyjny.

 


[1] art. 97 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity:
Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 z późn. zm.)

[2] do wywiadu stosujemy przepisy o rodzinnym wywiadzie środowiskowym przeprowadzanym dla ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 roku o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 421)