Kategoria (dotknij aby wybrać)
Zdjęcie - Katalog firm i instytucjiKraśnicki katalog firm i instytucji

Podsumowanie

Print

Budżet Obywatelski w Kraśniku  to proces skierowany do wszystkich zameldowanych w Kraśniku mieszkańców, którzy ukończyli 16 lat i posiadają własny pomysł na wydanie pieniędzy lub chcą poprzeć inicjatywę sąsiadów z obszaru swojego zamieszkania.
W jego ramach uprawnieni mieszkańcy mają prawo zgłaszać projekty zadań publicznych, dotyczących obszaru ich zameldowania, a następnie wybierać w trybie głosowania te zadania, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji. Środki Budżetu Obywatelskiego mogą być przeznaczone na zadania znajdujące się w kompetencji gminy i związane na przykład z budową czy remontem nawierzchni ulic, dróg rowerowych, chodników, instalacji oświetlenia, modernizacją placów zabaw, obiektów sportowych  i terenów rekreacyjnych, urządzaniem parków i skwerów dzielnicowych.

Idea Budżetu Obywatelskiego na 2016 r. odbiła się szerokim echem wśród mieszkańców, a najlepszym tego dowodem jest fakt, że złożono 60 projektów. Projekty zostały sprawdzone pod względem formalnym a następnie techniczno - finansowym. Sprawdzono, czy zadania znajdują się w kompetencjach gminy, czy jest techniczna możliwość ich wykonania oraz czy kwoty podane przez wnioskodawców wystarczą do ich realizacji. W razie potrzeby zadania były ponownie szacowane, jednak koszt ich realizacji nie może przekroczyć 50 tys. zł.


Pozytywnie weryfikację przeszły 43 wnioski, łącznie w pięciu rejonach i to one poddane zostały głosowaniu mieszkańców. Głosowanie odbywało się w terminie 18 - 22 stycznia 2016 roku. Łącznie na wszystkie projekty oddano 2698 głosów. Wśród zwycięskich projektów znalazły się:


 

DzielnicaTytuł projektuLiczba głosów ważnych oddanych na zwycięski projekt
IPrzeniesienie i przebudowa altanki śmietnikowej przy ul. Popiełuszki 3 w Kraśniku Fabrycznym 354
IISiłownie plenerowe dla seniorów na placu zabaw na osiedlu „Metalowców i Młodych”498
IIIDoposażenie Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej139
Siłownia zewnętrzna – plenerowa – os. Piaski62
IVZakup szafek szkolnych207
VModernizacja chodnika przy ul. Kolejowej50



Przeniesienie i przebudowa altanki śmietnikowej obejmowała: rozbiórkę istniejącej altanki śmietnikowej, wykonanie fundamentów pod nową altankę, wykonanie ściany altanki z cegły klinkierowej o wymiarach 14 x 14, wykończenie altanki, wykonanie placu manewrowego przed altanką, a także chodnika dla pieszych. Zadanie drugie obejmowało montaż siłowni plenerowych na ulicy Dekutowskiego 2, Grunwaldzkiej 3-5, a także Balladyny 6-Słowackiego 12. Łącznie na wszystkich siłowniach zainstalowano 10 urządzeń wraz z tablicami informacyjnymi z regulaminem korzystania z urządzeń.

Projekt doposażenia Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej obejmował doposażenie jednostki w sprzęt Ratowniczo-Gaśniczy pomocny szczególnie w akcjach ratowniczo-gaśniczych, a także zakup materiałów służących do nauki pierwszej pomocy. W dzielnicy „Piaski”, przy boisku Orlik, powstała również siłownia zewnętrzna wyposażona w dwa wielofunkcyjne urządzenia.

Zakup szafek szkolnych to projekt, które beneficjentem jest Zespół Placówek Oświatowych nr 2. Uczniowie ZPO 2 mają możliwość korzystania z szafek szkolnych w czasie zajęć lekcyjnych, pozostawiania garderoby i podręczników.

Zadanie nr V polegało na remoncie chodnika przy ul. Kolejowej poprzez ułożenie nowej kostki na odcinku od ul. Obwodowej – w stronę ul. Lubelskiej. Ulica Kolejowa jest drogą powiatową, więc zadanie było realizowane z powiatem na zasadzie porozumienia. Miasto Kraśnik sfinansowało zakup materiałów, a Powiat zajął się realizacją zadania. Inwestycja jest w trakcie realizacji.