Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Symbole miasta

Print

Wzór herbu miasta Kraśnik opracowano na podstawie herbu Jelita rodu Zamoyskich, mających w posiadaniu Kraśnik od 1604 r. do 1866 r. Zastosowano tarczę hiszpańską, która występuje na wielu uznawanych wizualizacjach herbu. Godło tworzą trzy krzyżujące się złote kopie z srebrnym grotem, z których środkowa jest skierowana do dołu, a dwie do góry. Zastosowano kreskę dzielącą tuleję grota w celu podkreślenia bojowego charakteru symbolu. Herb Jelita funkcjonuje jako znak miasta Kraśnika w świadomości jego mieszkańców i jest stosowany dla identyfikacji tej jednostki samorządu terytorialnego. Kartusz herbowy ze złotymi Jelitami znajduje się nad tronem w najstarszym w mieście kościele pw. Najświętszej Maryi Panny.

 

Projekt flagi Kraśnika został opracowany na podstawie herbu Jelita. Użyte w nim barwy – czerwień oraz złoto nawiązują do kolorów herbu. Także podział flagi na trójkątne pola nawiązuje do kształtów grotów kopii i sposobu ich ułożenia w układzie horyzontalnym. Kolory trójkątów w projekcie występują odwrotnie w celu odróżnienia od herbu. W części czołowej flagi, dla lepszej identyfikacji z herbem miasta zastosowano godło Jelita. Opracowano wersje wertyklane, w postaci bannera w proporcji 1:4 i flagi stolikowej z uwagi na dodatkowe możliwości ekspozycji. Projekt wzorów flag Kraśnika został uzupełniony o specyfikację odcieni barw oraz położenia godła w celu zabezpieczenia jednolitości wykorzystania wzorów.

 

Flaga będzie eksponowana w miejscach publicznych oraz podnoszona na masztach wraz z innymi flagami podczas świąt państwowych oraz uroczystości miejskich.

 

Pieczęcie zostały opracowane w oparciu o herb Kraśnika, ponieważ nie zachowały się historyczne wizualizacje pieczęci miejskich. Projekty mają w legendzie napisane: MIASTO KRAŚNIK, RADA MIASTA KRAŚNIK, BURMISTRZ MIASTA KRAŚNIK. Należy podkreślić, iż nazwa miasta w takim brzmieniu występuje w statucie jednostki samorządu terytorialnego i nie podlega odmianie.

 

Uroczysta pieczęć ma wizerunek napieczętny nawiązujący do kartusza herbowego w najstarszym kościele miejskim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przeznaczona jest do stosowania w sytuacjach podniosłej wagi. Wizerunek napieczętny pozostałych dwóch pieczęci przedstawia samo godło miasta Kraśnika. Dwie pieczęcie mają wymiary 36 mm jako typowe dla pieczęci urzędowych. Pieczęć uroczysta posiada wymiary 46 mm, ponieważ jest przeznaczona do użycia w sytuacjach podniosłej wagi i konieczne jest jej szczególne eksponowanie.

 

Symbole promocyjne, weksylia i pieczęć zostały przyjęte Uchwałą Rady Miasta nr XI/71/2015 z 25 czerwca 2015 r.