Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kraśniku (foto, video)

09.09.2019 Print
Zdjęcie - Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kraśniku (foto, video)





W Kraśniku obchodzono uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz bombardowania Kraśnika przez lotnictwo niemieckie w 1939 r. 
 
W sobotę 7 września w CKiP odbyła się konferencja naukowa „5 lat Kraśnika pod znakiem czarnego orła (1939 – 1945)” oraz wernisaż wystawy pod tym samym tytułem przygotowanej przez Społecznego Opiekuna Zabytków Miasta Kraśnika dr Dominika Szulca. Promowano także najnowsze wydanie "Regionalisty" poświęcone wydarzeniom sprzed 80 lat na terenie Kraśnika i okolic.  

Natomiast w niedzielę 8 września odprawiona została msza św. w intencji ofiar niemieckiego bombardowania Kraśnika oraz wszystkich ofiar II wojny światowej w kościele pw. WNMP. Po Apelu Poległych pod Pomnikiem 24 Pułku Ułanów uczestnicy uroczystości wzięli udział w odsłonięciu tablic na cmentarzu parafialnym poświęconych poległym żołnierzom Wojska Polskiego z 1939 r. oraz cywilnych ofiar wojny. 

Szczątki bohaterskich żołnierzy Wojska Polskiego wraz z ofiarami cywilnymi były przez wiele lat złożone w kwaterze na cmentarzu parafialnym, w której według oficjalnej propagandy spoczęli żołnierze Armii Czerwonej – mówi burmistrz Wojciech Wilk. - W rzeczywistości ciała czerwonoarmistów ekshumowano już w 1951 r. i wywieziono z Kraśnika, a tajemnicę tego, kto naprawdę spoczywa w tym miejscu, skrzętnie ukrywano przed opinią publiczną. Ujawnienie prawdy to zasługa Społecznego Opiekuna Zabytków dr Dominika Szulca, który nie tylko odkrył kto leży pochowany w tej mogile, ale także udało mu się dzięki skrupulatnej kwerendzie ustalić tożsamość 5 spośród 12 pochowanych żołnierzy. 

Obchody zorganizowano przy współpracy z CKiP, IPN i Kraśnickim Towarzystwem Regionalnym.
Daniel Niedziałek
Daniel Niedziałek, Jacek Michalczyk